ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Пет Юли 20, 2018 12:00 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: Пет Фев 08, 2013 9:31 pm 
Аватар

ГА 208, Рудолф Щайнер:

Както раз­ли­ча­ва­ме два ви­да воля, вът­реш­на­та спя­ща во­ля и външ­на­та буд­на воля, та­ка раз­ли­ча­ва­ме и два ви­да чувства. От ед­на стра­на има­ме те­зи чувства, ко­ито на­пи­рат от спя­ща­та воля, от със­то­яни­ето на дълбокия, лишен от об­ра­зи и спо­ме­ни чо­веш­ки сън. Тези чув­с­т­ва са пре­дим­но антипатични; в та­зи об­ласт чо­век раз­ви­ва сво­ите антипатии. От дру­га стра­на буд­на­та воля, ко­ято ни ръ­ко­во­ди и на­соч­ва във външ­ния свят, е по ня­ка­къв на­чин свързана, на­й-об­що казано, с чув­с­т­ва­та на симпатия; тук чо­век сти­га до оне­зи чув­с­т­ве­ни изживявания, които му да­ват топ­ло­то усе­ща­не за симпатия. И ако се запитаме: „Къде се ра­зиг­ра­ва впро­чем на­ши­ят ду­ше­вен живот?" - от­го­во­рът мо­же да се обоб­щи по след­ния начин: той се ра­зиг­ра­ва в съ­но­по­доб­ни­те изживявания, ко­ито по­лу­ча­ва­ме от чувствата, из­ра­зя­ва­щи се в сим­па­тии и антипатии, ко­ито ни из­ди­гат до красотата, про­из­ве­де­нията на из­кус­т­во­то и чу­де­са­та на природата, вклю­чи­тел­но и в оне­зи сим­па­тии и ан­ти­па­тии - ве­че по­-с­ко­ро в би­оло­ги­чен сми­съл - чрез ко­ито сти­га­ме до удо­вол­с­т­ве­ни­те и не­удо­вол­с­т­ве­ни вкусови, ми­рис­ни и т.н. усе­щания. Откровенията на во­ля­та се ма­ни­фес­ти­рат в би­оло­ги­чес­ки­те процеси, а от­к­ро­ве­ни­ята на чув­с­т­ва­та - в ду­шевни­те про­це­си на чо­веш­ко­то същество.

Ако раз­г­ле­да­ме и про­учим ду­шев­ния жи­вот от та­зи глед­на точка, ние ще стиг­нем до из­к­лю­чи­тел­но ин­те­рес­ни резултати. Ние ще установим, че буд­нос­т­та ни приб­ли­жа­ва до чув­с­т­ва­та на симпатия, до­ка­то не­съз­на­тел­ни­те със­то­яния ни приб­ли­жа­ват до на­ши­те антипатии. Антипатиите из­с­ка­чат от спя­ща­та воля. Помъчете се да си пред­с­та­ви­те те­зи не­ща така, ся­каш на­ши­те сим­па­тии са раз­по­ло­же­ни на повърхността, а отдолу, от ше­мет­ни­те дъл­бо­чи­ни на несъзнаваното, на­пи­рат антипатиите. Антипатиите но­сят в се­бе си си­ла­та на отблъскване. Благода­ре­ние на ан­ти­па­ти­ите ние от­да­ле­ча­ва­ме и дис­тан­ци­ра­ме све­та от са­ми­те нас, пос­ти­га­ме един­с­т­во и не­за­ви­симост. Вътрешно на­рас­тва­щи­те ан­ти­па­тии са глав­на­та пред­пос­тав­ка за раз­ви­ти­ето на чо­веш­кия егоизъм. Колкото по­-­его­ис­ти­чен е един човек, тол­ко­ва по­-под­чер­та­ни са не­го­ви­те антипатии. Той ис­ка да из­г­ра­ди от се­бе си ед­но не­за­ви­си­мо цяло. Той ис­ка да със­ре­до­то­чи всич­ки усе­ща­ния в са­мия се­бе си.

Обикновено ние не за­бе­ляз­ва­ме как в на­шия ду­ше­вен жи­вот ста­ва ед­но сли­ва­не и вза­имоп­ро­ник­ва­не на симпа­тии и антипатии. Обаче в ня­кои аб­нор­м­ни състояния, т.е. ко­га­то е аб­нор­м­на връз­ка­та ни с външ­ния свят, тези вза­имоп­ро­ник­ва­щи се си­ли на сим­па­тия и ан­ти­па­тия ста­ват очевидни. В то­зи слу­чай има не­що не­ред­но в на­ша­та защита, в ця­ло­то „антипатизиране", ко­ето чо­век раз­ви­ва на­й-­ве­че по вре­ме на сън. Нека да си при­помним оно­ва чув­с­т­во на задушаване, ко­ето на­й-­чес­то сму­ща­ва на­шия сън. В ду­ше­вен сми­съл то­ва чув­с­т­во на за­душа­ва­не се из­жи­вя­ва от чо­ве­ка ка­то не­дос­та­тъч­на защита, ка­то не­що враждебно, ко­ето - сти­му­ли­ра­но от не­доста­тъч­ния его­изъм - ис­ка да нах­луе вът­ре в него.

Ето как пос­те­пен­но нав­ли­за­ме в дъл­бо­ки­те тай­ни на ду­шев­ни­те изживявания. Ако чо­век за­си­ли сво­ите ан­ти­патии до та­ка­ва степен, че ги из­не­се и го­ре в своя бу­ден живот, то­га­ва ста­ва така, че тези, „антипатизиращи" сили ус­пя­ват да зав­ла­де­ят не­го­во­то ас­т­рал­но тяло. Астралното тя­ло на чо­ве­ка се из­пъл­ва с антипатии. И то­га­ва ас­т­рал­но­то тя­ло за­поч­ва да раз­п­рос­т­ра­ня­ва ан­ти­па­ти­ите око­ло се­бе си ка­то един вид абнормна, дис­хар­мо­нична аура. Но та­ка лес­но мо­же да се случи, що­то то­зи чо­век да срещ­не хо­ра или свои близки, към ко­ито пре­ди е бил съв­сем неутрален, а се­га - за­бе­ле­же­те то­ва - той за­поч­ва да ги въз­п­ри­ема с не­оп­ре­де­ли­ма антипатия; за­почва да въз­п­ри­ема с ан­ти­па­тия до­ри и хора, ко­ито сил­но обича. Така на­ми­рат обяс­не­ни­ето си и всич­ки раз­но­виднос­ти на пър­вич­на­та на­луд­ност за преследване. Ако ан­ти­па­тич­ни­те чув­с­т­ва ос­та­ват не­раз­би­ра­еми и не­из­ве­ди­ми от външ­на­та среда, из­точ­ни­кът им тряб­ва да се тър­си в мо­гъ­щи­те и не­удър­жи­ми ан­ти­па­тии на душата, с дру­ги ду­ми - в пре­ко­мер­но­то на­рас­т­ва­не на еди­ния по­люс от ду­шев­ния живот, ко­ето се осъ­щес­т­вя­ва на­й-­ве­че по време на сън.

Да, ако ан­ти­па­ти­ите на­рас­нат прекомерно, то­га­ва чо­век се пре­пъл­ва с не­на­вист към це­лия свят, ста­ва враг на целия свят. Тази ми­ро­ва не­на­вист мо­же да се раз­ши­ря­ва до ужа­ся­ва­щи размери. И ця­ла­та педагогика, всич­ки­те соци­ал­ни въз­дейс­т­вия тряб­ва да си пос­та­вят ­за цел не­до­пус­ка­не­то на по­доб­на ненавист! Но по­мис­ле­те си сами, че от ед­на стра­на всич­ко онова, ко­ето на­пи­ра та­ка сти­хий­но от тайн­с­т­ве­ни­те дъл­би­ни на чо­веш­кия характер, пре­рас­т­ва в един кло­ко­чещ егоизъм, от кой­то из­ник­ват всич­ки раз­но­вид­нос­ти на на­луд­нос­т­та за преследване; но от дру­га стра­на в то­зи кло­ко­чещ его­изъм дейс­т­ву­ва и спя­ща­та съ­зи­да­тел­на воля, ко­ято съ­нят скри­ва от нас! Ние прос­то не сме в със­то­яние да раз­бе­рем как на­ши­те крайници, как це­ли­ят ни ор­га­ни­зъм е про­ник­нат от та­зи вът­реш­на и спя­ща воля. Само ня­кои от­дел­ни и стран­ни съ­ни­ща мо­гат да на­со­чат чо­веш­ко­то съз­на­ние към она­зи воля, ко­ято пул­си­ра в на­шия ор­га­ни­зъм по вре­ме на съня. За обик­но­ве­но­то съз­на­ние - как­то помни­те от дру­ги­те лек­ции - тя ле­жи зад пра­га на ду­хов­ния свят. И този, кой­то ус­пее да вник­не в това, той мо­же ве­че да раз­би­ра и всичко, ко­ето тлас­ка чо­ве­ка към под­лос­т­та и злото. Една от дъл­бо­ки­те тай­ни на жи­во­та е вло­же­на тък­мо в това, че ние пос­ти­га­ме урав­но­ве­ся­ва­не­то на на­ши­те би­оло­гич­ни про­це­си с по­мощ­та на оне­зи сили, ко­ито - ако би­ха би­ли ов­ла­дени от съз­на­ни­ето - щя­ха да пре­вър­нат чо­ве­ка в злодей, в ин­с­т­ру­мент на злото.

Скъпи мои приятели, ни­що на то­зи свят - са­мо по се­бе си - не е доб­ро или зло. Радикалното зло, ко­ето нах­лува в съз­на­тел­ния живот, е нещо, ко­ето - упот­ре­бе­но на пра­вил­но­то място, а имен­но по вре­ме на на­шия сън - дейс­т­ву­ва ка­то съ­вър­шен ре­гу­ла­тор на би­оло­гич­ни­те про­це­си и на из­раз­ход­ва­ни­те жиз­не­ни сили. И ако се за пи­та­те за ис­тин­с­ка­та същ­ност на енергията, ко­ято въз­с­та­но­вя­ва из­раз­ход­ва­ни­те жиз­не­ни сили, Вие тряб­ва да заявите: Това е злото! На то­зи свят зло­то има сво­ите задачи. Дори ако с по­мощ­та на оп­ре­де­ле­но ду­хов­но обу­чение хо­ра­та сти­гат до те­зи не­ща - нас­ко­ро под­чер­тах това, ма­кар и от дру­га глед­на точ­ка - те са­мо ще пот­върдят стро­го лич­на­та опит­ност на древ­ния окул­тен кандидат, кой­то казваше: Да, те­зи не­ща всъщ­ност не мо­гат да бъ­дат окачествени, за­що­то „грях на устата, ко­ято ги изговаря, грях на ухото, ко­ето ги чува". Обаче чо­ве­кът трябва да знае, че жи­во­тът е един опа­сен процес, кой­то го зас­т­ра­ша­ва не­пос­ред­с­т­ве­но и лично, и че в ше­мет­ни­те без­д­ни на живота, ка­то ед­на сила, чи­ято упот­ре­ба е бе­зус­лов­но необходима, пул­си­ра имен­но злото!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]