ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Нед Юли 22, 2018 9:26 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: Пет Мар 07, 2014 11:09 pm 
Аватар

Изображение

От организаторите:

Здравейте приятели!

С голяма радост имаме честта да обявим, че на 23-ти Март на гости ни идват три чудни дами, професионалистки в областта на Валдорфската педагогика и хуманистика.
Точно в началото на Пролетта, в рамките на един ден, те ще ни запознаят с принципите, теорията и практиката на Валдорфското образование.
Започваме от 09:30ч., Неделя, 23.03.2014;

Ето и кратко представяне на всяка една от тях:

Силвия Василева – учител във Валдорфско начално училище „проф. Николай Райнов”.
Била е и дълго време педагог в стандартната училищна система на началното образование. Завършва първото в България тригодишно обучение по Валдорфска педагогика. Основател е на валдорфска занималня „Дом на седемте изкуства”, която с времето прераства в самото Училище.
Повече информация може да получите и от сайта на училището- http://www.waldorf.bg/bg/index.html#33

Дорина Василева завършва през 2010г. курсът по Лечебна педагогика и социална терапия (който стъпва на Валдорфската педагогика) - с 6 месечна практика в Германия и Швейцария.
В момента е възпитател на деца във втори клас в държавно училище. Работи с децата осъзнато по валдорфските методи: правят „сутрешният ритмичен кръг”, работят с приказки, игрово по таблицата за умножение по валдорфски, и др. Освен това Дорина е клиничен и социален психолог, с дългогодишна частна практика.
Работи с деца със СОП с валдорфски методи.
Автор на детската книжка "Да се помолим".

Ваня Митинска - също завършила Валдорфския обучителен семинар. Дълги години е начален педагог в държавно училище ОУ "Панайот Волов", където усърдно работи не само с децата, а и с техните родители. Прави ежемесечни срещи с млади педагози и родители, на които предава опита си. Наградена от Министерството на образованието за "Учителка на 2000г." Успешно прилага и валдорфската методика - достатъчно е да се сподели, че заради нея има родители, които си местят квартала на живеене, за да бъдат децата им в същото училище.
Повече информация в блогът, посветен на Ваня - http://mitinska.blog.bg/

~~~
Присъствието на срещата става само с предварително записване на телефон: 0883374971. Поставяме вход от 10лв, който ще покрие необходимите разноски, логистика, кафе паузи и т.н.
Велико Търново, ул. "Ангел Кънчев 15" - Музикална и Театрална Къща на Езиците "Дарплей"

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Сря Мар 19, 2014 11:29 pm 
Аватар

С няколко думи да опиша програмата за 23 март, неделя

Начало 9.30ч.

1. Ритмичен кръг, в който всеки от нас и гостите ще каже по няколко думи за себе си. Ще изиграем част от реалния сутрешен ритмичен кръг, който и трите ни правят с децата.

2. Ваня ще представи Валдорфската педагогика с нейните специфични черти, като педагогика на бъдещето и възможните нейни интерпретации в нашето съвремие.

3. Силвия ще представи периодът от раждането до 7-мата годинка на децата и ролята на родителите и естествените материали в него.

4. След тази въвеждаща част ще отделим време за въпроси.

Обедна пауза

Рудолф Щайнер за ритъма в човешкия живот - Дорина, кратко изложение.

5. Ваня ще представи периодът 7-14 год. в детското развитие и своята педагогическа работа.

6. Силвия ще представи своята педагогическа работа.

7. Дорина ще представи своята педагогическа работа.

Предвиждаме да приключим в 16ч.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Съб Мар 22, 2014 11:40 am 
Аватар

Тази сутрин преди да тръгна за презентацията на Валдорфската педагогика във Велико Търново, заедно с Ваня Митинска и Силвия Василева, реших да драсна няколко реда тук във връзка с вече осъществяващите се „валдорфски“ инициативи в България. Нещо като информация „от първа ръка“. Крайно време е да се говори за нещата с истинските им имена. Преди това ще уточня – ние трите не сме членове на АОБ, както и аз на всякакви други структуриращи ариманични съвременни формации. Т.е. онова, което правим е от чисто сърце и на добра воля. Ходили сме и сме помагали дори на собствени разноски. Нямаме „шапка“ над главите си, освен идеите, идеализма и вярата, че помагаме една важна идея за българските деца и България, да достигне до хората, които са узрели за нея.

Първо е важно, че те се вече „инициативи“, в множествено число. Въпросът за истинността и за антропософската основа в сърцата на хората, които я практикуват и желаят от родителите, е отделен въпрос. Преди 7-8 години имаше реално само една инициатива в София, и тя бе импулсирана също така с чисто сърце и с абсолютно себеотдаване от две дами. Имаше и няколко неуспешни опити нещо да се зачене. Едната дама вече не е между нас – истинска Михаилова възпитаничка – г-жа Светла Бисерова. След броени дни на 24 март, става една година, откакто ни напусна. Сигурно не е случайно и че точно около същата дата предстои срещата ни в Търново. Силно вярвам, че Светла продължава да е с нас и да ни помага!

Преди години, когато завърши първият валдорфски семинар /това беше около 2007 год./ завършиха 25 човека. Оттогава до сега разликата в случилото се е огромна. Едва през последната година си дадох сметка колко трудно е било преди седем години изобщо да се говори в България за Валдорф, за Щайнер, за Духа. И едва сега мога да преценя защо от онези 25 човека всъщност никой, освен Силвия Василева нямаше смелостта да зачене нещо – занималня с Валдорфски елементи. Оттам реално тръгна и училището „Н.Райнов“ с обединението на родителите. Но какво стана с другите 24 човека?! Нищо. Времената бяха съвсем различни и много трудни за тези идеи.
Сега вече е различно. Сега всичко, което се случва има своята основа. Не че е чак толкова лесно, но е по-познато, хората са по-смели.

Сега искам да кажа нещо за самите инициативи. Те са, разбира се, частни – три градини в София, и едно училище. Познати са ми двете градини и училището. Онова, което мен лично ме шокира, когато бях половин година в тамошната атмосфера е деленето между родителите, караниците за пари, деленето между учителите, разправиите с „антропо-валдорфските лидери“…, да изброявам ли?! Няма смисъл. Това неминуемо се отразяваше не само на качеството на работата, но и самият учителски колектив имаше „шапка“ – родителския актив, това е недопустимо! Не може пасажерите в един самолет да учат пилотите как и накъде да го карат, нали?! Значи за „троичност“ в смисъла на идеите на Щайнер, и дума не можеше да става. Някои родители си позволиха дори да коментират Щайнер като „вашият вожд“ и т.н. Попитани защо децата им са там. Отговорът беше: „Защото това е природно училище“. Тогава попитах: „Защо не го наречете „природно“, а не Валдрофско, след като не осъзнавате, че тази система има духовна основа, и зад нея стои именно Щайнер“.

С една дума – много е нужно да се работи сред родителите. За тях е важно, че е природно, и с това си остават повечето – дотам. Блазни ги външното и практическото, без реално да осъзнаят стъпка по стъпка връзката със самата философия. Никой не ги кара да стават антропософи, нали! Това е желателно, но изобщо не е наложително или задължително!

Семинарът, който е във Варна няма да го коментирам. Зад него стои твърдо АОБ, с негови отлетели представители. %<% Предвид на някои въпроси, които постави един изворчанин във форума, стана ясно, че тръгват към инициатива за градина с пари с неясен произход /вероятно масонски!/. За мен това е достатъчно. Млъкна се, явно го скастриха по антропософски човека! `k@2` Но понеже аз не съм „от тях“ вече, мога свободно да изразявам това, което мисля. Има и преориентиране на някои от „студентите“ към т.нар. „демократично образование“, дори до лидерство. Това показва, че въпросните хора изобщо не са наясно защо я учат тази педагогика, какъв е постаментът й, съответно не й правят никак добро. А ще се ориентира правилно, ако четат трудовете на Щайнер.

Виждате какви залитания има… Ариман и Луцифер дружно са си подали ръце и ни мятат насам-натам. ~!`1` Лошото е, че мятат и децата ни. И ние мислим, че правим най-доброто за тях, а всъщност забатачването е още по-голямо.

В Стара Загора има две инициативи валдорфски. Едната е водена официално от лидер и лидерка на АОБ. Просиха пари от чужденци, правиха всякакви гимнастики, ама пак нищо не става! Защо ли?! Защото Духът си знае работата!

Другата инициатива, която от години следя, и с две ръце подкрепям, е инициативата на семейството на Донко и Наталия, и двамата им юнака. Това е първото семейство в България, което имаше смелостта да направи собствен сайт:
Валдорфска педагогика у дома
http://feylandia777.blogspot.com/
Работят с малка група около себе си, с родители и деца. Отскоро започнаха да се събират, заедно с група от Казанлък. Преди време мегаломански във форума на "От Извора" някой /вероятно официален „говорител“ на АОБ/ беше написал нещо като: ето линк към едно интересно „сайтче“.
От Фейландия дейността прерастна в обединение с цел да се стигне до детска градина. За мен е показателно, че фейландците, които са ми много добри приятели лични, четат Антропософия, и то много задълбочено, дори и специализирано към Антропософската медицина – системно и целенасочено. Желая им от сърце търпение по Пътя. В съвсем зевен план е важна мисълта – „Хубавите неща стават бавно“, а в духовен – на истината й е нужно време!

И накрая на този прекалеееено дълъг пост, да кажа: преди години в Пловдив запалихме искрицата, айде сега и в Търново!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Вто Мар 25, 2014 8:23 pm 
Аватар

Няколко думи за срещата в Търново… Една изключително богата Валдорфска презентация, на много силна антропософска основа. Това последното е от изключително значение. По собствена инициатива участниците веднага сформираха група във фейсбук - "Пролет за душата", контактите и инициативата продължават… Това са част от снимките, чрез които може да се усети атмосферата…, тя беше през цялото време усмихната и с чувство за хумор. Също така имаше много концентрирано изложение върху основните идеи на Щайнер за четирите тела и начинът, по който се развиват в периода от раждането до 21 год., и как успоредно с това учителят подпомага със своите тела развитието на децата. Беше разказано за Щайнер, за неговия принос, за това как е избирал учителите, за идеала на Валдорфското училище – Христос и добродетелите, които носи. Реално участниците със своите въпроси сами ни водеха към това задълбочаване, то не беше налагано от нас. Ами мога да кажа, че се чувствах страхотно в екип с Ваня Митниска и Силвия Василева – всъщност трите се допълваме страхотно! Просто работим в пълен синхрон. Познаваме се 10 години и не сме спирали и за миг да мислим и действаме в тази кауза.
Успех на търновчани!
А тук може да усетите атмосферата...

https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Мар 30, 2014 7:38 am 
Аватар

Браво на идеята на търновчани, след презентацията ни в неделя! Смяла съм се с глас `9l~ – в предаването „Големият катарзис на малкия град“, „гост“ в студиото Действитка Детелюбова – старши експерт по началното образование в регион Велико Търново! Това са всъщност нашите домакини, млади и супер артистични хора!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Май 26, 2014 10:32 am 
Аватар

Инициативата във Велико Търново, насочена към Валдорфската педагогика, на която ударихме рамо в края на март… Следва продължението й!

Дано практиките и човечността в учителите, в родителите, доведат до интереса им и към антропософското разбиране за човека. Защото нещата са свързани и отделянето им може да превърне Валдорфската педагогика само във външна практика, а не във вътрешно разбиране и вътрешно израстване на учителя. Не всяка практика, която е насочена към човеколюбиво разбиране на детето, може да се нарече Валдорфска. Валдорфската има единствено корен в антропософското разбиране за човека. То именно прави учителите „посветени“ в разбирането на децата, защото развива сетивата ни, които „чувстват“ и зад физическата материя. Пожелавам им да израснат от Корена!

Фейсбук страница на инициативата „Пролет за душата“:
https://www.facebook.com/groups/672284229499938/

Един Летен Ден с Валдорфски практики

7 юни 2014 г.от 09:30 до 16:00
Велико Търново, ул. Ангел Кънчев 15 ( 5 мин. пеша от Стадиона)

„Вече е лято. Вдъхновението ни от Пролетта е живо. На тръгване от Търново Ваня Митинска ни остави една голяма книга – сборник с неща, които е правила с нейните деца от 1 до 4 клас.

След щателно нейно проучване и консултация с Ваня, селектирахме дейности, които могат да се прилагат в час във всяко едно училище. Искаме да ги споделим с повече хора – родители, учители за да стигне Валфдорската педагогика до повече деца.

Каним ви на един тренинг на който ще работим в групи, ще разиграем някои от активностите в групата, а всеки ще получи активностите като пакетче.

Гост във втората част от деня ще бъде Росинка Георгиева от Елена. учителка в държавно училище, която прилага валдорфски практики в своята работа. Тя ще сподели с нас ценни неща. Ще преживеем още и ще напълним Валдорфската си кошничка с още идеи.

Вход за деня: 10 лв.

Местата са ограничени и присъствието става с предварително записване

0899 838 269″

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]