ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Сря Окт 17, 2018 5:44 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Адвент 2012
Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Дек 16, 2012 2:58 pm 
Аватар

Определено не е време за купон. Благодаря за песничката.
Можеш ли да си представиш само състоянието, в което би могъл да бъде човек, който твърдо е решил и следва указанията на Рудолф Щайнер?
Този човек изпълнява ежедневните си задължения и едновременно с това ( без да прави впечатление на хората покрай него), осъзнава и изживява във всеки един миг духовните въздействия, връзката с духовния свят. Живее дълбоко вглъбен духовните реалности.

И е нормално това да е незабележимо за другите, защото веднага биха последвали упреци,убеждения, че това са отживелици, подигравки и ...т.н, дори биха го сметнали че нещо не е наред. Сигурна съм, че думите ми от последното изречение ще се потвърдят.

`еае3`

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Дек 16, 2012 3:11 pm 
Аватар

Цитат:
......осъзнава и изживява във всеки един миг духовните въздействия, връзката с духовния свят. Живее дълбоко вглъбен духовните реалности.

Пепи, коледното настроение, към което призовавам, вече те е обхванало! Какви са тези хора, които осъзнават и ИЗЖИВЯВАТ??? със всеки миг духовните въздействия? Във всеки миг? Сигурно се майтапиш, което е хубаво. Ти наистина ли познаваш и такива, които имат връзка с духовния свят, както казваш? Аз съм от по-дълго време в АО и такива хора не познавам, ако имаш предвид тия дето се водят негови членове. Дълбоко вглъбени в духовните реалности, както разправяш, пък съвсем няма. Или са се появили в последните 5 години? Виж, дълбоко вглъбени в себе си и имащи връзка с духа на антропософията - такива има няколко!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Дек 16, 2012 3:23 pm 
Аватар

Pepi написа:
Сигурна съм, че думите ми от последното изречение ще се потвърдят. `еае3`

kozirog написа:
Пепи, коледното настроение, към което призовавам, вече те е обхванало! Какви са тези хора, които осъзнават и ИЗЖИВЯВАТ??? със всеки миг духовните въздействия? Във всеки миг? Сигурно се майтапиш, което е хубаво. Ти наистина ли познаваш и такива, които имат връзка с духовния свят, както казваш? Аз съм от по-дълго време в АО и такива хора не познавам, ако имаш предвид тия дето се водят негови членове. Дълбоко вглъбени в духовните реалности, както разправяш, пък съвсем няма. Или са се появили в последните 5 години? Виж, дълбоко вглъбени в себе си и имащи връзка с духа на антропософията - такива има няколко!

Казах ли аз , че ще се потвърдят? `ззюб`

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Дек 16, 2012 3:51 pm 
Аватар

#`y`3`
Не успях да разбера къде са тия герои на духа, които описваш?..... И ако може поименно щото аз ги познавам 'сичките! *`s3` _\}

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Дек 16, 2012 6:26 pm 
Аватар

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Дек 16, 2012 9:22 pm 
Аватар

Всъщност темата е за Адвента, пак отиде в друга посока.

Аз исках да благодаря за добре водената навременна тема, ползвам написаното за изминалите адвентски седмици в моята страница. ^.>

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Съб Дек 22, 2012 11:58 am 
Аватар

И ето пред нас е последната седмица от Адвента.

Ще запалим четвъртата свещ от Адвентния венец – Ангелската свещ.

Изображение

Тази година ни е дадена възможността да изживеем последният, четвъртият етап от изпитанията и посвещението само в рамките на три дни, едно твърде кратко време.

Това е най-мистичното време, през което можем вътрешно да се приближим до самия Праг на духовния свят. Пред нас сякаш се открехва вратата към висшите светове.

Но силите на изкушението се доближават към нашия Аз и едновременно с това, в този момент, ние сме оставени сами на себе си, изоставени сме от духовното ръководство.

Луцифер иАриман правят всичко възможно да не позволят на човека СЪЗНАТЕЛНО да изживее това. Луцифер спомага да се потопим във фантазии, мистики, мечти, а Ариман иска да ни окове в твърдите си понятия и сухи мисли, с които по никакъв начин не можем да се доближим до човешката си същност.

Но ако човекът, който е тръгнал по пътя на посвещението и е преминал през първите три изпитания, сега има достатъчно сила и опитност напълно съзнателно да застане на Прага на духовния свят и да изживее срещата с Малкия Пазач на Прага. Ариман иска този факт да остане незабелязан, а Луцифер иска да пусне човека в духовния свят, но без срещата с Пазача на Прага, и тогава човекът би изпаднал в грешки и заблуди.

„Посоченото двойно изкушение може също да се изрази и в настъпване на особено вътрешно състояние, сродно със състоянието на безпаметност, доколкото това, което Пазачът на Прага иска да представи първоначално пред човешката душа, са всъщност обективните резултати от нейната изминала дейност, обективното, същностно спомняне за свързаната с Аза на човека индивидуална Карма. Подобно на това, както Акашовата Летопис е носител на Мировата Памет на целия наш Космос, Пазачът на Прага е носител на Мировата Памет на всеки отделен човек....

“Ако окултният ученик премине и това изпитание, тогава той пристъпва в “храма на висшето познание” , - с тези думи Рудолф Щайнер започва описанието на степените на Посвещение в книгата “Как се постигат познания за висшите светове”.
Преминавайки в течение на трите първи седмици от Адвента през физическата, етерната и астралната обвивки и преодолял съдържащите се в тях сили на изкушение, ученикът сега е застанал пред вратите на духовния Храм, който в известен смисъл е не нещо друго, а имагинация на неговият собствен висш Аз. Основната добродетел, която вече до голяма степен човек трябва да притежава на тази степен от своето развитие и която е основната добродетел на четвъртата, заключителна седмица от Адвента, е мъдростта. Именно това вътрешно качество на тази степен е подложено на голямо разширяване и задълбочаване. Във връзка с това на посвещаваният се налага “клетва”, за която Рудолф Щайнер говори, като за едно от първите изживявания на ученика в “храма на висшето познание”, т.е. в Храма на висшата Божествена Мъдрост.

От този момент необозримите съкровища на Мировата Мъдрост се разкриват пред посвещавания. “Окултният кандидат се научава да прилага висшето познание в служба на човечеството. Едва сега той започва да разбира света по правилен начин”. От сега “… той се научава, независимо от обстоятелствата, да търси мотивите за своите действия единствено в себе си. И “клетвата” означава не друго, а че ученикът е достатъчно напреднал, за да поеме такава отговорност”.
По-горе ние вече говорихме за това, че заедно с обикновената, ежедневна памет, която се явява основа за нашия обикновен, смъртен Аз, човекът носи в себе си и индивидуална Мирова Памет, която като обединяващ поток преминава през всички отделни въплъщения на Земята и която е свързана с неговият висш, безсмъртен Аз. Защото подобно на това както нашият смъртен Аз е облечен в одеждите на нашата земна памет, така нашият висш, безсмъртен Аз е облечен в одеждите на Мировата Памет, която в същото време се явява и нашата собствена Карма.

Като най-голямата пречка за да може човек да възприеме неговия висш Аз се явява постоянната прикованост на неговото съзнание към низшия Аз. По тази причина, както вече посочихме, навлизането в сферата на Мировата Памет е невъзможно ако не се преодолее обикновената земна способност на спомняне. Оттук става ясно, че онова, което по-нататък се описва в главата за Посвещението като “питие на забравата”, което се приема от ученика за нисшата памет, а след това “питието на спомена” - за висшата е не нещо друго, а образно означаване на съзнателния преход, който прави посвещаваният от нисшия към висшия Аз. Последното е най-важното изживяване в “храма на висшето познание”, а също и цел на целия процес на Посвещение.

В Евангелията за това вътрешно преобразяване на паметта, което изразява прехода от нисшия към висшия Аз, се посочва в сцената, която следва след изкушенията в пустинята (Евангелието от Матей), превръщане на водата във вино на сватбата в Кана Галилейска (Евангелието от Йоан). Това е първото чудо, което Христос извършва на Земята. Тук водата се явява имагинативен образ на обикновената, земна, човешка памет, кореняща се в етерното тяло на човека. Виното - тази преобразена вода, която в растенията, благодарение на въздействието на силите на слънчевата светлина и топлина, от една мъртва субстанция се превръща в жива, носеща в себе си силата на Вселенския живот; виното - това е образа на паметта, която е пронизана от космическите сили на Слънцето. С изживяване в себе си на живата, може да се каже слънчева памет е свързано в човека също и неговото първо възприемане на висшия Аз. Това е наистина, в най-дълбокият смисъл, брачно тържество, което се явява предверие към дълбоката мистерия на раждането на новото същество в човешката душа.

Във “Въведение в Тайната Наука” Рудолф Щайнер посочва за това важно преживяване в следните думи: “В този миг душата има усещането, че е родила в себе си едно ново същество, сродно с онази основна и неунищожима същност, която вече описахме. То притежава коренно различни качества от тези, които по-рано бяха присъщи на душата”. Такова е изживяването на духовният ученик. На него съответства гореописаното полагане на “клетва” в храма на висшето познание. Защото “това не е “клетва” в обикновения смисъл на думата. По скоро при тази нова степен от развитието се придобива определена опитност” , - пише Рудолф Щайнер. Това е и опита на висшия Аз.

По следния начин са описани от Рудолф Щайнер във “Въведение в Тайната Наука” две други изживявания, които произтичат от първия опит: отношението на новороденият Аз към нисшия Аз: “В определени периоди от време той се чувствува извън това, което иначе смяташе за своя собствена същност, за свой “Аз”. Сега нещата изглеждат така, сякаш човек живее в два “Аза” без ни най-малко да губи своето самообладание.

Единият е този, когото той е познавал досега. Другият стои над първия като едно новородено същество. И човек чувствува как първият постига известна самостоятелност спрямо втория; както например човешкото тяло има известна самостоятелност спрямо първия Аз”. На това изживяване съответства приемането на “питието на забравата” в храма на висшето познание.

Нататък четем: “Вторият, новородения Аз, сега може да осъществи възприятия в духовния свят. В него може да се развива това, което има такова значение за този духовен свят, каквото имат сетивните органи за сетивно-физическия свят. Ако това развитие напредне до необходимата степен, човек започва да усеща не само себе си като новороден Аз, но и духовните факти и Същества около себе си, също както чрез физическите сетива възприема физическия свят. И това е третото значително изживяване”. На него съответства приемането на “питието на спомнянето” в храма на познанието. Само приемайки това “питие” ученикът става пълноправен служител на Храма, истински представител в света на неговите езотерични импулси.

И подобно на това, както в кръговрата на годината трудният период на Адвента завършва с раждане на новото Слънце в мрака на зимната нощ, така и описаният процес на Посвещение завършва с раждане в ученика на неговият висш Аз, на вътрешното Духовно Слънце. В този момент в единно и всеобхватно изживяване се съединяват за духовният ученик макрокосмическото и микрокосмическото Рождество".
С.О.Прокофиев

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Дек 23, 2012 11:17 pm 
Аватар

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Дек 23, 2012 11:33 pm 
Аватар

Благодаря, Пепи, за тези дълбоки стъпки през седмиците на Адвента. И песента е невероятна! &__^

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Дек 24, 2012 4:30 pm 
Аватар

"В нощта на Рождество има събрание на Майсторите на Бялата Ложа, на което те насочват слънчевата сила на бъдещата година към хората, желаещи да им бъдат напълно предани, които искат да изпразнят своето личностно и молят да им бъдат дарени сили. Който в този смисъл празнува Рождество, който в този смисъл моли Майсторите, на него тези сили се изпращат на 25 декември, така че силата на Майсторите да работи чрез тях".

Рудолф Щайнер

Нека медитативно се потопим в тази Свята Нощ и отправим молбата си към Майсторите на Бялата Ложа.

Приятели,пожелавам ви една изпълнена със святост и радост Рождественска нощ. `1бомм4`

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]