ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Вто Авг 21, 2018 8:58 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 43 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Юни 13, 2013 1:23 pm 
Аватар

Да отговоря на въпроса на Пепи. Говорейки за "ариманически дела" Щайнер има предвид чисто екзотерическите групови събирания по негово време - политически, социални и други формирования, които не зачитат духовния свят. Все пак това не може да се сравни със събиранията на АО. В тях все има нещо духовно, поне хората държат духовното в съзнанието си. Е, дали само повтарянето на догми е достатъчно и дали не е необходим някакъв творчески елемент или елемент на развитието - това е въпрос на гледна точка! За някои антропософията е САМО припомнянето на основните принципи, добили с времето характера на догми. Пепи ги нарича аксиоми, Зорка цитати!

Но вижте, не трябва да се оплаквате чак толкова, защото на АО това му харесва - догмите! Това е истината! Други истина няма! Дори когато насреща излезе нещо творческо и ново, всички вадят ножовете и го погват..... Сещам се за един случай..

По-страшното е това, което ще се случи тия дни! В София се провежда ежегодната среща на ръководството на Дорнах с представителите на отделните страни членки....нали така беше? Т.е. това са водещите представители на антропософията в света, които веднъж на 20-30 години могат да дойдат в България по този начин! И какво става? Те просто идват в петък, виждат се, ядът, пият, спят, на другия ден е основната среща, на която ще обсъждат някакви СВЕТОВНИ дела (на които и масоните трябва да завидят и да се спукат от яд от тяхната възвишеност, макар аз да не се сещам какво толкова може да се обсъжда #`y`3` ) , след което пак ядат, пият и спят следобедно. <^? Вечерта е предвиден концерт за всички от простолюдието, което не е допуснато на предните срещи! Поканена е оперна певица от много висок ранг от Париж явно за по-голяма представителност и тежест от новия шеф Франго. След концерта, който е във френския културен център има време за срещи на простолюдието със светилата. Нали така? На крак, за по 15-20 минути обаче всичко трябва да приключи, щото френския център трябва да заключи.... След това ресторант, ядене, пиене, спинкане в луксозен хотел сигурно след вечерната космическа медитация.....и на другия ден полет към Дорнах или там където и да е!

Айде сега открийте какво му е антропософското в цялата работа? Как АО използва уникалният шанс = поне на теория = да чуе и види нещо повече от импулсите, които тези хора носят в себе си като вождове?

А Пепи? Какъв е смисълът от всичко това? Нима не можаха да се сетят да отделят време за 2-3 лецийки или нещо подобно - нали така или иначе са в БГ ебати - за да види простия народ за какво става въпрос! Какво толкова? Ех, Пепи, а ти си тръгнала да се цупиш на мен!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Юни 13, 2013 2:01 pm 
Аватар

kozirog написа:
Да отговоря на въпроса на Пепи. Говорейки за "ариманически дела" Щайнер има предвид чисто екзотерическите групови събирания по негово време - политически, социални и други формирования, които не зачитат духовния свят. Все пак това не може да се сравни със събиранията на АО. В тях все има нещо духовно, поне хората държат духовното в съзнанието си.

- така, обаче става въпрос за обикновеното съзнание, това имам предвид. Какво духовно има, когато се спретва едно събрание пък било то на АО, и се използва точно обикновеното съзнание, а не променено състояние на съзнанието, чрез което достигаме до духовното. Ако събранията се организираха от хора, които можеха да променят състоянието на съзнанието си така, че да свалят духовни импулси към нас, тогава арчо нямаше да има място. Нищо, че е АО, смятам, че арчо добре е сее разположил в първите редове на събранията!

kozirog написа:
По-страшното е това, което ще се случи тия дни! В София се провежда ежегодната среща на ръководството на Дорнах с представителите на отделните страни членки....нали така беше?

- абсолютно си прав! Не само е страшно, но и недопустимо! Нищо антропософско няма в отношението им спрямо редовите антропософи! Тотално изкривяване на Антропософията! Грозно, пошло и цинично!

Това не е Антропософия, това анти-антропософия!

Защото ако работеха в духа на Антропософията, първо щяха да организират срещи с антропософите, да изнесат лекции, да беседват с хората и чак тогава, скромно, без помпозност щяха да си свършат организационната работа, за която се събират.
В случая тяхната постъпка по нищо не се различава от делата на лидерите на светските и политически организации! За каква духовност може да става дума тук!

Ето това е пример, защо така наречените лидери на АО не могат да бъдат опора на хората, верни на Антропософията.
Ето защо самият Сергей Прокофиев предупреждава, че е нужна промяна!
Стигнахме до момента, когато хората, които се чувстват антропософи (без значение дали са членове на АО или не) не могат повече да намерят външна опора! Външна опора я няма! Опората е в нас, трябва да я търсим в нас!
Но в моменти на колебание,за да сме още по-уверени в себе си, на помощ ни идва самият Щайнер, със знанието, което е завещал на нас и за поколенията напред, за дни като днешнит, когато няма външно на какво да се осланяме!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Юни 13, 2013 2:53 pm 
Аватар

Aбе на събранията на АО се нещо антропософско там има поне като стремеж. Не са съвсем като тези на ОФ едно време.....това имам предвид.

Но виж за тая глупост в София си напълно права! Съвсем близо до акъла е да направи това, което предлагаш. Тоолкова е елментарно! И Светла едно време като беше в кондиция винаги го правеше! Винаги канеше хората да изнесат лекция за антропософите - всияките, без да ги дели на активни, специални, неактивни и какви ли не! За всички всичко навсякъде беше отворено! Дори и публични лекции правеше с такива гости. Те спяха у тях - понякога в моята стая, а аз напусках временно - без да плащат нищо! Тиха, скромна, изпълнена със съдържание идилия беше всичко! А сега - хотели, френски центрове, певици от Париш, които нямат нищо общо с А и.....срещички за отбиване на номера в края на вечерта за бедните антропософи. Познай колко ще отидат на концерта? #`y`3` Николко! Как не ги е срам!? Франго и Бонтишорова имам предвид, щото те иззеха инициатива от Светла, на което тя им каза: Чао!

Ми това е шанс веднъж на 20 години, бе! .... Защо да не споделят какво са правили толкова време директно с местните гугутки, особено тука по балканска Европа, дето сме малко забутани! Ноооооо не! Световните лидери, сеячи на антропософия, за която на НИКОЙ не му пука, ще зареят гордо глави в космоса белким нещо слезе от там! #`y`3` Това Пепи е жив материализъм!

Пепи, това е положението. Друго няма как да бъде! Дотук я докара аристотелизма без подкрепата на едни други чичковци (и каки) без които явно не може! Духайте супата, мръсни материалисти - това е тяхното послание! Не е ли станало вече ясно?

Eто още една гледна точка към сладкия Луцифер, пардон Венера Милата или Светия дух както му викат без да знаят какво говорят 'големите' християни.

http://www.youtube.com/watch?v=PvBs1iyp0Ak

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Юни 13, 2013 4:03 pm 
Аватар

Преди години имаше, мисля, един семинар с Рон Дунселман в Стара Загора - за медитации, и пак така - избрани, даже и с покани, та накрая само т.нар.Окултен клас. Жалка работа. Ако такъв е и Окултния клас, щото те същите хора са пак вътре, вождовете, представям си кви окултни каши забъркват, леле, леле...

И какво като тука си го споделим няколко човека и се възмутим, какво ще променим..., и в очите човек да им го каже, те не реагират... клепат, клепат като на парцали, и през погледа им гледа кой мислите... `9634fe` Всичко е замръзнало и мъртво!!!

Освен туй тук говорите за антропософи - независимо дали били в АОБ или не, скоро и аз бях упомената, че нали съм напуснала АОБ и вече не съм била антропософ... Ами членството в АОБ изобщо не прави един човек антропософ... Да, прави го, ако това му членство го издига в собствените му очи, димек луциферично-егоистични егови интереси, или ако самото общество е истински носител на импулса на съществото на Антропософията, пък българското АО явно от години вече не е, и е проводник на всичко друго и на всякакви други същества, но не и на Антропософията... Може би всичко това дори е пряка изява на несъгласието на Рудолф Щайнер от Духовния свят... не допуска развитие в правилната посока, докато нещата не се срутят напълно и не се прочистят. Дори един истински антропософ достойно би напуснал такова сборище точно в името на Щайнер и Антропософията... Както казва Вим Велтман - "Аз съм ученик на учителя Рудолф Щайнер", а не "Аз съм антропософ"... Даже е супер нелепо да кажеш днеска "Аз съм антропософ", по-добре да не го казваш и засрамено да замълчиш... че язък как ще го чуят туй съществата от Духовния свят... крокодилски сълзи ще ронят или ще се хилят до пръсване на туй което се случва... И все пак аз познавам един единствен истински антропософ и това е Щайнер... и дори да е аристотелик и около него да е имало само такива /а те не са били само такива, самият Щайнер поема чужда и то платоническа задача чрез Гьоте, докато стигне до собствения си личен път/... всичко друго по-добре да замълчи и дълбоко да се поклони в мълчание...

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Юни 13, 2013 4:25 pm 
Аватар

Освен туй бих искала да допълня, относно задаващото се събитие...

Значи има отношения човешки, които не зависят от духовна принадлежност, т.е. бай Драган може да не вярва в Щайнер или в римския папа, но въпреки това носи една добра и човечна душа.

Г-жа Драганова може да е антропософка от години, нейното разбиране и морал да са проникнати от моралните импулси на Антропософията, т.е. да са променили душата й към една човечност и топлота към света и себеподобните, към едно удивление...
Реално няма разлика между бай Драган и г-жа Драганова, ако мерим тяхната човечност, нали!!!

Де ги виждате нашите хора, между тия двама човешки представителя в ситуацията на пълен шут към "духовните им по-низши братя и сестри"..., за съжаление те изобщо не се вписват в рамката "човечност" нито по отношение на един обикновен човек, нито на един пропит от истински морални импулси антропософ. Това е истината. Жестоката!
Чак ми става мъчно за Духовните събратя дето ни гледат от Небето и щъкат около нас, заради цялата тая помия!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Юни 16, 2013 9:44 am 
Аватар

Мдааа... и ето коментар от фейсбук-страницата на една госпожа, фенка на новия лидер на АОБ... Сами виждате - за хората е важно, че са дошли 25 човека от чужди държави, че са ги видели на концерта, че е дошла специално от Париж българска певица да показва неумрелия български Дух /чунким тука нямаме български певици и чунким тя е олицетворение на българския дух!!!/ Ми какво да коментираме повече бе!!! Ми хората това ги вълнува бе кои са били, дрехите, музиката, възвисавянето, блеенето, помпозността, да кажат - Аз бях, аз видях, аз се докоснах... Нито ги интересува какво става с АО в света, нито ги интересува какво става с човечеството, нито пък някакви "лекцийки" са им в главата... Значи проблемът не е толкова във вождовете, те си имат стадо... просто са си паснали!!! Какво дирите повече! Стадото е доволно и от това, което му се дава - самочувствието за духовност от нечие присъствие!

"Тази вечер Вера Николова (мецо сопран) показа едно друго лице на България пред представители от 25 страни. Дошла специално от Париж, за да се види, че в България има дух и той няма да бъде сломен. Благодаря ти, Вера! Благодаря и на организатора на това събитие."

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Юни 16, 2013 11:14 am 
Аватар

Дорина Василева написа:
И какво като тука си го споделим няколко човека и се възмутим, какво ще променим..., и в очите човек да им го каже, те не реагират... клепат, клепат като на парцали, и през погледа им гледа кой мислите... `9634fe` Всичко е замръзнало и мъртво!!!
-ами поне да си изкажем възмущението, че иначе няма къде.

Дорина Василева написа:
Освен туй тук говорите за антропософи - независимо дали били в АОБ или не, скоро и аз бях упомената, че нали съм напуснала АОБ и вече не съм била антропософ... Ами членството в АОБ изобщо не прави един човек антропософ...
- така е, едно членство не променя човека, то това е ясно - но не на всички е ясно, пък то нали всяка духовност в днешно време е модерна...

Дорина Василева написа:
Дори един истински антропософ достойно би напуснал такова сборище точно в името на Щайнер и Антропософията...
- не съм много сигурна, ...защото ако това беше правилния начин, нали самият Щайнер да напусне - и по негово време голяма част от хората са се отнасяли по подобен начин към Антропософията. Ако това беше правилното решение Щайнер нямаше ли да зарежи всичко? Мислиш ли, че без причина е изградил Гьотеанума като център? Ей така просто създава движение и след това общество? При това е бил ясновидец,виждал е и назад и напред във времето, превиждал е възможностите от свободния избор на хората ...макар, че с промените, които прави преди смъртта си, оставя само обвивката...

Знам, че няма да се съгласиш, но ако всички свестни и отговорни към Духа хора, напуснат АО какво ще стане? Вярно е, че е трудно и неприятно да се работи в такава обстановка, където външно-светското надделява над духовното, но все пак Антропософското общество е свързано с Духовния свят. Нали Духовното същество Антропософия трябва да има почва на която да се развива. Може примерно да има пет, шест , десет човека в нашето българско АО, които истински и с трепет да се докосват до духовното, но те могат да са тази почва, нищо че останалите 70 или 80 човека хвърчат.
Затова да си член на АО е и отговорност, тежък е товара, но всеки преценя и отговаря за себе си, аз не твърдя, че съм права на сто процента, но това е моето виждане.

Днес формата АО се изпълва със съдържание проникнато от двамата ми приятели луци и арчо.
За мен е нъсевместимо да съществува ариманизира и луцифизирана Антропософия - но самите членове, чрез действията си я правят такава, че да се стигне до тук, както ти казваш "аже е супер нелепо да кажеш днеска "Аз съм антропософ", по-добре да не го казваш и засрамено да замълчиш... че язък как ще го чуят туй съществата от Духовния свят... крокодилски сълзи ще ронят или ще се хилят до пръсване на туй което се случва... ".

Дорина Василева написа:
И все пак аз познавам един единствен истински антропософ и това е Щайнер...
- да, така е.
Хората, с които е работил в ръководството също са били антропософи. Но вече ги няма. Останали сме ние и от нашата работа зависи какво ще се случва. От едната страна ще луцифизират и ариманизират Антропософията, а от другата - малкото хора, които не са заслепени и виждат събитията в правилна светлина, не им остава нищо друго освен да работят според указанията на д-р Щайнер и да продължат да я развиват. Това е една вътрешна борба, битката на Михаил с дракона не е приключила - смятам, че тепърва много грозно ще се разрази. Забравилите се ръководители все повече ще бъдат заслепявани от луци и арчо. Истински разбиращите Антропософията ще остават все по-малко, те ще бъдат отхвърляни, осмивани, заклеймявани - със злото шега не бива.
Точно заради това няма да се откажа от членството си в АО.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Юни 16, 2013 11:17 am 
Аватар

Дорина Василева написа:
Мдааа... и ето коментар от фейсбук-страницата на една госпожа, фенка на новия лидер на АОБ... Сами виждате - за хората е важно, че са дошли 25 човека от чужди държави, че са ги видели на концерта, че е дошла специално от Париж българска певица да показва неумрелия български Дух /чунким тука нямаме български певици и чунким тя е олицетворение на българския дух!!!/ Ми какво да коментираме повече бе!!! Ми хората това ги вълнува бе кои са били, дрехите, музиката, възвисавянето, блеенето, помпозността, да кажат - Аз бях, аз видях, аз се докоснах... Нито ги интересува какво става с АО в света, нито ги интересува какво става с човечеството, нито пък някакви "лекцийки" са им в главата... Значи проблемът не е толкова във вождовете, те си имат стадо... просто са си паснали!!! Какво дирите повече! Стадото е доволно и от това, което му се дава - самочувствието за духовност от нечие присъствие!

"Тази вечер Вера Николова (мецо сопран) показа едно друго лице на България пред представители от 25 страни. Дошла специално от Париж, за да се види, че в България има дух и той няма да бъде сломен. Благодаря ти, Вера! Благодаря и на организатора на това събитие."

светското над духовното
това е

горката Антропософия....

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Юни 16, 2013 11:26 pm 
Аватар

Цитат:
светското над духовното
това е

горката Антропософия....

Съвсем точно казано, Пепи! &__^ Само вместо "горката Антропософия", бих сложил "край с Антропософията"! Край на това, което тя беше през 20. век, по-точно казано, а не край въобще.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Юни 17, 2013 6:58 am 
Аватар

Пепи, говорейки за АОБ, а не за Антропософията, моето мнение е, че седенето в такава реално мъртва и изпразнена от съдържание /каквото човек искрено очаква и за каквато работи/ структура е садомазохистично. Вероятно това звучи доста крайно, обаче е така. Такъв човек се подлага на шамарите по своя воля - това са си яки шамари, идващи точно от съществата, които шестват сред хората там и които "владеят" на високо ниво цялата тази структура. Става дума и на международно ниво. Има невидими процеси, но те се чувстват от някои. Човек е добре да си дава сметка да тези процеси и заслужава ли си тази жертва, чисто здравословна, вграждайки себе си ... Друг е въпросът, ако човек е готов да понася това и намира смисъл да го понася. Садизмът идва от натрупания негативизъм и в изливането му срещу тази структура.

И знам какво ще ми отговориш: Ние, хората, е нужно да напълним със съдържание тази структура... Пълни, Пепи, пълни! Но кое и с какво точно пълниш!? ((D

Смятам, че човек и група от хора могат и са свободни да се занимават с Антропософия извън всякаква структура, извън всякакви вестници, парадности и лъжи. Те са една фасада вече, а не истинско съдържание.

Защо Щайнер е направил обществото... Да, направил го е, но заедно с това движението е продължило да съществува и се развива. Структурата и движението са двете страни на този процес. Структурата концентрира и локализира движението САМО! Въпросът е докъде доведе тази "концентрация" още по Щайнерово време, а днес вече е ясно... и защо е била нужна, и защо самият Щ. реално се отказва от нея, знаеш това... Има неща, които са с времето си, след това стават ненужни и почват да буксуват.

Знам обаче едно - колкото човек е извън такава сумрачна структура, толкова по-обективно може да вижда нещата, и да развива вижданията си, както и реалната си подкрепа за съществото на А., защото спира със садомазохизма и отделя личната си карма от кармата на самата структура.

На друго място ти самата беше написала, че вече няма нужда от такава структура, от такива управителни съвети, потърси го... &D}

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 43 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]