ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Чет Апр 26, 2018 6:51 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 36 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Фев 07, 2013 10:37 pm 
Аватар

Мдааа... и всичките тези хора от цял свят не ги организира висшата клика, ами сами се самоорганизирахме, с малка организаторска група от няколко човека. Един от тях е автор на книги от Австралия, бестселъри с окултна тематика, и тя продава книгите си, като по този начин финансира част от събирането, други хора също ще помогнат, и ето една самоорганизирала се антропософска общност, без структура, без управителен съвет... Само с добрата ни воля и с идея много различна от всичко дето е текло досега... Сигурно във всички тези хора има голяма доза идеализъм и вяра, и надежда към промяна..., но и огромна задълбоченост от години в Антропософията, в изкуствата...

Пепи, една специална снимка от тази вечер за теб, изглед от Гьотеанума &__^ :

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Фев 11, 2013 3:28 pm 
Аватар

Част от писмото на Доти Золд /САЩ/ към хората, които ще се срещнем в Дорнах след броени дни. Тя вля този импулс в нашата група! Щастлива съм, че ще срещна тези хора в живота си, най-после, от цялото си сърце!!! &__^

"... Онова, което живее в моето сърце, носейки този импулс, е че виждам всички нас заедно, независимо дали сме там физически или не... Искам само да споделя, че ни виждам заедно и по-силни в този нов импулс на мир, хармония и дълбока вътрешна работа в нашата общност, за да се стремим по-нататък да вложим в сърцата на хората отвън нашата воля да служим на Христос и все повече Михаиловата интелигентност да се разгръща в нашите сърца. Ако ние можем заедно, като индивидуалности, да се вслушаме в съществото на Антропософията и наистина да видим къде се намираме в този момент от нашето развитие и какво е нужно да бъде направено в бъдеще за нашите способности и в една истина за нашето време днес.

Нека, скъпи приятели, се държим здраво. Нека имаме голямо доверие и дълбока вяра, че тези, които ще се съберат заедно, ще са заедно и с тези, които нямат възможност да дойдат. И нека в нас да има една голяма решителност, че тази година ние ще поставим ново начало в нашата работа като общност от индивидуалности, които търсят своето развитие, така че да могат да служат. Нека да изграждаме и работим над тази наша задача дори по-силно и упорито, така че човекът да бъде възвисен над материалните сили, които искат да запазят сърцето и умът му, заплетени в тревогите на деня, но и да умеем да погледнем във неговите вътрешни реалности, които могат да му помогнат да намери своята свобода към неговите цели и развитие на неговия дух, в едно правилно отношение към неговото рождено право./рождена истина/..."

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Сря Фев 13, 2013 11:01 am 
Аватар

Продължава самоподготовката на всеки един от нас преди срещата ни... &D}

Предстои да подготвим кратко представление за съботната вечер на нашата среща върху лекцията на Щайнер за Произхода и естеството на изкуствата. Розане, която ще води евритмичните занимания предложи прекрасна адаптация на лекцията за представлението... Предложила е дори хората за ролите на двете жени, младият пратеник от Духовния свят, разказвача, седемте изкуства... Много се развълнувах като видях името си срещу младия пратеник от Духовния свят - орисника на човешката душа! `&`4`

Освен това всяка вечер ще се занимаваме и с Медитацията на основополагащият камък, като тя ще бъде представяна на различни езици. На мен ми предстои да я представя на български. От трите версии, които познавам - на Радослав Радев, на Христо Маринов и тази, която познавам от диска на Петър Райчев, но не намирам кой е преводача, може би е някой от първите в България..., най-ми е близка последната.

Снощи до късно репетирах, никога не съм я казвала на глас, а и никога не съм мислила, че ми предстои да я кажа пред толкова хора от цял свят на български и то точно там - където винаги ще се чувстват и звучат стъпките на Щайнер. Вълнувам се и даже малко изпитвам боязън, не от хората, а от това дали ще съумея да бъда на нужната висота за тази връзка, която се случва чрез Медитацията с Духа... Обаче искреността не трябва да се страхува, искреността е свобода! &__^

Снощи споделих с приятел какво е за мен тази среща - това е голям дар към мен от Духовния свят, дар за преживяното последните няколко години, дар за изплаканите сълзи, дар за огромното чувство за самотност и бездомност, дар за преживените постоянни наранявания и грубости, дар за това, че въпреки всичко продължих /както Петър ми казваше: "Доре, давай, давай, не се отказвай..."/. Ще го нося и него в душата си там, и всичките си приятели и целият си български дух ще занеса там... Може би това е и дар-компенсация за неща отпреди тази ми инкарнация, ще го разбера като се срещна с хората. И съм благодарна за този дар! %<%

Тук съм на земята, и не съм изхвърчала!!! `9l~ Очаквания нямам и не ги формулирам. Каквото и да се случи там, както и да го усетя, най-важното е, че отново се връщам там по един различен начин, след много преживени неща и ще имам поредния си земен шанс да бъда там със сродни души от цял свят, но като нещо не наложено, а взето като собствено решение и в свобода...

Ще бъда благодарна, ако ми споделите повече насоки във връзка с Медитацията и нейното представяне... -%D

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Сря Фев 13, 2013 1:46 pm 
Аватар

Всичко това е много хубаво, само че искам да добавя нещо

Медитацията, както и всички душевни изживявания, които придобиваме по време на изучаване на духовната наука, е вътрешна, интимна работа. Нейната сила се запазва в мълчанието.
Когато успеем да съхраним тези изживявания, без да ги излагаме на показ, тяхната сила постепенно нараства.
И обратно, ако се афишират, ако се говори за тях, тази сила някак си се изгубва, изживяванията се омърсяват.

Дори има подобни указания от Щайнер и повечето приятели, които ако имат такива опитности, просто запазват мълчание.

А колкото до Медитацията на Освовополагащият Камък не знам някой усилено да работи с нея.
Преди години работихме в групата с нея, опитвахме се да я разбираме, но това е като пъзел, който може да се подреди ако имаме достатъчно знание.

Прокофиев говори за нея в книгата си "Рудолф Щайнер и крайъгълните мистерии на нашето време", също и в книгата си "Човеците нека да чуят".

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Сря Фев 13, 2013 2:05 pm 
Аватар

Pepi написа:
Медитацията, както и всички душевни изживявания, които придобиваме по време на изучаване на духовната наука, е вътрешна, интимна работа. Нейната сила се запазва в мълчанието.
Когато успеем да съхраним тези изживявания, без да ги излагаме на показ, тяхната сила постепенно нараства.
И обратно, ако се афишират, ако се говори за тях, тази сила някак си се изгубва, изживяванията се омърсяват.

Дори има подобни указания от Щайнер и повечето приятели, които ако имат такива опитности, просто запазват мълчание.

Благодаря ти!
Да, знам, едно от местата, в които това е казано е "Как се постигат познания за висшите светове"... Аз не споделям опитности, които придобивам чрез Духовната наука /като пример затова са афиширани изказвания от рода за "среща" с еди-какви си същества, за "пронизване" от еди какво си, "свързах се" се с еди какво си... ~!`1` /, аз споделям само моята опитност с антропософския свят /в България и извън България/ в тези години, а не с Антропософията. Това е душевното ми споделяне в момента за отношения, предизвикали тези чувства и мисли, та даже и определени действия в мен... И това е един външен мой път до тази среща, който е видим, част от видимата ми биография и изобщо не е скрит.

А за "изживявания" в истинския смисъл на думата, наистина е редно да не се споделя, и да се запазят и работят вътре в човека... Въпреки, че понякога може би е дори важно и закономерно дори и това човек да жертва от себе си, за да се противопостави и с нещо светло на напълно нихилистични настроения... И е много важно какво и как ще дадеш от себе си, в какви думи ще го облечеш, щото едно е да афишираш, а друго е да споделиш, нали?!
Мисля, че дори и в това човек е свободен и до къде ще го "отвори" за другите този свой вътрешен свят. И това е по негов избор.
`rq`

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Сря Фев 13, 2013 2:54 pm 
Аватар

Казах това по повод на

Цитат:
Ще бъда благодарна, ако ми споделите повече насоки във връзка с Медитацията и нейното представяне.

Какви насоки тогава имаш предвид, аз разбрах за вътрешни изживявания и затова ....

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Сря Фев 13, 2013 6:38 pm 
Аватар

`rq`
Аз имам предвид и по-скоро насоки като снощните ~q~ , за начинът на рецитация и изразяване, за смисловите цялости в самата медитация... Да, пред голяма публика съм рецитирала моя поезия, но там е толкова различно!!! Докато отговорността сега я виждам огромна и се опитвам да намеря най-правилния път към нея... Аз не съм рецитатор, имат си специално обучение по рецитация, но това предстои и имам време да работя в идващите дни над това... Затова всеки съвет е добре дошъл!!! С благодарност! >>^

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Фев 17, 2013 9:07 pm 
Аватар

И още две съпровождащи подготовката лекции, на английски:

Древните митове от 6.01.1918 год. на Р.Шайнер, и лекцията на д-р Елизабет Врееде да положението на Меркурий във Везни по времето на строежа на Втория Гьотеанум.

https://docs.google.com/file/d/0B8ixxin ... sp=sharing

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Вто Фев 19, 2013 11:08 pm 
Аватар

До скоро! Поздрави с един клип, който направих специално за Швейцария преди време!

Падах дълго над тази земя –
лист отронен от звездна гора.
Ветрове и криле златокрили ме носеха
над кристални води и цветни градини.

В езерата оглеждах лицето си
и очите, огрени от изгрева.
Върховете докосвах с душата,
снеговете разтапях в сърцето...

А небето...то беше навсякъде!
И в сребристия залез,
и в пътеката лунна,
в хора тих от медни звънци
по безкрайни зелени поля,
и в очите на хората...

Над тази земя ветровете ме носеха...
Ту спокойно, ту вихрено,
с валсова стъпка на млада жена,
с аромата на пролет, с лятото жарко
с есенен шепот...
Бях снежинка в нечия детска ръка.

Ветровете ме носеха...
Лист отронен от звездна гора...

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Вто Фев 26, 2013 1:51 am 
Аватар

Привет... след час закъснение на Луфтханза `~y&` ..., най-после да чуя българска реч и да видя човешки същества... Не ми понася нещо американският английски... С една дума - Гьотеанумът му предстои да бъде нападнат от ню-ейдж американско "поантропософчено" движение, което рецитира Медитацията но Основополагащият камък в стил - маршов, стремейки се да я превърне в групов ню-ейдж процес... Мерси!!! В същия момент важна Дорнахска фигура /Михаела Гльокер/ чертае пред очите бодро и тържествено онзи момент, в който отделните гьотеанумски класове по времето на Щайнер се разделят на секции... и каква невероятно символика направо - на дъската пред нас блесва една...решетка /като затвор/хоризонталните линии тя нарича "класовете", а "развилите" се секции до днес - вертикални линии, които пресичат хоризонталите, нарича секции/... Да, това изглежда е днес Антропософията - затвор за Духа!!! Един Гьотеанум, който пустее, или виждаш едни призрачни лица, мрачен, пуст, с едни грачещи птици наоколо, като на гробища... Добре, че заваля сняг, за да усетиш макара и за кратко светлината поне отвън...

По-важното жената, която години наред се грижи за Архива на Ита Вегман в клиниката "Ита Вегман" днес милата, въпреки годините си, тичаше само да не ни изтърве и да ми преснеме 6 страници от втората част на биографията на Ита Вегман, в която се описва пътуването и в България, във Варна и по мистерийните места на нашето Черноморие - едно от последни пътувания на Ита Вегман. На немски са. Не знам някой да знае нещо и да е споделил изобщо нещо за това пътуване на Ита, освен само като факт! Е... това беше едно от най-вълнуващите ми преживявания днес, таза жена, която тичаше въпреки годините си да ми даде намереното от нея, защото знаеше, че съм от България! `rq`

Повече - утре след работа! ]>^&

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 36 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]