ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Сря Сеп 19, 2018 7:58 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 37 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: Вто Фев 05, 2013 4:33 pm 
Аватар

Знаеш ли, Козирог, лично аз си реших в себе си да не се занимавам вече с никой "водещ" от АОБ, в смисъл да критикувам, да обсъждам и т.н. Реших обаче да ровя по Щайнер и да търся онова, което той е очаквал да проработи в душите на неговите съвременници-антропософи... Не знам дали не греша като се опитвам да го пренеса днес, защото ситуацията днес не е по-различна, даже е още по-западнала, но дали е правилно да ги пренасям тук и сега, не знам... Опитвам се да бъда с Щайнер, в Щайнер, да усетя нещата... Не знам до колко това работи за самата Антропософия в момента, има ли кой изобщо да го чуе и разбере, но знам, че работи за мен самата, и може би за по-осъзнати хора, които споделят и осъзнават казаното от Щайнер... Това е малко като примирение от моя страна, но какво друго може да се направи, освен системно да се търси и работи?!

По повод на кармичните течения виж какво бях намерила, какво ти е мнението за това?!
viewtopic.php?f=4&t=1073

Има ли някъде индикации от Щайнер за такова деление, ако сте срещали?!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Вто Фев 05, 2013 7:51 pm 
Аватар

kozirog написа:
Pepi, изпускаш нещо!

Коментара ми беше конкретно за тези думи на Щайнер. Тук не говори за платоници и аристотелци, мака че тази тема винаги е разбунвала духовете...

По принцип ти отричаш и виждането на етерния Христос.
Но Щайнер, като говори за Него дава една переспектива около 3 хилядолетия напред от неговото време, като възможност за неговото виждане и приемане.

*,^<*

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Фев 07, 2013 12:06 am 
Аватар

Пепи, ми ти имаш двама участника в този форум и Ванката. `xz` Ако започнеш така да ни триеш.............ше ни изтриеш.... Внимавай! *`s3` Или викаш, ние нямаме стойност!? Нека се трием!? Ами ако аз те изтрия?

Сигурно без да искаш си изтрила и цитатът от Щайнер, който вероятно визираш в този твой постинг. Искаш ли да го разгледаме по-подробно?

Цитат:
Но Щайнер, като говори за Него дава една переспектива около 3 хилядолетия напред от неговото време, като възможност за неговото виждане и приемане.

2 Пришествие

"Лесно може да се случи, това велико събитие (2 Пришествие) да остане незабелязано от хората. Ако това стане, тогава между 1930 и 1940 материалистите ще триумфират и кажат: "Да, наистина имаше известен брой глупаци, но от великите събития, които се очакваха, няма никакъв знак." Но дори и да кажат това, това не омаловажава казаното от нас. Ако те триумфират обаче и човечеството напълно пропусне тези събития, това ще бъде едно голямо нещастие. Дори и да не са в състояние да възприемат великото събитие, то все пак ще се случи.
Събитието, за което говорим е, че хората ще могат да придобият новата способност за виждане в етерната област - в началото едва малцина, а след това и други, тъй като човечеството ще има 2500 г. да развие тези способности. Хората не трябва да пропуснат възможността, която им се предлага през този период. Пропускането й ще бъде голямо нещастие, а човечеството ще трябва да изчака по-късен момент, за да навакса загубата, за да може накрая да я развие."

"Цялото антропософско знание трябва да се трансформирано в нас в силно желание да се предотврати възможността човечеството да остави незабязано това събитие, но през времето, оставащо ни на разположение, постепенно да помогнем на човечеството да узрее за развиването на тези нови способности и следователно да се свърже отново с Христос. В противен случай то ще трябва да чака дълго време такава възможност отново да се повтори - всъщност да чака до следващото въплъщение на земята (Юпитер - бел. моя.). Ако човечеството игнорира това събитие на връщането на Христос, виждането на Христос в етерно тяло ще се ограничи само за тези, които чрез езотерично обучение се окажат способни да се издигнат до такава опитност. Но великото събитие - възможността тези способности да бъдат придобити от човечеството като цяло и да може посредством тези естествено развити способности да бъде разбрано от всички хора - няма да бъде възможно още дълго време."

Последна промяна kozirog на Чет Фев 07, 2013 1:02 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Фев 07, 2013 12:20 am 
Аватар

kozirog написа:
Пепи, ми ти имаш двама участника в този форум .....

Аз нямам нищо.....

и дали са двама или трима не трябва ли да има поне елементарно уважение и нормално общуване?

А форума е такъв, какъвто вие го правите, не аз.

Нали уж говорим за Антропософия, за добродетели, за качества и т.н., айде надскочете това его най-после..

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Фев 07, 2013 12:30 am 
Аватар

А цитата е този

" И в следва­щи­те 3 хи­ля­до­ле­тия ще се явя­ват все по­ве­че и по­ве­че хора, ко­ито ще виж­дат то­зи ете­рен Христос, дока­то приб­ли­зи­тел­но 3000 го­ди­ни след на­ше­то ле­тоб­ро­ене на Земята ще има дос­та­тъ­чен брой хора, ко­ито не ще се нуж­да­ят от ни­как­ви Евангелия или от дру­ги документи, за да зна­ят за Христа, за­що­то ще го виждат в ду­ши­те си. "

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Фев 07, 2013 1:19 am 
Аватар

Много е хубав, Пепи, цитатът, който си привела -
"И в следва­щи­те 3 хи­ля­до­ле­тия ще се явя­ват все по­ве­че и по­ве­че хора, ко­ито ще виж­дат то­зи ете­рен Христос, дока­то приб­ли­зи­тел­но 3000 го­ди­ни след на­ше­то ле­тоб­ро­ене на Земята ще има дос­та­тъ­чен брой хора, ко­ито не ще се нуж­да­ят от ни­как­ви Евангелия или от дру­ги документи, за да зна­ят за Христа, за­що­то ще го виждат в ду­ши­те си.", към който обаче като прибавим да кажем ето този, виж какво излиза:
''Хората не трябва да пропуснат възможността, която им се предлага през този период (1930-40). Пропускането й ще бъде голямо нещастие, а човечеството ще трябва да изчака по-късен момент, за да навакса загубата, за да може накрая да я развие."
Не излиза ли, че развиването на въпросните способности е било само една ВЪЗМОЖНОСТ?

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Фев 07, 2013 1:39 am 
Аватар

Pepi написа:
А цитата е този

" И в следва­щи­те 3 хи­ля­до­ле­тия ще се явя­ват все по­ве­че и по­ве­че хора, ко­ито ще виж­дат то­зи ете­рен Христос, дока­то приб­ли­зи­тел­но 3000 го­ди­ни след на­ше­то ле­тоб­ро­ене на Земята ще има дос­та­тъ­чен брой хора, ко­ито не ще се нуж­да­ят от ни­как­ви Евангелия или от дру­ги документи, за да зна­ят за Христа, за­що­то ще го виждат в ду­ши­те си. "

Пепи, онова, което аз разбирам е, че и днес в нашето време Христос е сред нас, но докато в момента тази връзка е възможно да бъде осъществена все още само чрез придобиване на определено предварително познание, в случая развиване на вяра и религиозност, които произтичат от Библейското Слово, то в по-късни времена за това етерно виждане повече това познание няма да е нужно, а човек по един естествен начин, ще е ВЕЧЕ свързан с Него... Сега обаче тече това ПРИЕМАНЕ в тези три бъдещи хилядолетия. Сега се прави именно връзката с Него, докато се стигне до момента, когато тази сегашна връзка ще е вече част от самото ни същество. ^.>

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Фев 07, 2013 1:53 am 
Аватар

`k@2` Правила му е майката!

Айди не са бой! Няма само с теб да се занимавам!..

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Фев 07, 2013 8:10 am 
Аватар

kozirog написа:
Цитат:

А ти помисли ли, Пепи, като започнеш да ми казваш как да се държа и какво да говоря и да не говоря, какво ще излезе от това? Ами нали тогава няма да съм аз, ами някой друг?!...

Нищо подобно не съм казала.
Нямам намерение да променям никого, а и да исках едва ли бих могла. Човек се променя сам, ако пожелае разбира се.
Щайнер е дал достатъчно указания по този въпрос.

Но само защото никой не пишел и че само двама трима пишели, не е причина да търпя тези нелицеприятни спорове.

Тук говорим за духовна наука, за духовен свят, за човека, като висш идеал и ако не от уважение към хората, то поне от уважение към себе си, призовавам да се спазва добрия тон и елементарни човешки отношения.

^.>

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Фев 07, 2013 8:22 am 
Аватар

Дорина Василева написа:
Pepi написа:
А цитата е този

Пепи, онова, което аз разбирам е, че и днес в нашето време Христос е сред нас, но докато в момента тази връзка е възможно да бъде осъществена все още само чрез придобиване на определено предварително познание, в случая развиване на вяра и религиозност, които произтичат от Библейското Слово, то в по-късни времена за това етерно виждане повече това познание няма да е нужно, а човек по един естествен начин, ще е ВЕЧЕ свързан с Него... Сега обаче тече това ПРИЕМАНЕ в тези три бъдещи хилядолетия. Сега се прави именно връзката с Него, докато се стигне до момента, когато тази сегашна връзка ще е вече част от самото ни същество. ^.>

Да, днес трябва да полагаме усилия, свързани с придобиване на определени способности, за да можем да видим Христос в етерното обкръжение на Земята, докато след време няма да има нужда от подобни усилия, понеже самото устройство на душата ще е такава, че връзката с етерния Христос ще е нещо естествено.

Сега само знаем, като информация, че можем да видим етерното пришествие на Христос и понеже не сме развили съответните качества - това не се случва, и от тук идва отричането на това събитие.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 37 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]