ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Пон Юли 23, 2018 8:49 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 72 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Авг 12, 2013 1:06 pm 
Аватар

Надявам се последната серия от "случайни" земетресения на Балканите, да не е свързана с предстоящата "Балканска среща"?!!! Нищо чудно и да е! `k@2`

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Вто Авг 13, 2013 10:03 am 
Аватар

Приятелчета ще помагат и за записване на лекциите...

Благодаря на Радослав Йорданов и на Иван Стаменов, за ангажираността им да помогнат с търсенето на преводач...

Жалко е, че проф. Мирчев няма да може да дойде, защото има държавни изпити в Пловдивския университет. За сметка на това предложи да напише статия по темата "Богомилите и тяхната Космология" за изданието след срещата. Но пък се запознахме и се харесахме `9l~! Ще сме във връзка, даже съм канена да чуя лекциите му по философия в Пловдивския университет... Мисля, че можем да направим една пробогомилска пловдивска група, натам отиват нещата... .>"^ Явно доста различен професор от стандартните, няма как да е иначе! `9l~

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Сря Авг 14, 2013 3:45 pm 
Аватар

Дорина написа:
Надявам се последната серия от "случайни" земетресения на Балканите, да не е свързана с предстоящата "Балканска среща"?!!! Нищо чудно и да е! `k@2`

Е... ай ся пък, днеска земетресение до Своге, в близост беше първото място за тази среща - на 15 км от нея..., вероятно следващото ще е Витошко, с епицентър Драгалевци! `sw`1`
Имам чувството, че се надлъгваме с "някого", или по-скоро се надбягваме и мерим мускули, обаче нивата са много нагоре! `9l~ Затресло ме е от Банско още и се наоколо се върти... Айде по-спокойно де... кво толкова, една среща само... антропософска... _\} Я поспете малко, Сили всякакви, докато си свършим работата... &j_^

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пет Авг 16, 2013 4:42 pm 
Аватар

Част от поезията, върху която ще се прави сутрешната евритмия..., превеждам я в момента! Иначе тя ще звучи на босненски, според националността на евритмистката. Ама трудна работа от босненски, през английски, та на български... Е, издокаросах го горе-долу..., но дали е точно тъй, един Господ знае, той и английският на колежката-босненка също е неин личен, така че ще я чувстваме тая поезия по-скоро с душата си... `sw`1`

Прени

1. Прени, не е планина,
а град висок на елфи,
и място на богове.
От древните богомили
все още времето оре
бразди по нейното чело.
И в нея битка яростна
между Добро и Зло се води.

2. Прени, не е планина,
а дом на великани,
в който се води битка,
все по-голяма и по-сурова:
Битката на добродетелите ни
с нашите пороци,
все още дива битка
във варварски гърди.

3. А Прени стои – всичко
е направено от едно,
тя е в кръв, когато Слънцето
пада в мъгла,
в есенните дни
тя жълтее като жлъчка,
зловеща, когато говори
страховита, когато мълчи.

4. Прени не е планина,
тя е жертвен камък,
чакащ да бъде пречистен,
от светия пламък,
и Белият Жрец
идва към нея
себе си и нас да възвиси,
към Слънцето и звездите.

Власимир Назов, хърватски поет
/Прени е планина в Босна/

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пет Авг 16, 2013 6:16 pm 
Аватар

Богомилска песен

1. Два Духа живеят във мен -
Духът на благостта и духът на злите дела.
И това не е по моя вина,
че съм поникнал
от малко земна пръст.

2. О, не е моя вината, че се сляха
тези два вечни духа:
в един момент аз чувах
как неясна заплаха от мълния се носи,
а в друг – как звучи ведрата песен на птици.

3. О, това не е по моя вина – по моите пътища
сега пеперуда лети, сега змия пълзи;
тъмни тръни растат освен червени корони:
и всичко е въздух и тъмнина, и някой казва,
че черни семена попадат в нашия хляб.

4. О, не е моя вината – не желаех
да бъда създадена душа и преходна тъкан,
която търси празна радост,
сърцето ми сега е близо до земята,
сега да бъде небесно светилище.

5. О, аз нямам вина, че нямам мощ,
да, когато сутринта се събудя добър
никога да не потъмнее злото през нощта.
О, аз израснах от малко земна пръст,
където дните в нощи преливат.

Десанка Максимович

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Съб Авг 17, 2013 11:21 am 
Аватар

Косара

Когато ловците я преследват през трънливи гъсталаци,
с ръцете си изграждам мост, тя да поеме.

Въпреки, че я карат да премине през мътната река,
тя се приближава, колкото и странно да изглежда.

Сега под меча слагат главата й, толкова девствена,
в себе си си ти уверена, в мен си силна и надеждна.

Не си безмълмва, въпреки че веч не си,
като пурпурна следа
в небето звездата ти блести.

Махмедалиа Мак Диздар

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Авг 18, 2013 9:49 am 
Аватар

Той думаше с мощен и уверен глас,
Глас, който никой не можеше да пренебрегне
Чрез думите му през охолство, високомерие и суша
сухото клонче израсна, безплодната кошута роди,
Никой не бе говорил така
Всяка дума изречена бе
За лек на рана
Сърдечно и нежно бе неговото слово, като приветстващия плясък
На пролетния дъжд върху сухото поле.
През гъстата черна тъма на брега
На солено море и във храма,
По пътя и на маслинения хълм
Където златен лъч не бе стигал до тогаз
Ни песен на изкусен петел или хор
Той дума имаше
За вдъхновение,
За освобождение на собственото същество
Не чрез копие или меч, но чрез пламтящата си реч,
Той превърна се в жетвар и семе.
Към зората неговите думи изсякоха пътека

Махмедалиа Мак Диздар

Благодаря на Ради Й. за помощта за последните две!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Авг 19, 2013 10:18 am 
Аватар

Като организатор е нужно да кажа няколко думи съвсем в началото в сряда вечерта, след мен ще говори Вим. Ще записваме лекциите...
Днес следобяд посрещам на летището първите трима човека от Холандия. Дотук ще сме 21 човека от чужбина и около десетина човека от България. Айде, до скоро, грижете се за "детето"!

Скъпи приятели,
Скъпи гости на България, и на българския Дух,
Добре дошли!

Тук сме събрани участници от 10 държави, и всички ние сме свързани с Духа, с идеите на Рудолф Щайнер и с онова, което стои пред човечеството в неговите бъдещи задачи! Тук всеки от нас носи Духа на своята нация, носи посланието на своя народностен Архангел, носи го в мислите, в душата и волята си. В този момент тук сме всички заедно с Архангелите на своите народи. Всеки един от нас носи в душата си красотата на своите традиции, на своето народностно минало, на мечтите, които всеки един народ има за своето бъдеще. Ние сме толкова различни, а всъщност сме толкова близки в Духа, защото сме заедно в мечтите ни за един по-добър, по-истинен свят, и свят пълен с любов и надежда!

Това беше картината, която видях за секунди миналата година на срещата в Атина, когато за последно се събрахме заедно в кръг и се попитахме – с какво чувство си тръгваме... Тогава аз видях тази картина – мигновена и много силна – на няколко светлинни потока, които идвайки от няколко различни посоки, се събраха в една ярка точка, като ярка звезда – беше много силно, разтресе ме, и го споделих с Вим... В онзи миг разбрах, че там на тази среща не сме сами, че има изключително силно духовно присъствие...
И ето ни заедно в България, тук сме заедно с помощта на много подкрепящи ни Духовни същества!

Скъпи приятели,

За първи път България е домакин на антропософска среща, организирана от движението „Еврософия” – Приятели на Европа, въпреки че в България първите антропософски пламъчета проблясват преди повече от 20-ет години. „Сега ти си България” ми каза Мариане, когато ме изпращаше в Атина... Благодаря, приятели, за доверието ви! Бихме били щастливи да споделим с вас - аз и моите български приятели - поне малка част от България и българския Дух, в следващите 7 дни. Бихме били щастливи да научим много повече за вас...

Темата за богомилството, за неговота раждане и развитие по нашите земи и извън България, по естествен начин се роди в голямата тема „Пътуването на човечеството с Христос”, защото това е естествената история на Българския дух, в който от древни времена езотеричното християнство е тъкало в душите на хората. Темата за Богомилството е всъщност ново раждане на тези ценности – тук в България и в съседна Босна, през последните години се правят много важни нови открития по тази тема и възраждането й не е случайно. Към нас в 21 век идват отново истините на тези истинни християнски служители, първите радетели и създатели на истинския общностен дух, лечителите на бедните, на болните, на отритнатите. Темите ще ни бъдат представени от Вим Велтман, Мартин Атанасов и Мишел Жозеф. Пътуването ни до Казанлък и казанлъшките тракийски гробници е също лъч към просветляването на древните традиции, развили се по българските земи.

С голямо вълнение ще ви представя и моето изследване „Космично-земният път на пеперудата”, който, както ще видите, е изключително свързан с темата за пътуването на човечеството с Христос и за пеперудената метаморфоза, която можем да видим на различни нива – макро-космическо и земно.

Вярвам, че с много настроение, и с много жар ще танцуваме народни танци, ще чуем приказки и митове, ще пеем песни и ще чуем вълнуващи музикални изпълнения...

Пожелавам на всички ни ползотворни дни и нощи заедно, много настроение, в името на истината и Христовата любов, която ни свързва.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Вто Авг 20, 2013 10:50 am 
Аватар

Подвоумих се дали да публикувам това, поради съмнение за сериозността му..., но реших да го публикувам..., тъй като моето усещане е, че тази тема се преплита по странен начин с темата за сеизмичната активност на Балканите и у нас... Така или иначе СРЕЩА ЩЕ ИМА!!!

"Има голяма опасност силно земетресение да удари България на 22-23 август. Това прогнозира изтъкнатият физик проф. Страшимир Мавродиев от Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика към Българската академия на науките (БАН) специално за агенция ПИК.

Според него засега нищо конкретно не може да се каже без задълбочен анализ. "Но според статистиката сега територията на България е в район със засилена сеизмичност - това означава, че има вероятност за силно земетресение", казва Страшимир Мавродиев."

http://bulgarski.pogled.info/news/47919 ... -23-avgust

И накрая преди да затворя лаптопа, който не мисля да е с мен следващата седмица, искам да кажа следното: Нека бъдем пазени и запазени всички! Всички събития напоследък - и сеизмични, и отношенчески, ги знам и ги чувствам с цялото си същество на всякакви нива. Въпреки това смирено се моля за спокойствие, светлина и хармония. Вярвайте в това!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Авг 26, 2013 1:34 am 
Аватар

Поздрави от Приятелите на Европа, след петия ден на нашата среща - една фантастична разходка до гробниците в Казанлък - местата, в които древните посветени траки са извършвали своите посвещения.

Всъщност благодарение на наш съфорумец това пътуване имаше своя истински езотеричен смисъл!!! .>"^

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 72 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]