ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Сря Окт 24, 2018 5:23 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 43 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Юни 17, 2013 10:25 am 
Аватар

kozirog написа:
Съвсем точно казано, Пепи! &__^ Само вместо "горката Антропософия", бих сложил "край с Антропософията"! Край на това, което тя беше през 20. век, по-точно казано, а не край въобще.

Да, край на това, което беше през 20 век!

Въпреки, че с всички сили се стремят да я унищожат, уж в стремежа да я развиват, докато има хора, в които гори истинска сърцатост Антропософията няма да умре!
Умрат ли тези хора, ще умре и Антропософията!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Юни 17, 2013 10:49 am 
Аватар

Пепи, не мисля скоро да мра!!! `9l~

Обаче, искам да направя едно пояснение - откакто съм в тези среди през последните десет години аз нито срещнах такива хора, нито присъствах на такива събития, които реално да искат да развиват антропософията. Да, но срещнах хора, най-вече външни антропософи, които искаха силово да насилят това спящо множество за външни практически изяви, дори аз самата бях доста идеалистично заблудена в тези - т.е. от онова, което клокочи в АОБ всъщност нищо не произлиза като развитие за самата А. Вероятно излиза за някои от самите индивидуалности или за малки групи. Добре!!! Но моите разбирания за развитието на А. са свързани с други мерни единици...хората да достигнат до момента, в който чрез антропософията ще могат да изследват света, ето тогава ще се развива антропософията, тогава светът ще започне да отваря своето було и постепенно пред хората материята реално ще бъде осъзнавана като дух... Това е всъщност развитието й! Това е искал Щайнер, това е означавало А. да навлезе в живота. И чак тогава има смисъл изживеният по този духовен начин материален свят, да стане основа за всякакви практически инициативи. Тогава те не биха били заплашени от това, което се случва в момента, защото биха имали здрава връзка с Духа. Но за тази цел самите хора е нужно да достигат до подобни дълбочини, а всъщност няма как да стане...защото нещата тотално се преобърнаха...

Реално до тук единственият човек, който прави такива изследвания в БГ е Козирожкото създание! `k@2` Чета по вестниците, чета в сайта на АОБ, всичко друго е преразкази на Щайнер, цитиране на Щайнер, преводи на "вождове" /НЕКА ГИ ИМА, НО НЕ ТОВА Е РАЗВИТИЕТО, ТОВА Е САМО ПРЕПОВТАРЯНЕТО ПОСЛЕДНИТЕ 100 ГОД./, никой нищо по отношение на собствена гледна точка за света около нас, пречупена през Щайнер, но СОБСТВЕНА и в никакъв случай "фриволна", а издържана и логична от гл.т. на духовно-научния светоглед.

Козирожкото създание няма нужда да ми благодари или да се надува! Просто съм обективна! `9l~

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Юни 17, 2013 12:28 pm 
Аватар

Все пак има други държави освен България и имаме бегъл поглед върху тяхната работата по отношение на Антропософията.
Показността на официалните инициативи се разминава с истинската духовна същност.
А си мисля, че хората, които работят в себеотдаденост за Антропософията, няма да ги намерим в публични изяви при това положение на нещата, а по-скоро в самостоятелни малки групи, които изобщо не се натискат за публичност.
Сякаш нещата се връщат към времената, когато духовността се е развивала в тайнство, от останалата част - а, не би трябвало да е така, нали, уж, старите неща не трябва да се привнасят в новите времена? Но в търсене на форма в нашата съвременност, не изключвам и това положение.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Юни 17, 2013 1:25 pm 
Аватар

Не мисля, че става дума за противопоставянето на публичност-непубличност, по-скоро става дума за истинност-неистинност, защото истинност може да има и в публичността, но пък и неистинност в скритостта. Много са фини границите...

За да не звуча абстрактно, лично моето виждане е за работа в малък кръг от хора, системно, по вътрешна обща инициатива, по вътрешна обща насока според потребностите ни и в едно пълно доверие и готовност да разчитаме един на друг. И като ще е работа по Щайнер е в абсолютно споделяне - кой как го е разбрал, как го е пречупил през опита си, и е много хубаво, че няма притеснения, няма лидерство... Вярно де, че някой път се налага по-активна да бъда в обясненията..., ама... `9l~ Ето вчера например се бяхме събрали и помолих: Имам нужда от помощта ви за конференцията в края на август и знам, че мога да разчитам... Защото искам да ти кажа например 2/3 от обявените "антропософски" групи от години седят изтипосани на последната страница на А.вести, но реално те не функционират... познавам хората, знам какво се случва с тия хора..., всъщност седят като коледни елхи, за демонстрация на нещоставане в АОБ. Туй е много жалко, наистина. Като се пръкна инициативата по ЛПСТ вождовете светнаха - ето нови душици, дето ще им пълнят програмата, надеждите, еготата... Това се случва, Пепи, нищо по-различно. `rq`

Светът не иска Антропософията и нейната дълбочина /не осъзнава нуждата си от нея!/, светът иска само външното, показното, това припознава днес от А. и съответно в световен план каквото е търсенето, това е и предлагането... подходът е чисто икономически!
Затуй тия по-сърцатите и по-ръбатите какво им остава..., може би това <^? , или това `@q` , или пък това _\} , не това ^@ , или това %<%... Тъй че всеки с Пътя си, и Антропософията, и човечеството, и сърцатите... &__^

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Юни 17, 2013 2:09 pm 
Аватар

Дорина Василева написа:
Не мисля, че става дума за противопоставянето на публичност-непубличност, по-скоро става дума за истинност-неистинност, защото истинност може да има и в публичността, но пък и неистинност в скритостта. Много са фини границите...

Да уточня- имам предвид хора, вървящи към реално посвещение, които да могат да свалят импулси от духовния свят, хора живеещи в духовния свят.
Както е било навремето - колкото по-далече от светската шумутевица, толкова по-добре.Сигурно и сега има такива единици, но не им се обръща голямо внимание, точно защото не са такива публични личности.

Нямам предвид работа в групи,четене на лекции, обсъждания и подобни..понеже едно е да работим според потребността си, а друго според потребността на човешката еволюция - има разлика.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Юни 17, 2013 3:36 pm 
Аватар

Цитат:
Сякаш нещата се връщат към времената, когато духовността се е развивала в тайнство

Аааа, Пепи, взе да идваш на моя акъл, който беше казал, че бъдещето принадлежи на малките езотерически групи! А моят акъл пък не го е измислил това сам, а просто е разшифровал това, което сеньор Щайнер е казал, за развиването на силите на ясновидството в бъдеще. Ако не стане по естествен начин чрез второпришественическите етерни сили на Христос, казва той - което означава като гръм от ясно небе, неочаквано и неканено, за което заслуга трябва да има Кристиян Розенкройц (ама няма) - тогава това щяло да става чрез "езотерическо обучение"!

Нали така беше? "Езотерическо обучение" беше думата!? Тук Щайнер не е казал какво означава "езотерическо обучение", но е ясно че с това не се има предвид блеенето в къщи с някакфи календари на душата, мидитации и други аматьорщини (да ме извинят всички аматьори), а се има предвид специализирано езотерическо обучение от специалисти, каквито явно днес няма. Става въпрос за посвещенчески школи, каквито е имало по времето на Ищар... Без тая работа, блееееееее *`s3` нето на антропософите ще продължи още 5-6 годинки, докато ги доизядат вълците на все по-върлия материализъм наоколо.

Ти Пепи, много се възмути като казах това за първи път и си помисли, че имам прдвид възраждането на стария мистериен, скрит подход!
Ех, Пепи, ако беше размислила малко повече щеше да разбереш, че той отдавна е бил преодолян от манихеите, които според католически агнета като Тома Аквински са били просто едни бугри, содомити, педераси и други подобни, обсебени от гадния, долен, педераски, хомосексуален Свети Дух Ищарски (според това, което излезе на бял свят на скоро `~y&` ) в Булгаристан и други подобни диви области. Този Свети Дух е бил много нахален, защото Светата Католическа църква през 9 в., когато е била оглавявана от приятеля на Щайнер фон Молтке (папа в миналия инкарнация), вече бил изгонен от нея поради несъстоятелност. Но този Свети Дух чрез въпросните майнихеи продължил да досажда на католици като Тома Аквиснки и ........и те го доликвидирали с огън и меч през 13. век! Цели 4 века са го изтраяли горките по техните земи - колко са страдали в толерантността си, представяш ли си? ...

Та там е имало традиции на посвещението със Светия Дух (буквално така е записано в изворите за катаризма - Светия Дух, така пише), които са били съвършено отворени за всеки. Нещо повече, Пепи, при тях дори самият ритуал на посвещение със Светия Дух е бил напълно открит за непосветени, благодарение на което съществуват негови исторически описания. Всеки може (всеки непосветен днес) може да ги прочете. Известни са на всеки интересуващ се от история човек, разбира се не и на гордите рудолфщайнерови антропософи, които седят на облаците и чакат...........какво чакат и те не знаят!

Така че като се говори за езотерически школи, вероятно се има предвид съвсем открити такива, но колко от ората, дето сега гледат само да карат БМВта и ферарита (и аз бих карал), ще се заинтересуват от това, може да се предскаже веднага....... #`y`3` Николко! Така че ясно че тези школи ще бъдат естествено езотерически, не за друго, ами защото на никой няма да му пука за тях. Ако ще има нужда да се езотерират, то ще бъде за да избягат от злобата и завистта на ариманянчовците. А тя е огромна! Ама огромен и юмрукът на Господ!...

Ето сега, твоят форум, Пепи, езотерически ли е или екзотерически, ако съдим по броят на заинтересираните в него?

http://www.youtube.com/watch?v=t_6sbEEI ... =endscreen

Последна промяна kozirog на Пон Юни 17, 2013 3:55 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Юни 17, 2013 3:50 pm 
Аватар

Между другото, когато Щайнер преосновава АО и основава Първия окултен клас, той прави точно това - затваря кръгът на желаещите да се занимават сериозно с посвещенческа антропософия в класа! Така че се сърди на него за този подход, от който нищо не е излезнало......

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Юни 17, 2013 4:46 pm 
Аватар

kozirog написа:
...а се има предвид специализирано езотерическо обучение от специалисти, каквито явно днес няма. Става въпрос за посвещенчески школи, каквито е имало по времето на Ищар.........

Как конкретно си го представяш това?

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Юни 17, 2013 9:21 pm 
Аватар

Цитат:
Как конкретно си го представяш това?

Хубав, адекватен въпрос! Ами виждам го така, както е било някога при древните християнски Мистерии. Щайнер казва, че такива е имало до 7-8-9 век в Северна Италия и Испания. Само че импулсът за това явно трябва да дойде от друга посока, а не от Дорнах! Това е! Мислиш ли че от Дорнах може да дойде нещо друго освен светски еквилибристики?

Колкото по-скоро се разбере, че антропософията на 20. век изпълни ролята си (при това не зле) и вече е отживяла, толкова по-скоро май ще има нещо ново. Но ако антропософията на 20. откаже да вникне в това, че очакваната кулминация в края на 20. век не бе достигната и няма как да бъде компенсирана, това би било провал. А тя повече от ясно е, че отказва да вникне в същността на нещата! Значи тогава на водещите антропософи, трябва да им се напомни, че са се провалили и пропуснали да вникнат в същността на случващото се днес. А това обезсмисля цялата досегашна антропософия.

Тогава на ред идвам аз! Евентуално се налага да им напомня и предложа за четиво ето тези думи на Тома Аквиснки - Рудолф Щайнер, с които да им бъде напомнено, че някога едни антропософи са клали и горяли на клади цели групи от други антропософи или поне са призовавали за това. Със сигурност обаче надали нещата при всички са се изчерпали само с призоваване! ...

„По отношение на еретиците две неща трябва да бъдат съблюдавани: едното засяга тях самите, а другото Църквата. От тяхна страна има грях, заради който заслужават не само да бъдат отделени от Църквата чрез отлъчване, но и да бъдат отстранени от света чрез смърт. Защото покварата на оживяващата душата вяра е нещо много по-тежко отколкото фалшифицирането на пари, с които се поддържа външният живот. Поради тази причина и при положение, че фалшификаторите на пари и другите злосторници се осъждат незабавно на смърт от светската власт, много по-основателно е еретиците веднага след като бъдат осъдени за еретизъм, да бъдат не само отлъчени, но и умъртвени. От страна на Църквата обаче е милостта, която се стреми към връщането на отклонилия се в правата вяра, заради което не го осъжда веднага, а след „първо и второ предупреждение" според нарежданията на Апостола: ако след това той продължава да упорства, Църквата вече без да се надява на неговото обръщане търси спасението на другите чрез отлъчването и отделянето му от Църквата, при което го предава на светски съд, който го отстранява от света чрез смърт.” (Summa Theologica, II–II, Q.11, art.3.)

И дали и днес преследването на едни от други не се повтаря? ...... Дали тогава въпросните антропософски вождове като Зорка няма да се сетят, че те не са единствените на този свят и че от тях май не зависи всичко!!! Даже никак не зависи от тях! Ще се сетят ли, че тези "изгорелите" не са тук на Земята, заедно с т.нар. платоници. Защо не са? А дори и да бяха, дали щяха просто ей така да се прегърнат с палителите си, сякаш всичко е забравено? Явно не е забравено, щом някои от вождовете продължават да гонят, разобличават, противостоят - при това без да бъдат предизвикани - на другите сякаш са някакви по-висши, знаещи, оценящи, разрешаващи и забраняващи и владеещи положението нещата? С какво са по-умни от своите жертви? Т.е. старите палители и осъдители на еретичеството не са забравили своите жертви и дори и днес продължават да ги преследват? Това е един фактически парадокс!

Ти как би тълкувала въпросния цитат? Оставянето му да премине в небитието, както много други неща, не мисля, че е достойна позиция?!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Юни 17, 2013 9:50 pm 
Аватар

Как може да се коментира тогава съвсем искрения не само интерес /слаба е тази дума в случая!/, ами по-скоро целенасочен стремеж към опознаване на историята на богомилите в България и катарското движение в Европа, и то от страна на определени хора в международното антропософско движение, които са се дистанцирали от официалната тяхна национална и Дорнахската клика... Може би търсят точно онези души, с които заедно са горели по кладите и са били убивани... Сигурна съм, че това не е случайно и тези хора познават предишните си инкарнации и въпреки, че са попаднали в "аристотелическо-католическата Антропософия" са усетили /знаят/ това, за което говориш... точно тези хора години наред "работят" за създаване на малки общности, малки духовни центрове, техните срещи са толкова различни от костюмираните официални такива..., нищо общо!
Въпреки това Тома Аквински-Рудолф Щайнер в последната си инкарнация нима не прави опит да "изкупи" вината си?!
Двете духовни течения на север и на юг, за които говори, като продължение на Атлантската мъдрост, не са ли точно тези два пътя на древно Посвещение, за които точно Щайнер лелей и казва, че те взаимно ще се оплодят и съберат?
Може би така или иначе нещата остават само на думи. Поне така го чувствам.

Скоро например един човек ми каза, че в София една от антропософските групи открито плюела по богомилите - този човек беше доста шокиран!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 43 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]