ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Сря Ное 21, 2018 9:31 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Ное 24, 2013 9:41 pm 
Аватар

"Михаел насочва всичките си сили назад в космическото развитие,
за да дoбие сила да държи в равновесие змея в нозете си.
Именно под такива напрежения на силите от страна на Михаил
са се родили най-великите творения на Ренесанса.
Но те са само едно възобновяване чрез Михаил
на силите на Разсъдъчната или Чувстващата душа."
Р.Щайнер, ГА 26, Антропософски принципи

"През 14. - 15. в. хората са били наясно с процесите,
протичащи зад сетивния свят, но са говорели за тях с намеци.."
"Посветените са виждали далеч, далеч в бъдещето."
Р.Щайнер

Идеята ми за този раздел-подфорум, датира от доста време. Всъщност това е от времето, когато Козирог започна да осветлява тук смисъла, който съвременните будни хора /антропософи/ могат да видят, разберат и осмислят в картините на старите ренесансови майстори - т.е. последните две години. Наричам ги "старите" по навик, но всъщност събуждащият се и буден днешен човек може да види в техните картини съвременни и бъдещи теми. В своята същност те са по-скоро творци на нашето съвремие и нашето бъдеще. Лично аз дължа "събуждането" си по отношение на тези творци на Козирог, за което съм му изключително благодарна. Винаги ме е привличала красотата и хармонията, изяществото на формите, но благодарение на него започнах да осъзнавам и "другия" смисъл, по-дълбокия, духовния, зад прекрасните произведения на различните творци. Преди години във Флоренция, Рим, Венеция, Париж, имах възможност да се докосна до редица оригинали и самата атмосфера - споменът е незабравим. Сега обаче "пътуването" ще е по-дълго и по-задълбочено...

Постепенно идеята да направя галерия на старите майстори се оформи, може би и благодарение на личните ми изследователски търсения. Имам нужда да се задълбоча в това, което ми предстои и част от интересите ми се насочват именно към изкуството като подкрепящо моите изследвания.

Знам, че е много трудоемко да се направи галерия, но няма значение - лично аз ще се чувствам щастлива да плувам в това море от красота и идеи, които изобилстват в ренесансовото изкуство.

Смятам да се насоча към произведения, в които темата е Светата Троица, Христос, Богородица, Арх.Михаил, Св.Георги, митични персонажи... Не претендирам изобщо за това, че няма да сгреша някъде, или няма да проспусна нещо. Ще се осланям само и единствено на усета ми. За това моля предварително за извинение, че не съм професионален познавач, или пък "посветен" познавач. Аз съм просто човек, който е влюбен в Красотата и Духа! `S`4`

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Апр 20, 2014 1:11 pm 
Аватар

"И тогава ще разберете, че във времената, когато още са усещали това, което се простира от другата страна на Прага, което действително тъче и живее в светещия облак, което живее и действа в сгъстяващата се мъгла, в тези времена художниците, например, са се намирали в съвсем друго положение, отколкото в следващите времена. Тогава и онова, което те са познавали като духовно, им е носило цвета така, че този цвят да легне на съответното място на платното. Поетът, съзнавайки че в него говори божественото, духовното, е можел да изрече: «Музо, възпей оня гибелен гняв на Ахила Пелеев», или: «Музо, запей ми за този герой многоопитен, който…. »; така започват поемите на Омир. В последствие, когато вече не е било живо съзнанието за божествено-духовното, Клопщок постави на това място следното: «Пей, безсмъртна душо, за освобождението на греш¬ния човек»; вече не веднъж съм говорил за това.
Подобно на изразяването на поета от древността — той е бил в състояние да облече това в думи и с него да започне своите творения, така и худож¬ниците от времената на Леонардо и Рафаело са могли да кажат, усещайки по такъв начин: «Рисувай, о Музо, рисувай, о божествена сила, води ръката ми, вложи душа в ръката ми така, че да можеш да водиш четката в моята ръка»."
ГА 232

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]