ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Пон Сеп 24, 2018 8:50 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Яну 20, 2013 8:08 pm 
Аватар

Изображение

Цветовете в евритмията

Когато създава евритмията като сценично изкуство, Р. Щайнер дава указания за цвета на всеки звук. Според него, едно задълбочено разбиране за цветовете може да обогати и направи по-живо формирането на движенията.
Между 1919 и 1923 г., работейки в тясно сътрудничество с Едит Марион (1872-1924), той проектира малки двуизмерни изправени фигури, изрязани от дърво и боядисани в различни цветове. „Звуковите жестове” са били рисувани и в черно-бяло, с линии, обозначаващи различните цветове. Всяка от 35-те рисунки дадени за евритмичните фигури има точни нюанси от три цвята. Качествата или характеристиките на трите цвята са свързани с определени аспекти от формирането на звука като физическо, телесно движение. Гласните звуци са свързани с планетите, а съгласните – със зодиакалните знаци.

Първият аспект и първият цвят са свързани със самото движение. Това може да бъде придружено от въпросите: „Как се движа за този звук?”, „Как влияе цветът на движението ми?”, „Ако чувствам, че аз съм този цвят (т.е. ако се идентифицирам много интимно и имагинативно с цвета), как ще се движа? Как ще се движа, ако съм синьо; или червено; или жълто?”. Цветът на роклята отгоре-надолу.

Идеята за втория цвят е свързана с чувствата. Тук въпросите са: „Как се чувствам?”, „Как изразявам чувствата си като цвят и като чувство за цвят, изразено в движение?”... Това е много трудно! Тук предизвикателната задача е така да се вживея в звука и в цвета, че собствените ми чувства да се съединят с двете и да получат движение или жест. Преливащите цветове на воала.

Третият цвят ни насочва към характера и включва усещането как цветът влиза и въздейства на мускулните движения в определени области на тялото. Преливащият цвят от долната към горната част на роклята.

Изображение

Според Щайнер: „Ние можем да видим пред нас едно бъдеще – ако се потопим изцяло във възприятията и чувствата, които могат да се породят от духовно-научното светоусещане – едно бъдеще, когато пътят към художественото ще бъде в много отношения различен от този в миналото; цветовете и тоновете ще бъдат изживявани много по-интимно, ще бъдат изживявани чрез моралното и духовното... В това отношение хората ще направят значителни открития. Те наистина ще свържат своята морално-духовна същност с това, което ни предоставя сетивното изживяване. В тази област може да се предусети едно безкрайно задълбочаване на човешката душа”. (ГА 291, лекция от 1 януари 1915 г.)

Оригинални скици-указания на Рудолф Щайнер за жестовете на гласни и съгласни

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Как изглеждат някои жестове в евритмичната постановка /на латиница/

Изображение

звук А