ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Чет Апр 26, 2018 6:56 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 36 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: Вто Фев 26, 2013 5:48 pm 
Аватар

И тъй... въпреки, че ужасно ми се спи след снощния кризисен полет, имам куп неща да върша - от всякакво естество, въпреки това ще започна и ще се опитам за систематизирам отде се връщам, с кой ме срещна това пътуване, ще се опитам обективно да опиша фактите, и собствения ми усет, който е, разбира се субективно-интуитивен, и поне засега не ме е лъгал. `9l~

Първо искам да споделя, че реално това беше една спонтанно родена идея за среща - така изглеждаше допреди самата среща в Дорнах. Бяхме около 50 човека /броя ни варираше/, ясно е, че от различни държави, с различна насока в антропософията, по-млади, по-зрели... просто човешки същества по един или друг начин докоснали се до нея. Програмата беше доста стройна, с малки промени, незначителни, и с много точни времеви граници. Определено това лично аз го уважавам много и доста е различно от българското разбиране за "времеви граници".

"Спонтанно родената идея" обаче в един момент се оказа и блесна в цялата си всъщност неспонтанност. При наличието на над двайсетина представители на САЩ, дошли на нещо явно като "на поклонение" в Гьотеанума, при техните възгласи и песни "Алелуйа" *!2!* , в един момент /това беше още в края на първия ден!/ си дадох поне първоначална сметка какво се случва. Искам да подчертая, че срещнах дори и сред тях много, много интересни хора /като се наспя ще се оправям със снимките, да ги пусна/. Но като една обща енергия това просто надминаваше не само очакванията ми, но и разбиранията, душевната ми нагласа и чувството ми за дълбочина и интимно преживяване на Антропософията. Дадох си сметка, че Интернет наистина може да създаде грешна или непълна представа за човека срещу теб, още повече, когато става дума за съвместна работа и инициатива.

Тяхната "водачка" се оказа меко казано личност, която в много пъти надминава твърдата, налагаща се, волева и на всяка цена постигаща целите си позната на някои от нас в България Едит Моор. Едит просто беше едно швейцарско саморасло по високите швейцарски върхове неотстъпчиво цвете, в сравнение с въпросната дама... Ми тя просто не млъкваше, и все - "това ще го направим така, това инак", студено, безкомпромисно, незачитащо, неизслушващо присъствие, външно, постоянно преекспониращо и обясняващо неща дето изобщо не е нужно човек да се впуска да обяснява - те са просто за вътрешно изживяване... В същия момент обръщения към всеки "my love", уж с интерес и усмивка, в следващия момент все едно не те е чула... Опитвах се да контактувам колкото се може по-малко с нея. Да, може би описвам личностни характеристики и в момента те ми излизат най-ярко в образа й, обаче те я владеят и именно чрез тях тя "проповядва" уж антропософски идеали... Тя не присъства на нито едно изкуство, в кръга я нямаше..., не ми е ясно каква беше всъщност ролята й - да мисионерства по американски образец ли!!! Оффф... уморих се съвсем само докато разказвам, идва ми в повече даже мисълта за тази персона.../отивам да спя!/. До после! `9l~

Пепи, внимавай кой пускаш във форума, ако видиш нещо завъртяно, значи е американски масон-антропософ!!! $2^

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Вто Фев 26, 2013 8:11 pm 
Аватар

Боже мой, не мога да повярвам какво се случва с тази жена в момента, и какво преживява. Загубила е багажа си в Цюрих, вътре с паспорта и парите й, няма нищо, по което да се идентифицира, и седи на летището и се чуди какво да прави. Сама е, не пътува с никой. И трябва утре да стигне до Берн, до тяхното посолство, за да установяват тепърва самоличността й и да й помагат да се прибере!!! Изумително просто... да загубиш идентичността си след една такав среща!!!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Вто Фев 26, 2013 10:31 pm 
Аватар

И сега малко факти, снимки и кратки коментари, тук-там... q#^

Така или иначе всичко започва оттук и завършва тук, обичам да улавям и тази физическа реалност... `xz`

Изображение

Още от Гьотеанума...

Изображение

Изображение

Изображение

Сградата на биодинамичната секция

Изображение

Домът на д-р Елизабет Врееде, по архитектурен план на Р.Щайнер и Едит Марион

Изображение

По пътя на Парсифал, окултно място за съвременно посвещение /за масони и окултни ученици/ - Пещерата на Парсифал /поне така твърдят!/, на около 500 м. от Гьотеанума.

Изображение

В една почивка... &D}

Изображение

Пепи, тази снимка я направих специално за теб, с риск да получа презрителни погледи `sw`1` , щото не е прието да се снимат лектори от подобен ранг... Ехе-е-е... и то какъв, по едно време жестът на ръцете му беше досущ като на Христос... Свърши лекцията и и точно като неуловим вихър се понесе към вратата, спря се за минута, погледна смълчаната зала с един драматизъм в погледа `9l~ , рязко отвори двете портални врати на залата и като вихър премина неуловимо и невидимо през тях... Антуражът му се завтече като по знак да ги затвори след него... Много странно поведение, наистина!!! За съдържанието ще говоря по-късно... Но Пепи, твоят любимец изглеждаше като без очи, като сляп /той си е виждащ де/, просто очите му бяха като изпити...

Като цяло три млади момчета от Младежката международна секция водеха пеенето сутрин, с много живи африкански ритми, даже малко имаше едно такова кълчене и преекспониране де..., съответно и екзалтация последва /твърде опасна на една американка/, за която ще разкажа по-късно, но според мен подобно пеене /което не е лошо само по себе си/, но носи дух на овъншностяване, на напълно излизане от себе си и загуба на центъра, сливане с другите и общи движения... Ми аз си пеех само мелодийките, щото виждах какво става... Утре ще продължа! ]>^&

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Сря Фев 27, 2013 10:35 pm 
Аватар

Малко за релакс тази вечер ще разкажа за изкуствата...

Имаше евритмия, която водеха две различни евритмистки, на средна възраст, самете те - толкова различни една от друга. Доволна съм от тези ми познанства и работа. С едната попаднах в една група за обсъждане, в която тя сподели много подобни с моите виждания за изкуствеността на "антропософски неща", в които е участвала, за местата, в които е работила... Много прибрана и в същия момент много жива в себе си личност.

Имаше и работа с глина - три групи, в които работихме върху печатите на Сатурн, Меркурий и Венера... Разбира се, аз си избрах третата група. `&`4` И понеже имам и друга подобна работа с глина тук в България, където работихме по четирите темперамента, и по процеса от покой към движение в човешката фигура - индивидуално, сега ценното беше не само в самата работа, но и в груповия процес - сменяхме си местата в групата и обективно доработвахме на съседа... Работейки с глина доста от етерното тяло бива буквално "погълнато" от нея! Човек се уморява, доспива му се, може даже и главоболие да получи... Е... и в един момент може и да му писне, не е лека борбата с тази глина. `9l~
Но като цяло понеже глината отнема от жизнената ни сила, пък евритмията я смесва с тая на цялата група и на Космоса, т.е. реално пак губиш част от нея..., то малко не беше преценено, че е нужно едно по-междинно звено - рисуване, което да раздвижи астрала или музика, с която реално може да се работи на всички нива. Имаше и "Реч" или по-скоро "Декламация" /на английски/, но понеже според мен е важно това да е на родния ми език избрах работата с глина.

Имаше интересна, даже супер символна случка с печата на Меркурий - който е и знак на свързването, на човешката общност. Последния ден изправихме за презентация и трите печата вертикално. След това евритмично в групи играхме Меркурий... Обаче докато това се случваше печатът се разцепи на няколко части и буквално се сгромоляса на земята... Само той! Това е много силно и дълбоко, колкото и чисто материалистични обяснения да има, най-обикновени и рутинни. То даже и в момента горе на небето Меркурий е ретрограден - кражби, проблеми с комуникацията, неразбирания, конфликти, огромни закъснения на полети и т.н. Но срутването на нашията глинен Меркурий има друго значение... от Небесата си казаха категорично мнението, мисля! `9l~

Последната вечер заедно /в събота/ подготвихме адаптираната лекция на Щайнер "Естество и произход на изкуствата". Разделихме се на 7 групи, според изкуствата. Направихме груповото същество на всяко изкуство... Моята роля беше по-особена - бях младата духовна фигура, която се спуска от Залеза и казва на едната жена - тази, която жертва душата си в името на човечеството, за да приеме в себе си седемте истинни духовни кълна на изкуствата, разкрити й от пратениците на Духовните йерархии... Аз се появявам в началото на пиесата. Запалих свещ, обградена със синьо-розово-жълт воал. Този пламък отново тихо грееше в края на пиесата, когато човечеството бе приело вече тези дарове в душата си... %<% Имаше и малък инцидент накрая, но ще ви разкажа утре за него... А сега малко снимки. Лека нощ! &__^

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Не мога да не споделя тази култова снимка... Венера до Венера! `&`4` `9l~

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Фев 28, 2013 9:01 am 
Аватар

Благодаря за снимките.

Толкова големи печати не бях виждала, че и от глина.
То това чудо сигурно много тежи.

Ще се радвам, ако можеш да опишеш по дни как се е развивала срещата ви.

~w!~

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Фев 28, 2013 9:06 am 
Аватар

Дорина Василева написа:

Изображение

Пепи, тази снимка я направих специално за теб, с риск да получа презрителни погледи `sw`1` , щото не е прието да се снимат лектори от подобен ранг... Ехе-е-е... и то какъв, по едно време жестът на ръцете му беше досущ като на Христос... Свърши лекцията и и точно като неуловим вихър се понесе към вратата, спря се за минута, погледна смълчаната зала с един драматизъм в погледа `9l~ , рязко отвори двете портални врати на залата и като вихър премина неуловимо и невидимо през тях... Антуражът му се завтече като по знак да ги затвори след него... Много странно поведение, наистина!!! За съдържанието ще говоря по-късно... Но Пепи, твоят любимец изглеждаше като без очи, като сляп /той си е виждащ де/, просто очите му бяха като изпити...

А моя любимец само тази лекция ли изнесе, и какъв пък му е ранга, чак пък да се държи като величие ....
Такова поведение не говори никак добре. Истинските посветени в днешно време са напълно земни хора, дори не можеш да разбереш, че са такива, - показност, помпозност, това са неприсъщи за тях качества. Точно това ме води на мисълта, че това пак ще е някакво величие, което само се смята за такова - жалка картинка.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Фев 28, 2013 4:15 pm 
Аватар

Да, печатите са огромни и много тежки, 4-5 човека бяха нужни, за да помагат при изправянето им.

Eто малко за твоя любимец, Пепи... Въпреки високия му ранг на Селг, нашият Козирог е в пъти по-прозиращ нещата и особено познанията му в изкуството, повярвай ми... `9l~ /надявам се да не се спекулира с последното ми изречение/ `rq`

Петер Зелг е роден през 1963 год. в Щутгарт, учи медицина във Витен-Хердеке, Цюрих и Берлин. До 2000 год. работи като главен лекар в детското психиатрично отделение в болницата Хердеке, Германия. Д-р Зелг в момента е директор на Института „Ита Вегман” за фундаментални изследвания в Антропософията /Арлесхайм, Швейцария/ и професор по медицина в Аланус университет за Изкуства и Социални науки /Бон, Германия/. Той интензивно изнася лекции и е автор на множество книги. Женен с пет деца.
http://steinerbooks.org/author.html?au=1920

А ето и програмата по дни..., лесно е за превод, не ми се превежда. ((D

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Фев 28, 2013 6:24 pm 
Аватар

В клиниката "Ита Вегман" и в архива "Ита Вегман" - къщата, в която е живяла...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Фев 28, 2013 6:56 pm 
Аватар

На горните снимки можете да видите уникалната презентация, която ни направи една от музикалните арт-терапевтки на клиниката в реална среда. Музикално легло със струни отдолу вградени, които обхващат няколко октави, с много специфично звучене. Всеки можеше да опита всичко. Виржиния Сийз се оказа в клиниката, дойде да се запознае с всеки от нас. Мисля, че просто имах голям шанс... `&`4`

Много вълнуващо за мен беше и мястото на Ита Вегман. Домът й, стълбите, по които е стъпвала, терасата, на която е стояла, брошките й... Има снимка на Ита на кораба на път за България. Не знам какво да кажа... Аз всъщност с това започнах като се върнах оттам и първия ми пост беше за това. И пак се вълнувам сега. Единственото, което чувствам е, че й дължим много, че сме отговорни пред такива личности като нея, като Щайнер, и не трябва да ги предаваме..., в никакъв случай, дори и с цената на собствената ни болка и истина.

И аз се оттеглям засега, Пепи, ама не като Селг , примъчня ми нещо... До утре.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пет Мар 01, 2013 5:42 pm 
Аватар

Мисля да си продължа по темата, въпреки разменените реплики...

Но всъщност сега е много добър момент да разкажа какво се случи с една "посветена" американка. По-горе споменах, че имаше инцидент в края на представлението по лекцията на Щайнер за седемте изкуства. Накрая бяхме отново в кръг прави и свещта грееше в средата - наистина много вълнуващ момент. Девойката се срина на земята, треперейки, плачейки... Опитаха се да я изправят, тя започна да вика името "Брайън" и гласът и стана мъжки *!2!* Бях свидетел на това, защото се случваше на метър от мен. Опитаха се да я вдигнат, тя трепереше, плачеше, прегръщаше хората... Това до голяма степен стресира доста хора. Разбира се нещата не свършиха дотук. Оказа се, че цяла нощ тя има нужда да разговаря, зениците й бяха много широки, подозираше, че някой й е сипал дрога /то било нормално в Америка като са по-млади да си правят такива шегички!!! *!2!* /. Мислехме, че това е името на мъжа й, не беше. Но в същия следобяд бяха решили пак с една свещ в големия кръг, който иска да произнесе имена на хора, които са напуснали земния свят от неговата страна... За мен това беше странно, като спиритуалистичен сеанс, не беше добре това... В крайна сметка се обадиха на мъжа й, и му препоръчаха да й намери шаман *!2!*

Имам опит с подобен род кризи - постъпват обикновено спешно в психиатрични болници със същите прояви. Добре, че това беше последната вечер, та и бяхме в една стая...

Та такива работи се случват на някои по "антропософски" "посветени"!!! Не знам какво правят в Америка с тая Антропософия, но видях и такова чудо! ((D

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 36 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]