ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Пон Юли 16, 2018 9:21 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: Пет Ное 11, 2011 7:54 pm 
Модератор
Аватар

ПЪТЕШЕСТВЕНИЦИТЕ И ГРОЗДЕТО
(традиционна суфиска притча)
]

Четирима души - персиец, турчин, арабин и грък - стоели на селската улица. Те пътували заедно към едно отдалечено място; но точно в този момент спорели за това как да похарчат единствената пара, която имали в момента.
- Аз искам да купя ангур - казал персиецът.
- Аз искам изюм - казал турчинът.
- Аз искам инаб - казал арабинът.
- Не! - отсякъл гъркът. - Ще купим стафид.
Друг пътник, очевидно полиглот, минавал покрай тях и казал:
- Дайте ми парата и аз ще се постарая да задоволя желанията на всички.
Отначало не му повярвали, но в края на краищата му дали монетата. Той отишъл в дюкяна на един търговец на плодове и купил четири чепки грозде.
- Това е моят ангур - казал персиецът.
- Но именно това аз наричам изюм - казал турчинът.
- Купил си ми инаб - допълнил арабинът.
- Не! - заключил гъркът. - На гръцки това е стафид.
Те си разделили гроздето и всеки осъзнал, че разногласията им се дължали на неразбирането на езика на другия.

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пет Ное 11, 2011 10:48 pm 
Аватар

Дорина Василева написа:
Колко му трябва на човек

Неотдавна, на летището дочух баща и дъщеря да си говорят, преди да се разделят завинаги. Нейния полет беше обявен и приканваха пътниците към самолета. Стоейки близо до входната врата, тя каза: "Татко, съвместния ни живот беше повече от достатъчно. Обичта ти е всичко, от което имах нужда. Желая и на теб достатъчно, татко". Целунаха се за довиждане и тя тръгна. Той се приближи до прозореца, до който бях седнал и аз. Видях че той искаше и имаше нужда да поплаче.
Опитах се да не го безпокоя, но той ме попита:
- Казвали ли сте довиждане на някой, знаейки че е завинаги?
- Да, казвал съм - и с това нахлуха спомените за времето, когато изразих моята любов и признателност към баща си и това, което беше направил за мен. Съзнавайки че дните му са преброени направих всичко възможно да му кажа лице в лице колко много той значи за мен. Така че знаех какво изживяваше човека, с когото говорех.
- Извинете ме, но по какъв случай е това сбогуване? - попитах аз.
- Стар съм, а тя живее много далече. Има да премина през някои предизвикателства и съзнавам, че всъщност следващото й идване ще е за погребението ми - отговори той.
- Докато се сбогувахте, дочух че каза 'Желая ти достатъчно'. Мога ли да попитам, какво означава това? Той се усмихна.
- Това е пожелание, което се е предавало с поколенията. Родителите ми го казваха на всеки. - Мъжът замълча, погледна нагоре, като че ли се опитваше да си спомни подробности и се усмихна още повече.
- Когато си казахме 'Желая ти достатъчно', ние пожелахме на другия достатъчно хубави неща в живота, които да му помагат. - Той се обърна към мен и продължи като че ли рецитираше нещо:
Желая ти достатъчно слънце, за да запазиш мирогледа си светъл.
Желая ти достатъчно дъжд, за да оцениш слънцето още повече.
Желая ти достатъчно щастие, за да запазиш духа си жив.
Желая ти достатъчно болка, така че и най-малките радости в живота да изглеждат много по-големи.
Желая ти да получиш достатъчно, за да задоволиш желанията си.
Желая ти да загубиш достатъчно, за да оцениш това което имаш.
Желая ти достатъчно 'Здравей!', за да ти дадат сили за последното 'Довиждане!'
Той се просълзи .. и се отдалечи.

Изображение

Аз също се просълзих.
Благодаря.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Съб Ное 12, 2011 1:19 am 
Модератор
Аватар

ПРИТЧА ЗА ПТИЦАТА

Една птичка дълго време живяла в клетка. Често гледала през решетките към прозореца, а оттам се виждали дърветата. Гледала другите птици, които весело летели на свобода, и често мислела, какво ли е това да чувстваш, как слънцето топли гърба ти, вятърът вее в крилата ти, и летейки нагоре и надолу на воля да ловиш мушички...

Когато птичката мислела за всичко това, сърцето й започвало учестено да бие. Тя заставала на по-високо място в клетката и дишайки дълбоко почти усещала трепета от възможния полет.

Понякога друга птица кацала на перваза на прозореца, отдъхвала си малко и с почуда гледала птичката в клетката: нима е възможно такова нещо? Птица в клетка! Немислимо!

В такива моменти птичката се чувствата още по-нещастна. Крилцата й се отпускали, в гърлото й засядал камък, а сърцето й го обземала печал.

Един път собственикът на птичката оставил вратата на клетката отворена. Птичката стояла и гледала през открехнатата врата. Видяла птиците, пърхащи там, на свобода, видяла как слънцето играе по гърбовете им, а вятърът роши перата им, и почувствала вълнение. Птичката забелязала, че и прозорецът е отворен и сърцето й забило още по-бързо.

Опитала се да реши какво да прави.

Тя все още мислела, мислела, когато привечер се върнал господарят и и затворил вратата на клетката.

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Ное 14, 2011 3:42 pm 
Модератор
Аватар

Шестте основни грешки на човечеството - Марк Тулий Цицерон

Шест грешки продължава да прави човечеството век след век:
1. Заблудата,
че личният напредък се постига чрез потъпкване на другите.
2. Склонността
да се тревожим за неща, които не могат да бъдат променени или поправени.
3. Твърдението,
че нещо е невъзможно, защото ние не сме способни да го направим.
4. Отказът
да оставим настрана дребнавите си предпочитания.
5. Пренебрежението
към развитието и усъвършенстването на духа и липсата на навика да четем и да учим.
6. Опитите
да натрапваме на другите своите убеждения и своя начин на живот.

Марк Тулий Цицерон

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Вто Яну 17, 2012 1:56 pm 
Аватар

КОЙ ТРЯБВА ДА СЕ ПРОМЕНИ
На ученика, който винаги критикувал всички останали, учителят казал:
-Ако търсиш съвършенство, стреми се да промениш себе си, а не другите. По-лесно е сам да обуеш сандали, отколкото да покриеш с килим цялата земя.

Антъни де Мело

.>"^

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Вто Яну 17, 2012 2:55 pm 
Модератор
Аватар

Pepi написа:
КОЙ ТРЯБВА ДА СЕ ПРОМЕНИ
На ученика, който винаги критикувал всички останали, учителят казал:
-Ако търсиш съвършенство, стреми се да промениш себе си, а не другите. По-лесно е сам да обуеш сандали, отколкото да покриеш с килим цялата земя.

Антъни де Мело

.>"^

Бях забравила тази мъдрост! И колко е вярна тя ^q#^

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Вто Фев 14, 2012 2:18 pm 
Модератор
Аватар

ПРИТЧА ЗА ЗОДИАКАЛНИТЕ ЗНАЦИ

И настана утрото, когато Бог се изправи пред своите дванадесет деца и във всяко от тях вложи семенцето на човешкия живот. Един след друг всяко дете правеше крачка напред, за да получи предназначения за него дар.

"На тебе, ОВЕН, аз пръв давам моето семе, за да имаш честта да го посееш. Всяко семе, което посееш, ще се умножава многократно в твоята ръка. Ти няма да имаш време да го видиш как расте, понеже всичко, което посееш, ще създава още повече от онова, което трябва да се посее. Ти ще бъдеш първият, който ще пропие почвата на човешкия ум с Моята Идея. Но не е твоя работа да подхранваш идеята или да я изследваш. Твоят живот е действието, и аз ти предписвам единствено действието, с което да започнеш да подтикваш хората да си дават сметка за Моето Творение. За твоята добра работа аз те дарявам с чувството за Собствено достойнство".
И Овенът тихо направил крачка назад към своето място.

"На тебе, ТЕЛЕЦ, аз ти давам силата да вградиш семето във вечно движещата се и променяща се материя. Твоята работа е много важна, изисква търпение, тъй като ти ще трябва да завършиш всичко, което е било започнато, в противен случай семената ще отидат на вятъра. Ти не бива да се съмняваш или да се отказваш по средата, или да разчиташ на другите да свършат онова, което аз те моля да направиш. Затова ти давам в дар Силата. Използвай я мъдро."
И Телецът се върнал на мястото си.

"На теб, БЛИЗНАЦИ, ти давам въпросите без отговор, за да можеш да занесеш на всички обяснението на онова, което човек вижда около себе си. Ти никога няма да научиш защо хората говорят или слушат, но търсейки отговора, ти ще откриеш моя дар - Знанието."
И Близнаците застанали на своето място.

"На тебе, РАК, ти предписвам задачата да научиш хората да изпитват емоции. Моята Идея е да накараш хората да плачат и да се смеят, за да може всичко, което виждат и за което мислят, да ги развива и усъвършенства отвътре. За тази цел ти давам в дар Семейството, за да може твоята пълноценност да се умножава."
И Ракът се върнал на мястото си.

"На тебе, ЛЪВ, ти давам задължението да демонстрираш на света Моето Творение в целия му блясък. Но трябва да бъдеш внимателен по отношение на гордостта и винаги да помниш, че това е Мое Творение, а не твое. Понеже, ако забравиш това, хората ще те презират. В работата, която ти давам, има много радост, но само ако я вършиш добре. За тази цел ти трябва моят дар и аз ти го давам. Това е Честта."
И Лъвът отстъпил крачка назад.

"Тебе, ДЕВА, аз те моля да изследваш всичко онова, което човекът е направил с Моето Творение. Ти ще трябва внимателно да разглеждаш неговите методи и да му напомняш за неговите грешки, за да може чрез теб Моето Творение да се усъвършенства. За да правиш това, аз ти дарявам Чистотата на Мисълта."
И Девата също направила крачка назад.

"На теб, ВЕЗНИ, ти давам мисията да служиш, така, че човек да помни своите задължения по отношение на другите хора, за да се научи на сътрудничество и да овладее способността да обмисля и другата страна на своите действия. Аз ще те поставям навсякъде, където има раздор. И за твоите усилия ти давам в дар Любовта."
И Везните направили крачка назад.

"На теб, СКОРПИОН, ти давам много трудна задача. Ти ще имаш способността да познаваш умовете на хората, но аз не ти разрешавам да говориш за онова, което си узнал. Това, което виждаш, ще ти причинява многократно болка и в своята болка ти ще отвърнеш от Мен и ще забравиш, че не Аз, а извращението на Моята Идея предизвиква болката ти. Ти ще виждаш толкова много неща в човека, ще го опознаеш като животно и борейки се с неговите животински инстинкти в себе си, ще загубиш своя път. Но когато най-накрая дойдеш обратно при мен, за теб, Скорпион, съм приготвил висшия дар - Целта."
И Скорпионът отстъпил крачка назад.

"Тебе, СТРЕЛЕЦ, аз те моля да накараш хората да се смеят, понеже поради своето неправилно разбиране на Моята Идея, те се ожесточават. Чрез смеха ти трябва да дадеш на хората надежда, а чрез надеждата да обърнеш очите им назад, към Мен. Ти ще се докосваш до живота на мнозина, дори само за един миг и ще откриваш безспирно безпокойство във всеки живот, до който се допираш. На теб, Стрелец, ти давам в дар Неизчерпаемо Изобилие, за да можеш да го разпространиш достатъчно широко, за да стигне то до всяко тъмно ъгълче и да занесе там светлина."
И Стрелецът направил крачка назад.

"Тебе, КОЗИРОГ, аз моля за труд с пот на лицето, за да научиш хората да работят. Твоята задача не е лесна, тъй като ти ще усещаш всички човешки усилия върху раменете си. Но заради ярема на твоето бреме, аз давам в твоите ръце Отговорността на човека."
И Козирогът се върнал на мястото си.

"На теб, ВОДОЛЕЙ, аз ти давам идеята за бъдещето, за да може човекът да види другите възможности. Ти ще изпитваш болката на самотата, тъй като аз не ти разрешавам да олицетворяваш Моята Любов. Но за да обърнеш очите на човека към нови възможности, аз ти давам в дар Свободата, за да можеш в своята свобода да продължаваш да служиш на човечеството, когато и да има то нужда от това."
И Водолеят направил крачка назад.

"На теб, РИБИ, аз давам най-трудната от всички задачи. Аз те моля да събереш цялата мъка на човека и да ми я върнеш. Твоите сълзи в крайна сметка трябва да бъдат Мои сълзи. Мъката, която ти ще попиваш, е резултатът от това, че човекът не разбира правилно Моята Идея, но ти трябва да му дадеш състрадание, за да може той да опита отново. За тази най-трудна от всички задачи аз ти давам най-великия от всички дарове. Ти ще бъдеш единствен от моите дванадесет деца, който ще ме разбираш. Но този дар да ме разбираш е само за теб, тъй като когато се опиташ да го протегнеш на човека, той няма да те слуша."
И Риби застанал на своето място.

И тогава Бог казал: "Всеки от вас има част от Моята Идея. Вие не бива да възприемате погрешно тази част за цялата Моя идея или да искате да си ги разменяте. Всеки от вас е завършена личност, но вие няма да научите това, докато всички вие, дванадесетте не бъдете Единни. Тъй като само тогава целостта на моята идея ще се разкрие на всеки от вас."

И децата тръгнали, всеки от тях, изпълнен с решимост да върши своята работа по най-добрия начин, за да получи своя дар. Но нито един от тях не разбрал напълно своята задача или своя дар и когато те озадачени се върнали, Бог им казал: "Всеки от вас смята, че другите са получили по-хубави дарове. Затова ще ви разреша да си ги разменяте." За момент всяко от децата се зарадвало, разглеждайки всички възможности на своята нова мисия.

Но Бог се усмихнал и казал: "Вие ще се връщате при мен нееднократно, молейки Ме да ви освободя от вашата мисия и всеки път, аз ще ви давам съгласието си за вашето желание. Вие ще преминете през безброй много превъплъщения, преди да завършите изначалната си мисия, която дадох на всеки от вас.
Аз ще ви дам неизброимо много време, за да направите това, но само тогава, когато това бъде свършено, вие ще можете да бъдете с Мен."

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Вто Фев 14, 2012 2:44 pm 
Модератор
Аватар

СПУКАНАТА ДЕЛВА

Из "Да се обичаме с отворени очи" - Хорхе Букай

Живял някога в едно малко селце един мъж, който работел като продавач на вода. По онова време водата не течала от кранове, а се вадела от дъното на дълбоки кладенци или от реките. Ако край селото нямало изкопани кладенци, този, който не искал да търси вода сам, трябвало да я купува от продавача, който обикалял селата с големи делви, пълни с безценната течност.

Една сутрин една от делвите на продавача се пукнала и започнала да пилее вода по пътя. Когато стигнал в селото, купувачите му платили обичайните десет монети за пълната делва, но само 5 за съдържанието на другата, която била пълна едва наполовина.

Покупката на нова делва била прекалено скъпа за продавача на вода. Затова решил, че трябва да върви по-бързо, за да компенсира разликата в парите, които получавал. В продължение на две години мъжът идвал и си отивал с бърза крачка и получавал своите 15 монети за делва и половина вода.

Една нощ се събудил от необичаен шум, който се долавял в стаята му:
- Шшшт... Шшшт...
- Кой е там? - попитал мъжът.
- Аз съм - казал един глас, който излизал от пукнатата делва.
- Защо ме будиш в този час?
- Предполагам, че ако те заговоря през деня и на светло, страхът ще ти попречи да ме чуеш. А трябва да ме чуеш.
- Какво искаш?
- Искам да те помоля да ми простиш. Не е моя вината за пукнатината, през която изтича водата, но знам колко много ти навредих. Всеки ден, когато пристигаш уморен в селото и получаваш за съдържанието ми половината от това, което получаваш за моята сестра, ми иде да заплача. Знам, че трябваше да ме смениш с нова делва и да ме изхвърлиш, но ти ме запази. Искам да ти благодаря за това и да те помоля още веднъж да ми простиш.
- Изненадан съм, че ми искаш прошка - казал човекът. - Нека утре рано излезем двамата. Искам да ти покажа нещо.

Продавачът на вода продължил да спи до зори. Когато слънцето се показало на хоризонта, той взел пукнатия съд и го отнесъл до реката.
- Погледни - казал той и посочил към града. - Какво виждаш?
- Града - казала делвата.
- И какво още? - попитал мъжът.
- Не знам... Пътя - отговорила делвата.
- Точно така. Погледни от двете страни на пътеката. Какво виждаш?
- Виждам сухата земя и чакъла отдясно на пътя и цветните лехи от лявата страна - казала делвата, която не разбирала какво иска да й покаже господарят й.
- Много години съм минавал по този тъжен и самотен път, носейки вода до селото и получавайки еднаква сума пари за двете делви... Но един ден забелязах, че си се пукнала и че от теб тече вода. Не можех да те сменя, затова взех решение: купих семена на какви ли не цветя и ги посях от двете страни на пътя. Всеки път, като минавах, водата, която се разливаше от теб, напояваше лявата страна на пътеката и за тези две години успя да постигнеш тази промяна. - Продавачът на вода замълчал и погалил вярната си делва. - И ти ми искаш прошка? Какво значение имат няколко монети по-малко, щом благодарение на теб и на твоята пукнатина тези цветя ме радват по пътя ми? Аз трябва да ти благодаря за недостатъка ти.

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Окт 13, 2013 1:58 pm 
Аватар

"Кой ще изчерпи с шепа морето? И земята с педя кой ще измери?
Три мъдреца имаше.
Първият бе познал книгите - и видя, че мъдростта е дълбока.
И - остави.
Вторият бе изучил природата - и разбра, че слънцето е далече.
И ослепя.
Третият начена да търси себе си - и позна, че са много сложни пътеките на страст, помисъл и творчество.
И полудя.
... А и тримата са една стъпка по-близо.
И върху главата на всекиго има венец от звезди."
~
Н. Райнов

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]