ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Вто Дек 11, 2018 5:04 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Апр 13, 2014 9:57 am 
Аватар

Изображение

„Нещо красиво за Бог“ – Майка Тереза

При мен посланията идват, когато e дошъл моментът. Така преди броени дни книгата на Малкълм Мъгържич „Нещо красиво за Бог“ – Майка Тереза, ме „потърси“ в една малка книжарничка в Смолян. Прочетох я на един дъх. Имах толкова силна нужда от нея! Излязох да се разходя сама, за да мога необезпокоявана от никой да си поплача скришом зад тъмните слънчеви очила – и за тази жена, и за онези, които не можем да спасим, а и изобщо да човечеството… Имах толкова силна нужда от нея!

Искам да споделя някои силно докоснали ме редове от тази книга. Тези редовете касаят темите за братството, за общността, за новия свят, за живота на тези, които ровят в кофите за боклук без цел и посока в този свят… Майка Тереза е албанка, родена в днешна Македония. Тя по специфичен начин, според мен, представя Духът, който носи в себе си като душа, родена в земи на богомилите, и в същия момент Душа, която тръгва по пътя на Католицизма. Всъщност онова, което прави, общностния живот, цялата й философия, носи много именно силния отпечатък на нейния произход.

„Докато придружавахме Майка Тереза“, за да заснемем всички тези дейности – в дома на умиращите, при прокажените и изхвърлените деца, установих, че съм преминал през три фази. Първата бе на ужас, примесен с жал; втората – на състрадание, чисто и искрено. Третата надминаваше обикновеното състрадание; Това бе чувство, което не бях изпитвал дотогава – съзнаването, че тези умиращи хора, тези прокажени, с чуканчета вместо пръсти, тези нежелани деца не са жалки, противни и окаяни; те бяха мои ближни, братя и сестри. Как биха могли да се обяснят самата същност и тайнството на християнската вяра? Да милваш тези изстрадали и старчески глави, да държиш тези осакатени ръце, да прегръщаш тези деца, изхвърлени в кофите за смет, защото това са Неговата глава, Неговите деца, да които Той е казвал, че приемайки такова дете, човек приема Него в себе си“

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Апр 13, 2014 9:58 am 
Аватар

Из „Веруюто на Майка Тереза“

За мълчанието

„Ние трябва да открием Бог, но Той не може да бъде открит в шум и безпокойство. Бог е приятел на тишината. Вижте как природата – дърветата, цветята, тревата – расте безшумно; вижте как звездите, луната и слънцето се движат мълчаливо. Не е ли нашата мисия да занесем Бог при бедните в мизерните квартали? Но не мъртъв идол, а жив, любящ Бог. Колкото повече получаваме в мълчалива молитва, толкова повече можем да дадем в дейния си живот. Тишината ни е необходима, за да се докосваме до душите. Най-важното е не какво казваме ние, а какво Бог казва и учи чрез нас.Всичките ни думи биха били безполезни, ако не идват отвътре – думите, които не идват от Христа, увеличават мрака.“

За смирението

„Нека в делото да няма гордост или суетност. Делото е Божие дело, бедните са Божии чеда. Отдай се напълно на Исус, за да внуши мислите Си в твоя ум, да извърши делото Си чрез твоите ръце, защото най-великата сила е тази, която ти дава Той.“

За страданието

„Без страданието делото ни би било обикновена социална дейност – много добре и полезна, но това не би било делото на Исус Христос, не би било част от Спасението. Исус е искал да ни помогне, като сподели живота, самотата, болката и смъртта ни. Той ни спасява като става един от нас. Ние можем да сторим същото; цялото страдание на бедните – и не само заради материалните им лишения, а и заради духовната им нищета – трябва да бъдат изкупени и споделени, защото само бидейки един от тях, ние можем да им помогнем, като доведем Бог в живота им и тях при Бог.“

За добротата

„Бъдете добри и милостиви. Не допускайте никой, който е дошъл при вас, да си тръгне по-малко добър и щастлив, отколкото е бил. Бъдете живото олицетворение на Божията доброта: добротата в лицето ви, добротата в очите ви, добротата в усмивката ви, добротата в топлия ви поздрав. В копторите ние сме светлината на Божията доброта за бедните. За децата, за бездомните, за всички, които страдат и са самотни, винаги раздавайте радостната си усмивка – дарявайте им не само своята грижа, но и своето сърце.“

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Сря Апр 16, 2014 9:19 pm 
Аватар

Дневна молитва за детското сиропиталище

„Мили Боже, нека да Те виждам днес и всеки ден в лицето на Твоите болни и докато се грижа за тях, да свещенодействам в Теб.
Дори да си скрит зад отблъскващата външност на дразнещите, капризните и лудите, нека пак да Те позная и да кажа: „Исусе под моите грижи, каква благодат е да ти служа.“
Господи, дай ми тази просветлена вяра, за да не бъде никога монотонна работата ми. Аз винаги ще намирам радост, като угаждам на капризите и удовлетворявам желанията на всички страдащи клетници.
О, обични болнико, колко мил си ти за мен, когато въплъщаваш Христос и каква чест е да получа разрешението да се грижа за теб.
Милостиви Боже, помогни ми да оценя величието на призванието си и множеството си задължения. Никога не допускай да го опозоря, като се поддам на хладина, грубост и нетърпение.
И, Господи, докато си Исус, поверен на моите грижи, бъди търпелив към мен, прости ми грешките и виж само намерението ми, което е да обичам и да Ти служа в лицето на всеки Твой болен.
Господи, подхранвай вярата ми, благослови усилията и работата ми сега и завинаги. Амин.“

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Съб Апр 26, 2014 5:11 pm 
Аватар

Искам да споделя част от интервюто на Малкълм Магъридж с Майка Тереза:

Малкълм: Съгласна ли сте, че един от проблемите сега е, че съвременният човек винаги очаква да има някакво колективно решение. Той си казва: „Ето, Майка Тереза помага на толкова много хора, спасява толкова много деца. Това обаче е само капка в морето; трябва да има друг начин да се направи.“…

Майка Тереза: Не съм съгласна, че трябва да има масовост. За нас това е индивидуален въпрос. За да заобичаме човека, трябва да се сближим с него. Ако разчитаме на масовостта, ще се изгубим в тълпата. Няма да можем да покажем любов и уважение към отделния човек. Аз вярвам в личния подход; за мен всеки човек е Исус и понеже има само един Исус, за мен този човек е единственият в света в момента.

……….

Малкълм: Как хората биха могли да получат тази вяра, която толкова ни липсва днес?

Майка Тереза: Липсва ни, защото има твърде много егоизъм и користолюбие. За да бъде истинска вярата обаче, трябва да раздаваме любов. Любовта и вярата са свързани. Те взаимно се допълват… А това ще стане като се приобщим към ближните си. Тъй като не можем да видим Исус, ние не сме в състояние да изразим любовта си към него; но ближния си винаги можем да видим и да направим за него онова, което бихме искали да сторим за Исус… в копторите, в изтерзаните тела, в децата, ние Го виждаме и докосваме.“

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]