ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Чет Окт 18, 2018 3:48 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Ное 17, 2011 12:47 pm 
Аватар

Очарователно е рисуването “мокро в мокро”, при което се рисува върху мокра повърхност и работата става много бързо. За тази цел хартията се поддържа влажна непрекъснато.Цветовете преливат един в друг и след като изсъхнат, придават изключителна мекота и нежност на изображението.

*:?

намокряне на листа

това е по-сложно

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Ное 17, 2011 3:47 pm 
Аватар

Утре ще си купя водни бои и четка и ще направя опит...

Днес си представих едни мои любими дървета от една поляна в събирателен образ и рисувах с цветни моливи, даже си измислих техника с молива, рисувайки спираловидно, а не с прави линии. Получи се, но е толкова по детски наивно, че не бих го показала тук в галерията. Изпитах обаче голямо удоволствие при рисуването. Може би, защото наистина обичам тези дървета (около 15). Помня ги като фиданки, когато ги посадиха преди три години, имаха и цветове дори. Миналата година обаче забелязах, че са напълно изсъхнали всичките. Когато мога сядам сред тях, за да не се чувстват самотни. Та, днес си ги представих окъпани с енергия и цвят.
------------------------------------------------------ *:?

Увлечена съм от експеримента, който обаче ще е малко по-продължителен за мен от обикновено.

На пръв поглед, нищо и никакво упражнение с боички... Но когато човек увлече душата си в едно такова начинание, колкото и просто да е, се наблюдават интересни моменти... Защото започва един процес на пречистване тъкмо чрез вложените лични усилия.
Не е все едно някой друг да ти избере точните боички и да бъде до теб с напътствия.
Така че, въпреки дадените от Дори указания, в събота направих покупките за целта, но... не точните (не бях изненадана). Опитах да се упражнявам и със започването усетих, че нещо не е както трябва, преживяването е малко странно...

В този смисъл, трябва ми още време, за да се справя...

То и без това за никъде не бързаме тук.
-------------------------------------------------------------------- *:?

Ами отделните етапи ги минах, обаче ми е нужно време да поработя върху крайния резултат. Защото с постепенното и плавно преминаване от по-тъмните тонове към по-светлите нюанси, нещо не се справям. Иначе измислих си даже свой метод, който ми създава радост- с точки, вместо с плавни движения на четката, идващи от четирите ъгъла с тъмното синьо.
Следвам съветите на Дори и съм изключително благодарна за експеримента- намирам го за полезен, разкрива ми нови истини за мен самата. Ще се радвам, ако някой друг заедно с мен направи същото - така ще се поогледаме един в друг и може би ще е по-лесно... Ще продължа... Ето го и работния ми вариант, който се нуждае още от облагородяване, така да се каже (дълго време размислях дали да го покажа тук, но в крайна сметка какво ли има да крия толкова).

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Дек 12, 2011 3:16 pm 
Аватар

Няколко заключителни изречения от мен, относно първото упражнение тук:

И така, продължих отново и отново с опитите да вникна в процеса на едно подобно рисуване; постепенно рисунката се промени, постигнах по-плавни и меки нюанси, които оставях да си се разливат сами "насам-натам"; между другото, останах при точките, които си измислих (пробвах и с плавните движения на четката, но усещането не ми хареса, не е същото); интересното е това, че на рисунката, която показах тук, просто си тупках с четката върху листа и се радвах на ефекта, с умножаването на опитите обаче, радостта ми се промени/видоизмени- породи се, когато докосвах с лекота мокрия лист и оставях точката да заеме сама своето пространство, изпитвам истинско удоволствие точно от този момент на леко докосване с върха на четката, сякaш рисувам не с вода, а върху вода; струва ми се, че намерих своя вътрешен терен, от центъра, на който тези рисунки са благотворни и имат смисъл; не мисля, че те променят нещо в мен- не, по-скоро ми разкриват нивото, от което мога да ги направя с нежност и търпение;
не бях хващала четка за рисуване от ученическите години (последно доколкото си спомням беше в девети клас); разликата мажду тогава и сега е съществена: тогава по-скоро бях концентрирана върху качеството на рисунката, сега- върху лекотата на вътрешното състояние.
Намирам за много важни мнoгoкратните упражнения в този смисъл. Те ни позволяват да се разтворим наистина в усещането на самия творчески процес, който е съкровено вътрешен. Същото предполагам се постига и изисква в Евритмията, например...

(Не предлагам крайния вариант на рисунката, защото е важно по-скоро за мен ).

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пет Дек 16, 2011 3:24 pm 
Аватар

Прекрасно изглежда рисунката !

Добре. Продължаваме наистина. Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Вто Фев 28, 2012 12:23 am 

Здравейте,
тази темичка ми се струва замряла, но смятам в скоро време да направя задачата и да споделя.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]