ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Пон Авг 20, 2018 9:11 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 159 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: Съб Дек 15, 2012 1:28 pm 
Аватар

#`y`3` Изяснява го друг път!
Това, за което ти говориш, Пепи, е творчеството от Нищото, при което Нищото е в началото, то е една необходимост така да се каже, и едновременно е отправна точка за предприемането на действия в бъдещето. В това отношение Нищото, за което говориш, напълно го изясняваш. Дори особено добре става ясно, че е необходимо освобождаване от кармата. Хубаво, чудесно! (Ама бихме могли също да зададем въпросът, как точно става това? Ама не ми отговаряй, защото това пак е нова тема. И нима е толкова лесно да се отървеш от кармата си и хоп...............да станеш творец от Нищото. Явно май хич не е лесно!? `S`4` )

Това обаче, което аз имам предвид и за което става въпрос в откъса, който приведох, е КАК СЕ СТИГА ДО ТОВА НИЩО! Защото това състояние на Нищо е необходимо, за да може човекът да стигне до духовния свят и Христос. Въпросът, който аз повдигнах без да искам, е как да достигнеш до нулата, откъдето започва Нищото? Защото Нулата е начало на всяко ново творчество и на визията на Христос.

Това са две неща, които са като двете страни на един и същи въпрос, едното обаче е причина, а другото е следствие. Панимаеш? `&`4`

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Съб Дек 15, 2012 1:45 pm 
Аватар

Mен ме интересува самото Нищо, Пепи, а не това, което следва след него. Ясно е, че след него, образно казано, правиш каквото си искаш. Макар ако трябва да бъдем конкретни, щом си достигнал до това състояние, което трябва да е доста висше - най-висшето всъщност май в рамките на Земята - нямаш голям избор какво да правиш, освен .... да изпълняваш Божията Воля. Пряко.....и с радост!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Съб Дек 15, 2012 1:59 pm 
Аватар

kozirog написа:
... който приведох, е КАК СЕ СТИГА ДО ТОВА НИЩО! Защото това състояние на Нищо е необходимо, за да може човекът да стигне до духовния свят и Христос. Въпросът, който аз повдигнах без да искам, е как да достигнеш до нулата, откъдето започва Нищото?

Ами със сигурност трябва яка работа върху себе си, за да се достигне до тази кармична необременост -"нищото"- от което е действал и Христос, точно поради причината, че е нямал карма, при него е даденост.
И при нас "нищото " ще е следствие, но трябва да се стигне .... `еае3`

е...." КАК СЕ СТИГА ДО ТОВА НИЩО" ..според теб?

`ou4`

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Съб Дек 15, 2012 7:17 pm 

Здравейте!Аз мисля,че би трябвало да има условия за постигане на „нищото„.Първо карма,после работа в този живот и най-вече,посвещение,което пак е свързано с кармата.Ма работа му е майката.Разбирам “нищото„,като състояние,в което душата седи на границата между материалния и духовен свят.Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Съб Дек 15, 2012 7:43 pm 
Аватар

Цитат:
" КАК СЕ СТИГА ДО ТОВА НИЩО" ..според теб?

A-a, какъв хубав въпрос? Ще се опитам да дам отговор.
Първо искам пак да повторя, защото е важно и много, много показателно, че външният израз на достигането до Нищото преди появата на Христос в етерния свят, за която Щайнер нееднократно е казвал, че има общо с годината 1933, повече от явно е свързан с идването на Хитлер на власт през януари същата година. Това е началото на Пришествието или по-точно на неговото отражение на Земята, която се е оказала не съвсем подготвена за него. До края на войната през 1945 г. има точно 12 години, чийто брой също не е случаен, и вероятно (виж как внимателно се опитвам да се изразявам) тогава въпросното Пришествие добива някакъв завършек. Няма да коментирам какъв е резултатът от него за хората на Земята в наши дни, но всички тези събития от 1933 до 1945 явно са външният израз на зануляването, за което говори Щайнер. Вследствие на това цветът на външната цивилизация в лицето на Средна Европа до голяма част е срината до основи - това е факт!

Не можем да си мислим, че нещо различно може да се случи на човешко ниво. Надали една личност, засегната от такова Могъщо събитие като изявата на Самата Обновена Божественост, на Самия Бог в лицето на Христос (нека тези, които си мислят, че могат да ме обвинят в анти-християнски настроения, обърнат внимание на тези мои думи), ще остане същата каквато е била преди. Напротив, можем да очакваме, че чисто човешкият елемент, чисто личностният елемент ще бъде много сериозно засегнат и разтърсен до основи, което може дори да застраши с 'изгаряне' самосъзнанието му.

Тук, за да онагледя това, което казвам, и за да не бъда голословен, ще припомня какво се случва с Исус преди Кръщението в Йордан. Този момент или тези дни, предхождащи инкарнирането на Христос в неговите по-фини тела, не са от най-щастливите за него. Напротив, те са дни на такова огромно отчаяние от състоянието на нещата по онова време, че както е известно, Азът на Исус напуска своите тела. Исус само инстинктивно живее по-нататък, стигайки накрая р. Йордан, където в неговите и без това свободни откъм азовост тела навлиза Христовият Аз. Т.е. времето, предхождащо Първото проявление на Христос на Земята е свързано с огромно нещастие на личността на Исус, което води чак до нейното умопомрачение. Защото липсата на връзка на Аза с останалите тела нормално води до известно, да не кажа сериозно, психическо разтройство.

Не мисля, че днес е необходимо да се стига до подобно състояние, защото Христос вече няма нужда да измества напълно човешкия Аз от физическото тяло, но някакво отражение на ниво съзнание със сигурност трябва да има. И то засяга себеусещането на човека като чисто земна личност. Тук говоря и от личен опит. Така достигането до 'нищото' може да се окаже нещо доста трудно, особено ако засяга хора, които имат много силно личностно съзнание. Във външния свят то може да им е само от помощ, но по отношение на духовното не върши никаква работа. Дори пречи.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Дек 16, 2012 1:46 pm 
Аватар

Цитат:
Аз мисля,че би трябвало да има условия за постигане на „нищото„.Първо карма,после работа в този живот и най-вече,посвещение,което пак е свързано с кармата.Ма работа му е майката.Разбирам “нищото„,като състояние,в което душата седи на границата между материалния и духовен свят.

Ванчо е напълно прав. Кратко и ясно!..
Макар все пак никак да не е ясно как след като днес всичко принуждава човекът да бъде '"""Нещо"""', накрая той ще се окаже 'нищо'..... Защото изглежда наистина състоянието на 'нищо' е това, при което душата стои на границата на два свята!
Един отговор в образен вид на този въпрос дава приказката за посещението на Господ в дома на българите, когато накрая им казва: - Останете си такива, каквито сте и накрая ще ви приема в моя Вечен дом. Т.е. необходими са качествата на древните българи сърдечна доброта и скромност най-вече, за да може да бъдат приети когато му дойде времето в царството божие. Виж за умност въобще не става въпрос. И сега всичко опира до това, как тези семпли качества да бъдат напаснати на нашата сложна епоха, когато всичко тегли в посоката на умнотията. Е, трябва и съдбата да е заложила предпоставки за това. `d_`

За мене стигането до 'нищото' включва пълното изясняване на сегашното състояние на човешката цивилизация в контекста на неприемането на антропософския импулс през 20. век. Осъзнаването на това е ключът за преминаването към Нещото, което може да последва по-нататък. Никакви щраусови техники няма да помогнат.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Дек 16, 2012 1:54 pm 
Аватар

`1бомм4`

Ах това хубаво "НИЩО" - което се оказа толкова необходимо ...

Едва ли е просто съвпадение, че мислим и говорим за това "нищо" точно през тези дни, които са най- подходящи за ето това:

"Сега пред него не се поставя някаква определена цел. Всичко е в собствените му ръце. Той се намира в едно състояние, при което нищо не го подтиква към действие.

Той трябва да открие своя път единствено чрез самия себе си. Около него не съществуват нито предмети, нито личности, които да го насочат в една или друга посока. Нищо и никой не може да му даде силата, от която той се нуждае. И ако не открие тази сила в самия себе си, той много скоро ще се окаже на същото място, където е бил по-рано."

Р.Щ.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Дек 16, 2012 2:13 pm 
Аватар

Моят коментар към последните думи на Щайнер е дрън-дрън.........

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Дек 16, 2012 2:57 pm 
Аватар

Знаеш ли кой е тоя, Пепи? Който с красив, ясен и загадъчно усмихнат поглед държи в една ръка Земята до сърцето си, в другата има сопа, която държи с жест на хеви-метъл? Долу в краката му има стъпкано нещо неясно...
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Дек 16, 2012 3:13 pm 
Аватар

kozirog написа:
Знаеш ли кой е тоя, Пепи? Който с красив, ясен и загадъчно усмихнат поглед държи в една ръка Земята до сърцето си, в другата има сопа, която държи с жест на хеви-метъл? Долу в краката му има стъпкано нещо неясно...

Ами не, ... `3эя6` , кое е това човече

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 159 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]