ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Вто Юли 17, 2018 12:42 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Мар 25, 2013 9:22 pm 
Аватар

Изображение

"И нужно ли е безкрайно девственото и нежното, което ни говори от образа на Изис-Мария като светъл чар от духовни пролетни светове, да бъде влечено надолу в сферата на всекидневието и на анатомическите представи, както стана в едно антропологическо списание за младежта? Живеенето с духовното съдържание на този образ е едно любимо заве-щание на Рудолф Щайнер, което той даде на жените ставащи майки, за да ги свърже със свръхсетивното и който образ след това действувайки в копие в стаята на детето може да на сочи мислите на майките и душите на децата към чистата тъчаща духовност. Какво ни казва той към това в своите "Египетски митове и мистерии? "

"Може би в тази картина, която може да застане в безброй копия пред много очи, ние сме се научили да се удивляваме на чудната чистота, която е разлята върху цялата фигура; може би сме почувствували също нещо в лицето на майката, в особеното висене на фигурата; може би също сме по чувствували нещо в дълбокия израз на очите на детето. И когато след това гледаме облачните форми наоколо, от които се явяват множество ангелски главички, имаме може би тогава едно още по-дълбоко чувство, едно чувство, което ни кара цялата картина да ни се яви по-разбираема. Аз зная, че казвам нещо рисковано, когато казвам: кога- то някой гледа съвсем дълбоко и сериозно това дете в ръцете на май- ката, зад него облаците, които се оформят в множество ангелски главички, той има представата: това дете не се е родило по естествен начин; то е едно от тези ангелчета, които висят там зад него в облаците. Самото това детенце Исус е една такава форма на облаците, само че сгъстила се малко повече, като че едно такова ангелче е прелетяло от облаците в ръката на Богородицата. Това би било именно едно здраво чувствуване. Когато оживим в нас това съдържание на чувството, тогава нашия поглед ще се разшири; той ще се освободи от определени схващания относно природните връзки на съществуването. Именно от една такава картина /Сикстинската Мадона, бележка на превод./ нашия поглед ще може да се разшири до там, че да почувствуваме: също и това, което трябва да стане според днешните закони, някога би могло да става по друг начин. Ние ще разберем, че някога е съществувало едно друго зачатие, различно от половото. Накратко казано, в тази картина ние ще видим дълбоките връзки на човешкото с духовните сили. Това се крие в тази картина. "
Жалко, че скоро след смъртта на Рудолф Щайнер се събужда един про-тивоположен свят на представите. Вярно е, че тези представи отговарят на вкуса на днешното човечество и импонират на младежта; човек е счи- тан за прекалено срамежлив, ако не е съгласен с това схващане. На ня-кои места се дават също съвети, да не се четат циклите на Рудолф Щай- нер. И така някои слова на Рудолф Щайнер, които събуждат духа на хората, биха могли да бъдат засипани.
Добре е да проследим по-нататък такива описания на Рудолф Щайнер.

Когато тук накараме погледа да прелети в миналото, от тази Мадона до египетската епоха, ние срещаме нещо напълно подобно, един също така възвишен образ. Египтянинът имаше Изис /Изида/, онзи образ, с който са свързани думите: Аз съм това, което беше, което е и което ще бъде. Моето було не е повдигнал никой смъртен.
В този образ на Изис, на прелестната божествена духовност, на Изис, която в духовното съзнание на древния египтянин стоеше с детето Хорус в ръка, също както нашата Мадона с детето Исус, е изразена една дълбока тайна, скрита под едно дълбоко було. Във факта, че тази Изис ни е представена като нещо, което носи вечното в себе си, на нас ни се при-помня отново за чувството изпитано при гледането на Мадоната. В тази Изис /Изида/ ние трябва да виждаме дълбоките тайни, тайни, които са основани в духовното. Мадоната напомня отново за Изис. Такава връзка съществува. Ние трябва да познаем с чувството дълбоките тайни, които представляват свръхземната връзка между египетската и днешната култура.

"Прелестната божествена духовност" е тази, която би трябвало да изпълни нашия свят на представите при гледането на тази картина, а не алегорична анатомия. Нямаме ли ние безкрайно много случаи да се потопим в анатомическите подробности на физиологичните процеси, без за тази цел да се приближим до това, което принадлежи на царството на чистата духовност и на чистата естетика? Нека се пазим от произволния алегоризъм..."

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Мар 25, 2013 10:33 pm 
Аватар

Честно казано, не намирам нищо особено в това, което казва съпругата на Щайнер. Цитирала е мъжа си, което е чудесно, но......нищо повече! `S`4` Може би статията има продължение, където е интересното?..

Последна промяна kozirog на Пон Мар 25, 2013 10:56 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Мар 25, 2013 10:40 pm 
Аватар

Мисля, няма нищо лошо една жена да цитира любимия си мъж! `S`4`

Пред мен е само този откъс, част от предговор към Египетски митове и мистерии, предложи ти продължението... Щайнерово или що пък не - и твое!!! &D}

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Мар 25, 2013 11:01 pm 
Аватар

`9l~ Се аз да предлагам... Няма ли да се изморя? `d_`

Това е може би най-голямото живописно произведение на Земята! И да кажеш ей така две-три думи, половината от които са цитати, е ......тъпо малко ми се струва. Отгоре на всичко и те превеждат по цял свят - късмет е имала тая Щайнер, мисля си. `d_`

Аз мога да кажа и то немалко неща по въпросната картина - дори донякъде съм го правил публично в Стара Загора веднъж - но не е там работата!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Мар 25, 2013 11:07 pm 
Аватар

Айде, айде... не се стискай! `9l~ Никакви 2-3 думи... повечко очаквам!

Миналата година това също беше част от събирането, тъй че... `&`4`

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]