ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Чет Апр 26, 2018 6:56 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Фев 07, 2013 10:19 pm 
Аватар

Среща, която е инициатива от официално отцепило се антропософско течение..., защо ли?! `кво2`

Изображение

От 15 до 20.08. 2012 год. в Атина в истински общностен дух се проведе среща на представители от Югоизточна и Западна Европа.
Срещата бе организирана от семейство Willam and Marianne Veltman /Holland/, заедно с френския лектор Мишел Жозеф и приятелите ни от Гърция - Михаел и София... Основна тема на срещата беше: Мястото на Балканските народи, тяхната история и култура като импулс за развитието на Европа и света.

Движение „Приятели на Европа” – Балканска среща, Атина’ 2012

Движението „Приятели на Европа” има своята дълга история, чието начало е в 1999 год. Почти вече 90-ет годишният Вим Велтман /има снимка на последната страница на една от неговите книги, където може да прочетете биографични факти от дългогодишната му антропософска дейност/, заедно със съпругата му Мариане, носещи в душата си ценностите на истинната антропософия, Кристиян дер Веер /все от Холандия/, Мишел Жозеф /Франция/, приятели от Румъния и Словакия..., са инициатори на първата конференция в Прага, в която участват над 70 представители от 17 югоизточни държави. В 2002 и в 2005 год. отново има мащабни събирания, като в годините между тях се правят такива по-малки срещи както в Атина, които са като подготовка за следващата по-голяма... Началото на цялата инициатива на идейно ниво идва от срещата на Вим Велтман с Хари Салман /в периода 1995-2003 год./ – холандски антропософ, културолог и философ, след задълбочените му проучвания на славянските и балкански традиции, история и култура, и в частност на българските орфееви и богомилски корени, чиито релативни прояви той вижда в завещаното ни от Щайнер като импулси за одухотворяването и „раждането” на едни нови отношения между хората, в които душа с душа и сърце със сърце се срещат, в които Балканите ще бъдат новата сърцевина на духовния живот в Европа и в света. Постепенно са създадени антропософски духовно-културни центрове в различни държави - /Euro-houses/, в които се срещат млади хора от различните страни, докоснати от този духовен импулс. Цялото това движение се развива извън официалното Дорнахско русло и до момента.
Както сами разбирате духът на тази среща и в Атина беше твърде различна от начинът, по който протичат костюмираните Дорнахски и български монотонни антропософски официални конференции и лекционни аудитории. Живеехме заедно – във Валдорфската детска градина, създадена от Михаелис и София, приготвяхме заедно нашите закуска, обед и вечеря, приготвяхме заедно нашите забавления в музика, песни и танци... Предварителната програма беше само една предварителна картина на идеята, която ни събра, но истинската програма беше създадена от нас самите по време на тези 5 дни заедно. Организацията на нашите гръцки приятели беше изключително деликатна, незабележима и ненатрапваща се. Лекционното време изтичаше неусетно и никой не си гледаше часовника, защото цялата атмосфера и дух, които се чувстваха, ни караха да коментираме, да размишляваме на глас, да споделяме, да търсим отговори на отдавна пробудили се в нас въпроси – лични и идейни... В онзи момент нашите 9 различни националности /и всичко онова, което изкуствено се насажда днес/ се губеха безвъзватно в общия импулс на една единна жизнена и пулсираща човечна атмосфера. Онези сили, които ни събраха тук над двайсет човека, представители на девет националности/ България, Турция, Хърватска, Сърбия, Франция, Германия, Холандия, Гърция, Румъния/ действаха в заедност и раждаха топлотата в нашето общуване и нови приятелства.
Лееха се сръбски, български, хърватски, гръцки, румънски, немски песни и танци. Китарата на Урсула, цигулката на Кристиян, ударните инструменти на Никос и Омер бяха музикалният дух на нашата среща... Сутрин ме събуждаха нежните песни на Марианне и Урсула, които сновяха да приготвят закуската, а аз си мечтаех: Ех, ако можеше всяка сутрин да ме събужда такава нежна песен! Чухме приказки от Румъния и Хърватска. Имах възможността в сутрешното лекционно време да представя четири богомилски легедни за сътворението на света, както и представяне на идеите на Хари Салман за мястото на орфеевите и богомилски древни традиции в културата на Балканите и Европа. Представянето ми предизвика голям интерес и желание всеки да има текстовете. Отделихме време, в което всеки сподели какво се случва в момента в страната му в различните сфери на живот, как се развиват различните антропософски инициативи – какви са пречките, какви са възможностите, какви са идеите...
Нашите лектори – Вим /с деликатното си присъствие и намеса в ключови моменти в лекционните представяния/, Мишел Жозеф /с тънкото му френско чувство за хумор/ и Михаелис / с дълбочината на въпросите, които той носеше в себе си и представи пред нас/ танцуваха, пееха и бяха част от цялата тази неповторима атмосфера. Нашата работа всяка сутрин започваше с Медитацията на основополагащия камък на различен език. „Успението на св. Богородица”, „Европа днес”, „Балканите и славяните в развитието на Европа и света”, „Мъжкият и женският аспект на социалното развитие”, „Може ли валдорфското училище да култивира един истински социален път за развитието на личността”... тези теми се преплитаха с важни прозрения от страна на всички участници. Решихме заедно да организираме издаването на малко списание, в което всеки от нас да разкаже за своята страна, за своите преживявания тук и това да бъде преведено на четири езика.
Особена благодарност изпитвам към Вим. Споделих в лични разговори с него всичко онова, което се случи в моя личен и антропософски живот през последните няколко години – спокойно, свободно. Разбрах, че правилно съм почувствала нещата и съм на прав път. Видях сълзи в очите му, когато разказваше за важни срещи в своя живот, за свои преживявания и картини, за цялата тази идея, коята той чувства като своя мисия към Антропософията.
Истинност в мислите, истинност в сърцето и истинност в делата – това ще запазя в себе си от тези пет прекрасни дни в Атина. Това бяха и думите на 90-ет годишният Вим. И неговата топла бащинска прегръдка накрая: „Искам да видя България преди да умра!”

Снимки тук: http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 320&type=3

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Мар 07, 2013 5:00 pm 
Аватар

Ми тъй както изглежда почваме подготовка за среща през лятото в БГ с тези приятели. Току-що имам и-мейл от Марианне Велтман, видях че някой ме е дирил на мобилния от Холандия, но не съм чула... То при мен празно няма. Косата ми побеля последните години от тази Антропософия! `S`4` Но я обичам! И тя мен!

Тъй че, Пепи, ще имам нужда от много помощ и приятели! `rq`

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Мар 07, 2013 5:06 pm 
Аватар

Искаш да кажеш, че през лятото хората, с които беше в Дорнах ще идват в България?

*!2!*

..то рогатия е по летните конференции ~!`1`

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Мар 07, 2013 5:59 pm 
Аватар

Не, това са хората, с които бях в Атина!

Това са всъщност две независими инициативи, едната, която описах тук в тази тема. Между другото покойната вече Вяра Гюлгелиева е била участник в такава среща, която е била организирана от страна на движението Еврософия, или "Приятели на Европа" - в Гърция срещнах една възрастна вече дама, която ме пита за нея и каза че я познава именно от тяхна среща. Всъщност това е движение, което цели организиране на срещи с общностен дух в страни от югоизточна, централна Европа..., а бе, никой няма да изгонят и от друга Европа да е! `9l~

Иначе в Антропософски вести видях материали за проведена преди време среща /не помня къде/, но е имало представители и на Бялото братство от наша страна и са едни писма в самия вестник, кой кого представял, кой не представял... дрънканици... *!2!*

Онова, на което бях сега в Дорнах е както написах вече доста силен проамерикански импулс, това беше първа среща... Ми сигур не е случайно, че попаднах там. Ще видим.

Какво общо може да има с това рогатия?! Може да има, ако реши. Защото една от важните за нас теми в Атина беше за богомилството и изобщо рогатият би представлявал интерес и дори бих казала ще отсрами родната антропософия по достоен начин. Но това си е негово решение. Мисля, той днеска откри, че има сърце! Сигурно още откривателства му предстоят по отношение на самия него. ((D

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Мар 11, 2013 5:51 pm 
Аватар

Тъй - идеята е за голяма Балканска антропософска среща "Приятели на Европа" /в Атина беше по-интимно събитие/, която да се проведе в София, или околностите на София, под патронажа на международната организация и фондация "Еврософия" на Вим Велтман - на 7.02. той навърши 90 години. Обещах му да дойде тук! &__^

Антропософското общество не е поканено като организация, но всеки лично е добре дошъл в предстоящата организация. Аз ще понапиша сега някои неща и ще го поразпратя насам-натам и тъй... Всъщност Балканска, Балканска среща..., ама Мариане ми пише за приятели от цяла Европа - почти като в Медитацията на Основополагащият камък се е изразила `9l~ - от изток, от запад, от север, от юг...и от средна Европа... Маааалеее!!!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Мар 11, 2013 7:29 pm 
Аватар

Идеята е хубава, но защо точно в София трябва да се проведе?

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Мар 11, 2013 7:33 pm 
Аватар

Не че "трябва", това е предложение, може би заради това, че "Sophia" е патрон на цялата инициатива Еврософия.

Трябва да се мисли за програма, за лекции от наша страна, за преводачи-поне двама от английски, че да се редуват...да ги заведем някъде - давайте идеи бе... `rq`

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Мар 11, 2013 10:14 pm 
Аватар

Рогатият има този потенциал , той е човека за тая работа ^.>

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Мар 11, 2013 11:17 pm 
Аватар

Pepi написа:
Рогатият има този потенциал , той е човека за тая работа ^.>

Козирог ли имаш предвид... Да, знам, че той е човека с потенциала. Той чете тук, ако иска ще отговори, аз не искам да го притеснявам. Някак доста неща се промениха и аз самата може би. Не искам никому да притеснявам или се натрапвам. Ако нещо трябва да се случи, то ще се случи.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Мар 21, 2013 8:02 am 
Аватар

Вероятен период на провеждането на тази среща е 24 -31 август, в тези дни ще е... Така че има време достатъчно. Има вече и идеи... Смятам когато нещата се изяснят - защото чакам и приятелите от чужбина да си дадат идеите, ще пиша и ще поканя хора и за идеи, и за организация, и за участие. Всяка помощ ще е добре дошла!!! Та ние сме България, едно толкова важно място в света!!! /съвсем съм сериозна/ И тези хора го знаят! Щото не четат и не рецитират Щайнер, ами го прозират!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]