ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Пет Сеп 21, 2018 8:08 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: Пет Яну 03, 2014 6:41 pm 
Аватар

"Човекът се нуждае от желязото за своята свободна воля." GA 351

"В сми­съ­ла на ми­та всичко, ко­ето се случ­ва днес, след­ва да се раз­г­леж­да ка­то из­ти­ча­не­то на та­зи борба. Случващото се всъщ­ност тряб­ва да се пред­с­та­ви така, че при ед­но та­ко­ва съ­би­тие в све­та от ед­на­та стра­на сто­ят си­ли­те на доброто, ко­ито из­хож­дат от Амсхаспандите и Изардите, а от дру­га­та стра­на си­ли­те на злото, ко­ито из­хож­дат от Девите. Едва ко­га­то раз­бе­рем вза­им­но­то вли­яние меж­ду доб­ри­те и зли­те сили, ще мо­жем пос­ред­с­т­вом ми­та да раз­бе­рем и съ­би­ти­ята и фак­ти­те от съвремието.

Но се­га ние чухме, че ед­нов­ре­мен­но с от­де­ля­не­то на слън­це­то и на лу­на­та от зе­мя­та се със­тоя и ед­но друго све­тов­но събитие: пре­хо­дът на Марс през земята. Субстанциите на две­те не­бес­ни те­ла - Марс и зе­мя­та то­га­ва бя­ха тол­ка­ва редки, че бла­го­да­ре­ние на сво­ята суб­с­тан­ция Марс мо­же­ше да пре­ми­не през тя­ло­то на земята. Той ос­та­ви на нея ед­но вещество, ко­ето зе­мя­та не при­те­жа­ва­ше преди: желязото. Желязото се смеси със зе­мя­та ед­ва след пре­ми­на­ва­не­то на Марс през нея, и то­ва же­ля­зо бе­ше не­об­хо­ди­мо­то ус­ло­вие да се об­ра­зу­ва чер­ве­на­та кръв.

Съществата още ня­ма­ха вът­реш­на топлина, топ­ли­на­та об­г­ръ­ща­ше не­пос­ред­с­т­ве­но ця­ло­то зем­но кълбо, тя още бе­ше външна. Така ние мо­жем да си пред­с­та­вим зе­мя­та в то­зи мо­мент ка­то ед­но все още теч­но тяло, в ко­ето ме­та­ли­те бя­ха раз­т­во­ре­ни по на­й-­раз­ли­чен на­чин и ко­ето бе­ше за­оби­ко­ле­но от то­ва мо­ре от топ­ли­на и огън. В то­ва мо­ре от топ­ли­на слън­це­то из­п­ра­ща­ше сво­ите свет­лин­ни лъчи.

За окул­тис­та свет­ли­на­та не е прос­то фи­зи­чес­ка­та светлина, а фи­зи­чес­ка­та свет­ли­на е телесният, плът­с­ки­ят из­раз на духа. Така със слънче­ви­те лъ­чи в зе­мя­та се спус­ка­ше и съ­щи­на­та на слън­че­ви­те духове. Светлината ка­то из­раз на ду­ха на светли­на­та се спус­ка­ше в ог­не­на­та атмосфера, в топ­лин­на­та ат­мос­фе­ра на земя- та. Представете си то­ва съв­сем живо. Имате зе­мя­та за­оби­ко­ле­на от топ­лин­на атмосфера, и спус­ка­щи­те се в нея слън­че­ви лъчи, ко­ито за нас оба­че са ду­хов­ни лъчи. Поради това, че те­зи ду­хо­ве на слън­це­то в слън­че­ви­те лъ­чи по­пад­на­ха в зем­на та топлина, се об­ра­зу­ва на­й-­нап­ред об­ща­та душа, об­що­то ас­т­рал­но тя­ло на ця­ло­то чо­ве­чес­т­во и на вис­шите живо- тни. Долу на зем­на­та по­вър­х­ност се на­ми­ра­ха те­зи спя­щи хора-растения, ко­ито има­ха етер­но тя­ло и фи­зи­чес­ко тяло.

Така се съ­дър­жа­ше то­га­ва ас­т­рал­но­то тя­ло на хо­ра­та в та­зи топ­лин­на ат­мос­фе­ра на земята, то още не бе­ше раз­п­ре­де­ле­но в от­дел­ни­те ас­т­рал­ни­те тела, и в не­го се спус­ка­ше свет­ли­на­та на слънцето, ко­ято бе­ше но­си­те­лят на ду­хов­нос­т­та на слънцето.

Това, ко­ето днес жи­вее във ва­шата топ­ла кръв, е част от то­зи за­оби­ка­лял зе­мя­та пър­ви­чен огън. Ако днес из­ва­дим ця­ла­та вът­реш­на топ­лина от те­ла­та на жи­вот­ни­те и хората, то ние ще мо­жем да въз­с­та­но­вим пър­вич­но­то със­то­яние на праогъня. Това, ко­ето днес пред­с­тав­ля­ва вът­реш­на­та топ­ли­на то е раз­п­ре­де­ле­на­та топлина, ко­ято за­оби­ка­ля­ше зе­мята ка­то мо­ре от топлина, и в то­ва об­що кръв­но тя­ло се вли­ва­ше светлината. Тази свет­ли­на съ­що бе­ше разпре­де­ле­на пос­те­пен­но и съз­да­де вис­ша­та ду­хов­ност на човека. Във фи­зи­чес­ко­-­етер­ни­те те­ла бе­ше на ли­це раз­би­ра се са­мо ед­на притъпена, нис­ша духовност. Това, ко­ето днес се ко­ре­ни в гла­ва­та на човека, по­-висша­та духовност, това, ко­ето бе­ше об­ра­зу­ва­но пос­ред­с­т­вом вли­яни­ята на Амсхаспандите про­из­хож­да от духов­ни­те си­ли на слън- цето.
А се пос­та­ве­те на мяс­то­то на яс­но­ви­де­ца и си пред­с­та­ве­те не­го­ви­те ас­т­рал­ни видения. Какво виж­да той? Той виж­да как въз­ник­ва земята, как се от­де­ля луната. Земята е за­оби­ко­ле­на от ог­не­на мъгла, от об­ща­та топлина, в ко­ято се влива, прек­рас­но прос­вет­ля­ва­ща я отвът­ре мъд­рос­т­та на световете. Мъдростта на световете, ко­ято ид­ва от слънцето, прег­ръ­ща прос­вет­ле­на­та от слън­це­то зе­мя в зем­на аура.

По време на Лунното съ­щес­т­ву­ва­не на зе­мя­та Елохимите, слън­че­ви­те свет­лин­ни ду­хо­ве се из­ка­чи­ха на стъ­па­лото, ко­ето им поз­во­ля­ва да жи­ве­ят на слън­це­то и да из­п­ра­щат де­ла­та си на зе­мя­та и зем­но­то човечество. Други духове, ко­ито бя­ха за­ед­но с Елохимите на пре­диш­но­то стъ­па­ло изостанаха, те не по­же­ла­ха да до­ведат раз­ви­ти­ето си на Старата Луна дотам, че да дос­тиг­нат по­-ви­со­ка сте­пен на съ­щес­т­ву­ва­не на слънцето. Затова на те­зи съ­щес­т­ва пър­во­на­чал­но на бе­ше поз­во­ле­но да дейс­т­ву­ват в слън­че­ви­те лъчи, да въз­действу­ват отвън. В по­-на­та­тъш­но­то си раз­ви­тие те тряб­ва­ше мно­го по­ве­че да тър­сят това, през ко­ето не бя­ха пре­ми­на­ли на Луната, на ед­но по­-нис­ко съществуване, свър­за­но със са­ма­та земя, с аре­на­та на земята.

В как­во се със­то­еше но­во­то състояние, ко­ето нас­тъ­пи на земята, и ко­ето да­ри съ­щес­т­ва­та с но­ви качества? То се из­ра­зи в това, че топ­лин­на­та атмосфера, за­оби­ка­ля­ща зе­мя­та се вля в кръвта. Възникна топ­ла­та кръв. В то­ва със­то­яние изос­та­на­ли­те от­ря­ди ду­хо­ве се опи­та­ха да ком­пен­си­рат в раз­ви­ти­ето си това, ко­ето пре­ди то­ва не са мог­ли да осъществят. След ка­то не ус­пя­ха да вло­жат де­ла­та си в слън­че­ви­те лъчи, те я на­со­чи­ха към топлината, ко­ято се бе­ше пре­об­ра­зу­ва­ла във вът­ре­шен живот.
Човешкото тя­ло по­ема кръвта равномерно, тя се вли­ва от всич­ки стра­ни от­вън във вът­реш­нос­т­та на тялото.

Нервното те­че­ние съ­пътс­т­ву­ваше дви­же­ни­ето на кръвта. С та­зи вли­ва­ща се топ­ла кръв в чо­ве­ка нав­ля­зо­ха и си­ли­те на оне­зи духове, които бя­ха изостанали. Това бя­ха от­ря­ди­те на Ариман, ко­ито из­п­ра­ти­ха в чо­ве­ка си­ли­те за­ед­но с топлината, как­то Амсхаспандите пос­тъ­пи­ха със си­ла­та на светлината. Така получаваме, че на вся­ко те­че­ние на Амсхаспан­ди­те се про­ти­во­пос­та­вя ед­но те­че­ние на кръвта. В то­ва чер­ве­но те­че­ние на кръвта, па­ра­ле­лен на нервно­то течение, са вклю­че­ни и про­тив­ни­ко­ви­те си­ли на Девите. В чер­ве­на­та кръв на Амсхаспандите се проти­во­пос­та­вя това, ко­ето ид­ва от про­тив­ни­ци­те на Амсхаспандите и Изардите, от Девите, от­ря­ди­те на Ариман. А се­га в кръв­та чув­с­т­ва­ме да пул­си­ра това, ко­ето дой­де от те­зи Ариманови отряди.

Виждаме съв­мес­т­но­то дейс­т­вие на ве­ли­ка та свет­ли­на Ахура Мазда и вли­ва­ща­та се топлина, ко­ято прев­ръ­ща кръв­та в та­зи си­ла в човека, ко­ято тя е. Вече знаем, че кръв­та е из­раз на Аза. Така ние виж­да­ме как всичко, ко­ето се из­лъч­ва от ве­ли­ка­та мъдрост, от Ахура Мазда, се съп­ро­вож­да от его­из­ма по­ра­ди това, че в кръв­та то сре­ща съп­ро­ти­ва­та на Аримановите течения. Егоизмът се преп­ли­та с ця­ла­та ду­хов­на дейност на човека.

На Луната те бя­ха дос­тиг­на­ли до Аза. Сега те изос­та­на­ха и се съх­ра­ни­ха в то­ва състояние. Докато се на­ми­ра­ха на Луната, ду­хо­ве­те на Ахура Мазда - Ормузд, и ду­хо­ве­те на Ариман бя­ха на ед­но стъ­па­ло в раз­ви­ти­ето си, те бя­ха азо­ви по при­ро­да­та си. Този Аз, пър­во­на­чал­ни­ят Аз, Зару­ана Акарана, е бо­жес­т­ве­ни­ят Аз, ко­ето още не се е спус­на­ло в тялото, ко­ето още по­чи­ва в ло­но­то на божеството.

Там, къ­де­то то­зи Аз се бе­ше раз­вил до та­зи степен, че да мо­же да за­па­зи слън­че­во­то си съ­ществуване, то об­ра­зу­ва ед­но ас­т­рал­но тяло, ко­ето е пос­та­ве­но под ръ­ко­вод­с­т­во­то на Ормузд. Но към не­го е прик­ре­пе­на и ед­на по­-нис­ша си­ла - си­ла­та на изос­та­на­ли­те от­ря­ди на Ариман.

Така вие ви­дях­те въз­ник­ва­не­то на то­зи чет­вър­ти член на чо­веш­ка­та природа, на Аза, и на тре­ти­ят член на чо­ве­ка - ас­т­рал­но­то тяло, ко­ето е оду­хот­во­ре­но от две същества. В не­го са втъ­ка­ни доб­ри­те си­ли на Ормузд и си­ли­те на его­ис­тич­на­та при­ро­да - те­зи на Ариман. Азът е пос­та­вен в цен­тъ­ра на ед­на борба, ко­ято бушу­ва в ас­т­рал­но­то тя­ло - бор­ба­та меж­ду доб­ри­те и зли­те сили.

Нека се­га раз­г­ле­да­ме по­-­от­б­ли­зо сли­за­щи­те от слън­це­то на зе­мя­та и вър­ху хо­ра­та сили. Това, ко­ето пер­сийски­ят мит на­ри­ча Ормузд или Ахура Мазда в дейс­т­ви­тел­ност е из­раз на "ве­ли­ка­та душа", то е съ­що­то като това, ко­ето ели­нът на­ри­ча Психея. А това, ко­ето раз­би­ра­ме под чо­веш­ко­то ас­т­рал­но тя­ло е "мал­ка­та душа". чо­веш­ка­та ду­ша е със­та­ве­на от мис- лене, чув­с­т­ва­не и воление. то­ва са три­те ос­нов­ни си­ли на душата, ко­ито за окул­тис­та са всъщ­ност три от­дел­ни същества. По-късно ще се спрем на те­зи неща. Така как­то човеш­ка­та ду­ша се раз­де­ля на те­зи три части, та­ка и ве­ли­ка­та душа, ве­ли­ка­та аура се де­ли на три. Същата чер­та на­ми­ра­ме как­то в пер­сийс­ки­те та­ка и в сред­но­ев­ро­пейс­ки­те митове. Средно- европейският мит на­рича те­зи три ос­нов­ни си­ли Вотан, Вили и Ве, при ко­ето Вотан пред­с­та­вя мислещата, Вили - волещата, а Ве - чув­с­т­ва­ща­та сили.

Нека се­га раз­г­ле­да­ме по­-­от­б­ли­зо сли­за­щи­те от слън­це­то на зе­мя­та и вър­ху хо­ра­та сили. Това, ко­ето пер­сийски­ят мит на­ри­ча Ормузд или Ахура Мазда в дейс­т­ви­тел­ност е из­раз на "ве­ли­ка­та душа", то е съ­що­то като това, ко­ето ели­нът на­ри­ча Психея. А това, ко­ето раз­би­ра­ме под чо­веш­ко­то ас­т­рал­но тя­ло е "мал­ка­та душа". чо­веш­ка­та ду­ша е със­та­ве­на от мис- лене, чув­с­т­ва­не и воление. то­ва са три­те ос­нов­ни си­ли на душата, ко­ито за окул­тис­та са всъщ­ност три от­дел­ни същества. По-късно ще се спрем на те­зи неща. Така как­то човеш­ка­та ду­ша се раз­де­ля на те­зи три части, та­ка и ве­ли­ка­та душа, ве­ли­ка­та аура се де­ли на три. Същата чер­та на­ми­ра­ме как­то в пер­сийс­ки­те та­ка и в сред­но­ев­ро­пейс­ки­те митове. Средно- европейският мит на­рича те­зи три ос­нов­ни си­ли Вотан, Вили и Ве, при ко­ето Вотан пред­с­та­вя мислещата, Вили - волещата, а Ве - чув­с­т­ва­ща­та сили.

Нека се­га си пред­с­та­вим доб­ри­те духове, без зна­че­ние да­ли ще ги на­ре­чем как­то в пер­сийс­кия мит Ормузд или как­то в гер­ман­с­кия Вотан, Вили и Ве, не­ка си пред­с­та­вим как те­зи слън­че­ви си­ли се спускат. Кога то мъг­ли­те на Атлантида се из­гу­би­ха и слън­це­то се освободи, те се на­ме­си­ха в слън­че­ви­те лъ­чи и из­пъл­ниха въздуха. Затова свет­лин­ни­те ду­хо­ве са ед­нов­ре­мен­но и ду­хо­ве на въздуха, ко­ито се опис­ва­ха ка­то волния от­ряд на Вотан. Тези ду­хо­ве би­ва­ха усе­ща­ни в три­те час­ти Вотан, Вили и Ве. Нека си със­та­вим един об­раз за това, ко­ето се е пред­с­та­вя­ло пред ас­т­рал­ния ясновидец. Вземете един чо­век в не­го­во­то рас­ти­телно съществуване, със­та­вен от фи­зи­чес­ко и етер­но тяло. Слънцето му въз­дейс­т­ву­ва със си­ла­та си: чрез Вотан в мисленето, чрез Вили (нем. Wili, Wollen = воле- ние), кой­то да­ва всич­ко свър­за­но с во­ля­та и чрез Ве, кой­то да­ва всич­ко свър­за­но с чувствата. Всичко по­доб­но на чув­с­т­ва­та се ко­ре­ни в бол­ка­та (нем. Weh), това раз­би­ра­ме и от името.

Какво всъщ­ност пред­с­тав­ля­ва то­ва ас­т­рал­но тяло, ко­ето но­сим в се­бе си? То е ед­на час­ти­ца от ве­ли­ка­та Аура на Мъдрост- та, ед­на час­ти­ца Ахура Мазда, кой­то е тя­ло­то на мъд­рос­т­та на ця­ла­та зе- мя, и в ко­го­то се вли­ват си­ли­те на слънцето. Така ние хо­дим по зе­мя­та и чувстваме, че сме но­си­те­ли на слън­че­ви­те сили, ко­ито се вля­ха в зем­на­та аура. Тогава на­рас­т­ва чув­с­т­во­то ни за нещо, ко­ето тряб­ва да развием: че то­ва чо­веш­ко тя­ло и те­зи чо­веш­ки те­ла са ни по­ве­ре­ни от ед­на ве­ли­ка све­тов­на мъдрост, от ве­ли­кия све­то­вен дух. В окул­тиз­ма чо­веш­ко­то тя­ло се на­ри­ча и храм. Ние но­сим от­го­вор­ност за то­ва да за­не­сем об­рат­но в све­те­ща­та пра­ос­но­ва това, ко­ето сме получили, да го вър­нем съ­от­вет­но облагородено, раз­тъл­ку­ва­но и усъвършенствувано. Така ние се учим да се усе­ща­ме ед­но с све­тов­но­то битие. Не фантазирайки, а пос­те­пен­но ние се на­уча­ва­ме да бъ­дем един тон в го­ле­мия оркестър, кой­то оз­ву­ча­ва кос­мо­са и кой­то на­ри­ча­ме му­зи­ка на сферите. Тогава на­ше­то чув­с­т­во за от­го­ворност нараства, ед­нов­ре­мен­но с то­ва се по­явя­ва чув­с­т­во за възвишеност, но свър­за­но в ед­но чув­с­т­во на смире­ние в рав­но­вес­но съотношение. Това ни да­ва уче­ни­ето на теософията: тя ни учи пра­вил­но не само, че сме хо­ра и как­ви хо­ра сме, а тя ни прев­ръ­ща и в ду­хов­ни хора, ко­ито зна­ят как­во е тях­но­то учас­тие в ду­ховно­-кос­ми­чес­ко­то битие. Това е етиката, уче­ни­ето за морала, ко­ето про­из­ли­за от прозрението. Ако об­гърнем това, то чрез нас ще за­поч­нат да пул­си­рат мо­рал­ни чувства, ко­ито не прите­жа­ват и кап­ка сан­ти­мен­талност или филистерство."
Лекция 5, ГА 101

"...Желязото предизвиква в човека известно импулсиране на сетивната природа. Когато Земята се е срещнала с Марс, се е породило и онова свойство в кръвта. Окултистът не обича да докосва чисто железни предмети..."
GA 97

"...В сегашната епоха трябва да се научим правилно да употребяваме желязото в кръвта ни, защото навсякъде, където се появи желязото, е налице импулсът от космоса, от човека да се развие свободата. Това че не само можем да схванем идеята за свободата, импулсът за свободата, но и че в тялото си чувстваме силата да го направим носител на този импулс за свободата, произлиза оттам, че в нашата епоха можем да се научим как Михаил е в състояние да поставя в своя служба космическото желязо, което също и по-рано е било изхвърлено..."
GA 231

"...Желязото е металът, който постоянно въздейства на организма така, че астралното тяло и азът да не се свързват много силно с физическото и етерното тяло. Ако човекът има малко желязо в организма си, проявява желание да остане спокоен, отпуснат, а когато има твърде много желязо в кръвта си, имаме неволна възбуденост, неспокойствие, прекалена подвижност..." GA 319

"Само че трябва да сте наясно, че в окултизма първата и втората половина от земното развитие строго се различава, понеже в първата половина Земята е преминала през Марс. Тогава е била приета възможността да се образува топла червена кръв. Желязното съдържание на Земята произлиза от Марс и включването на желязото в кръвта е във връзка с преминаването през Марс. Древните гръцки и римски посветени, които са знаели, че с червената кръв е дадена именно смелостта, агресивността на хората, определят оттам Марс като бог на войната."
GA 96

"Азовата дейност и до голяма степен също и представната, мисловната дейност, доколкото тя не е волева дейност – имам предвид изцяло физическия корелат, дейността на мозъка, – не почива на гравитацията, на тежестта на въпросната материя, а на подемната сила, на импулса. Тя почива върху силата, която иска да отдалечи материята от Земята. С аза и с мислите ни не живеем в тежестта, а в подемната сила...
Духовнонаучно казано, това означава, че имаме работа със съдържанието на желязото в кръвта по отношение на съотношението на етерния организъм към астралния организъм на човека. И ако разберете как сърдечната и белодробната дейност провежда всичко, което човекът е приел, в оживяването, витализирането, че от своя страна бъбречната дейност провежда витализирането в астралния организъм, тогава няма да сте повече далеч от разбирането, че трябва да цари равновесие. Ако етерната или астралната дейност започнат да преобладават и няма равновесие, целият организъм ще изпадне в безпорядък. Средството да се предизвика съответното равновесие, за да се даде възможност на организма да преведе от храните толкова, колкото му е необходимо в бъбречната дейност, тази възможност се предлага при регулирането на съдържанието на желязото в кръвта. И понеже, когато регулирате желязното съдържание или импулсирате, или задържате динамичното в кръвта, така регулирате с това цялата циркулация на кръвта, която въздейства обратно на бъбречната дейност и при въвеждането или отнемането на желязното съдържание имате съществен регулатор на кръвната циркулационна дейност, което означава, обменната дейност между етерния и астралния организъм на човека."
GA 314

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]