ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Сря Ное 21, 2018 3:36 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: Вто Юни 11, 2013 4:17 pm 
Аватар

Псевдовалдорфщината е на ход!

... преди още Валдорфското да е родено...

Пази Боже, сляпо да прогледа... всичко ще побългари!!!

Ето какво се случва и предстои в БГ, когато корените на Валдорфската педагогика тотално се режат от Антропософията - външно и вътрешно сливане с официалната наука и ползване само на идеята и практическите ползи. Евтина реклама за нечии нужди! За съжаление виждам намесена градината "Златно зрънце", а най-вероятно и хора от сдружението "Приятели на Валдорфската педагогика". Жалко!
За съжаление въпросният немски валдорфски педагог е в напреднала възраст, с една дума - твърде консервиран и вече възрастово обременен, за да е наясно какво прави, или пък вече и такива като него "корифеи" в областта тъй са оплели Валдорфската педагогика с официалната наука, че от първата е останало само името! Жалко наистина, че тръгват подобни инициативи псевдовалдорфски в БГ, което е абсолютен прът дори и в такива инициативи, които биха искали да запазят своята чистота..., ако има такива де!

„ Свободна инициатива в образователното дело” .
Събитието ще се проведе на два етапа. Първата част е посветена на лекцията на господин Ханс Цайслер от Германия.Той е дългогодишен преподавател с над 30 години практика във Валдорфски училища в Касъл и Берлин на ученици от първи до осми клас. През тази учебна година г-н Цайслер пое ръководството на педагогическия екип в софийското валдорфско училище „Проф. Николай Райнов”. С негова помощ бе разработвана методическата дейност по различните предмети.
Така например току що навършилите седем години децата в първи клас свободно боравеха
с четирите аритметични действия и числата до 48 и дори по-големи, пишеха цели изречения и ги четяха без затруднение,
свиреха на пентатонични флейти, плетяха и играеха много подвижни игри, които бяха неразделна част от обучението по математика , роден и чужд език .
Всичко това учениците правеха без умствено претоварване и повторение на еднообразни и скучни упражнения.
Същевременно бяха използвани много похвати за развитие на силите на концентрация и емоционалната и практическа интелигентност на децата.
Лекцията е на тема: „ Методи, подкрепящи детската креативност и когнитивни умения”
След паузата ще продължим с беседа на тема:
„ Организация и самоуправление на училищната дейност . Творческото взаимодеиствие и съвместната работа на педагози, ученици и родители, как се постига това?”
Беседата ще бъде водена от госпожа Светлана Нанчева от НПО „ Професионален форум за образованието”. Тя е иноватор, педагог, технолог на нови модели за професионално общуване, ръководител и организатор на много образователни проекти, фестивали, професионални обучения. Под нейно ръководство екип от учители разработва напълно нов за българското общество учебен предмет за социални умения - СТИЛ (Социални Техники и Изкуства на Личността).Светлана Нанчева е част от педагогическия кръг, спечелил конкурс и създал през 1990год. 151 СОУПИ по авторски проект.
„ Това училище не беше частно, но беше уникално и различно. Там нямаше дневници и бележници, а компютърна информационна система. Нямаше 45-минутни часове, а 80-минутни блокове, в които учениците учеха като студенти – на лекции и упражнения.
Нямаше преподаватели, случайно попаднали в училище, а педагози автори и творци, избрани с конкурс.
Имаше консултативно обучение за наваксване на пропуснат материал и разширено обучение по интереси.
Имаше профилирано обучение в уникални и сега за средното училище области...»
Семинарът ще се състои в София на 15.06(събота) от 11.00 ч. в залата на читалище „Проф. Андрей Стоянов” на ул. „Искър” 62 (срещу СМГ).
УДОБНО Е ДА СЕ СЛЕЗЕ НА МЕТРОСТАНЦИЯ 'СЕРДИКА' и после се върви около 15 мин. пеша до читалището, посока бул. Левски.
Вход : 2 лв .
Със събраните средства ще покрием разходите за наема на залата в читалището, а останалата сума ще дарим на първата Валдорфска детска градина в София „Златно зрънце”.
Каним учители, родители, ученици, социални работници, директори,читалищни дейци, сдружения и всички хора-новатори, които осъзнават ролята на образованието в обществото ни и биха дали своя принос за повече свобода в развитието им.
Поканете също ваши близки, колеги и съмишленици.
Благодарим ви, че проявявате интерес!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Вто Юни 11, 2013 5:57 pm 
Аватар

Дори, понеже не съм в нещата на нашенската българска Валдорфска педагогика, можеш ли да кажеш с няколко думи какво провокира възмущение.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Вто Юни 11, 2013 6:15 pm 
Аватар

Ми тя дълга история... Въпросният г-н Цайслер беше поканен във Валдорфското училище - два пъти за по месец или малко повече втория път... "Работи" най-вече с една "другарка" да спасява децата от нея, другарката през април родителите я отстраниха като неблагонадеждна за тяхната инициатива и неготава още да е "валдорфка"... Дотук ясно - то момичето чуло-недочуло, запалило се, има малко педагогически стаж, ама даже и не учи в момента такава педагогика, станала учителка "валдорфска"... съдбата й както е видно беше кратка...
Обаче виж какво пише за въпросния г-н немец... колко гръмко и помпозно написано - което не е истина. Същият този г-н немец съветваше дете с аутизъм да го примамваме, за да направи нещо със сладолед или нещо сладко, т.е на принципа на Павлов: стимул-реакция, който е експериментирал с животни... Пък тоя немец пише, че е супер корифей в тая педагогика..., чак да му се начудиш как третираше дете със специални потребности... В същия момент се изживя като "методически ръководител"/ето то и горе го пише/ на госпожите в училището... Ми то такова нещо няма... Питай единствената госпожа там, такова нещо НЯЯЯМА!

И сега следващата серия на намеса на този г-н валдорфски немец - започна да се меси в разните вътрешни работи на градина и училище, между родители и учители, утежни и без туй супер тежката ситуация... Не само се намеси ми и страна зае, което реално никак не му влиза в работата като немец...

Последна серия от екшъна - г-н немецът се гласеше да идва през май, обаче не получи покана от родителите /пък той е протеже на голямата валдорфска дорнахска персона Нана Гьобел/... Тая не-покана горещо го наскърби, последва мълчание и сега демонстративно пристигане в София преди броени дни, уж да си вземе забравен багаж в училището, ама не влязъл вътре... и понеже имал приятели в БГ /една от тях е въпросната изгонена другарка/ се заформя лекция от горното естество, в която всъщност не е ясно кой кой е... и защо е, и какво прави тая Щайнерова педагогика с някаква техноложка дето била почитателка на иновативни подходи...

Разбираш ли за какво става дума?!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Вто Юни 11, 2013 6:27 pm 
Аватар

А да оставим настрана и факта, че във Валдорфското училище освен родители с пари, името, боядисаните по "валдорфски" стени и една учителка, завършила Валдорфска педагогика в БГ /айде, че ми е приятелка от години!!!/ друго валдорфско няма, пък за Дух и излъчване - забрави!!!
Тъй или иначе бях там 6 месеца и никак не се чувствам зависима от тях, не можаха да ме залеят, ама се нагледах !
Децата обаче са прекрасни, да са живи и здрави, само дано не ги втвърди тая българска "валдорфска" педагогика, че тя доста хард! `9l~

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Вто Юни 11, 2013 8:00 pm 
Аватар

Едно е да се прочете какво Щайнер е говорил, съвсем друго да се пренесе това знание от неговото време в нашето и да се приложи в живота.
Мисля, че много хора не са наясно с тая педагогика, включително и аз, и затова конкретните случаи трябва да се знаят.
Сигурно не са приятни, но трябва да се говори за грешките, за да не се допускат.
Вероятно има много желание и ентусиазъм в определени хора по отношение на валдорфската педагогика, но на практика нещата явно придобиват друга форма.
Най лошото е, че децата страдат от това.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]