ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Сря Окт 17, 2018 7:10 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 37 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Фев 03, 2013 3:41 pm 
Аватар

"Разбира се, невъзможно е да се изисква от всеки член на Антропософското общество по някакъв начин да се подчини на новите импулси, ако той не притежава това в конституцията на душата.
Всеки е в правото си и за в бъдеще да остава, аз бих казал, благосклонен член на Антропософското общество, да възприема излаганото и да е доволен от това. Но онзи, който в една или друга форма иска да участва в представянето на Антропософията пред света, не може да се отнесе равнодушно към току-що
казаното. В бъдеще не на думи, а в действителност трябва в това отношение да цари най-пълна истинност."

Рудолф Щайнер
ГА234

Да, само тези думи са достатъчни, за да се научим да приемаме хората, и по-точно, членовете на АО, такива каквито са.
Самият Щайнер е разбирал, дори го е казал, че не всеки член на АО ще може да приеме новите импулси и причината за това се крие в устройството на душата му.

Няма място за насмешки, подигравки и подобни отношения. Никой не може да има претенции към никого.

Но затова пък, Щайнер посочва за друга категория членове на АО, чиито души позволяват да приемат новите импулси и които "искат активно да представят Антропософията".

Всеки носи сам отговорността са собственото си развитие, но последната категория, освен за собственото си развитие явно носи по-голяма отговорност.

&__^

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Фев 03, 2013 4:25 pm 
Аватар

Пепи, тази важна тема не е ли за раздела май Антропософия, но ти си знаеш, щом си решила.

Мисля че подобен пасаж съм срещала и на друго място и там по-скоро беше във връзка, че не от всеки се изисква волева активност и че активността не винаги е външна, а и вътрешната медитативна активност също е един вид голям принос не само за собственото развитие на антропософа.

Мисля следното нещо. Да, много са факторите, които изграждат душевната конституция и в нея наистина може да липсва импулсът за "представяне на Антропософията".
Обаче какво значи "представяне на Антропософията" - колкото и да се пънем да я "представяме" външно като комплекс от знания, опитности, доказателства, "окултни преживявания" /има такива дето много обичат да си ги описват, особено страховитите, ама не разберат всъщност какво описват съвсем!!! `9634fe` /, да я набиваме в умовете, сърцата и волята на хората, нищо няма да се получи, щото просто Антропософията достига там, където вече има почва за нея, нали?! Да, понякога ние можем само да създадем почвата, а по-нататък да засеем семената... Но всичко е толкова в началото в човечеството по отношение на Антропософията, Пепи!!!

Често си мисля за думите, които Данчето каза на събирането през февруари в Пловдив, когато разказваше случаят с новият й колега, който отишъл да наблюдава часът й по История на изкуствата във Валдорфското училище в Люксембург... Гледал, слушал човекът и накрая я попитал - "Ами сега къде точно е Валдорфското", а тя се засмя пред нас и каза: Ами аз съм Валдорфското, аз го нося в себе си, и докосна с длан гърдите си... Това е всъщност истината! Човек излъчва от себе си, от съществото си Антропософията, нито от ума си, нито от това "колко големи крачки прави в Антропософията", излъчва я от "средната си част", сърцето и душата... Това е моето мнение. Така че това не може да се измери, то може да се почувства. &__^

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Фев 03, 2013 4:41 pm 
Аватар

Приеми думите на Щайнер буквално.

Много хора се дразнят като се каже че има разлика от хората, които живеят живота си без да имат нужда от съзнателно духовно развитие и тези, които работят за духовното си развитие. При първите е в пълна сила е ефекта на проба - грешка и така живота е учителят.

В другата категория хора, освен ефекта на проба-грешка, има импулс съзнателно да полагат усилия извън уроците на живота, да научат още нещо за духовната страна на нещата.

Още една категория от хора, чийто път ги отвежда до Антропософията и тук другото деление - активни членове на АО и неактивни.

Това е само схематично, тъй като не може да се направи рязка граница, но е факт, че съществуват тези категории.

А пък от последната лекция, която прочетох от Щайнер, за работата в групите, - там той също прави разлика.
Там той казва, че освен да работим за собственото си развитие, егоистично, за собственото безсмъртие на душата си, може да се работи напълно съзнателно и за бъдещето, заедно с духовния свят.

Тук също мога да кажа, че повечето групи, работят точно по този егоистичен начин, на принципа на лекционната дейност.
И че са много малко групите, които съзнателно работят не само за себе си но и за цялото човечество.

<,

А по повод на думите ти, че човекът излъчва от себе си, бих казала, че трябва първо да има какво да излъчва, че чак тогава да излъчва.
Все едно Антропософията автоматично влиза в човека и след това той започва да я излъчва...
Доста дълъг и качествен път трябва да измине, според мен, човека в развитието си, че да започне да излъчва и то не какво да е, а Антропософия.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Фев 03, 2013 6:15 pm 
Аватар

Ей, Пепи, да има кой да преведе туй ГА..., таман по нашия въпрос е! Току що го предложиха като съпътстваща литература в групата за срещата в Дорнах след броени дни..., ама кое по-напред вече, разногледа станах! q#^

http://wn.rsarchive.org/Lectures/GA257/ ... l?rfr=elib

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Фев 03, 2013 7:17 pm 
Аватар

Изобщо не се надявай някой да го преведе, ами се подхващай ...
]>^&

къде е превдо да го преведе от немски

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Фев 03, 2013 7:31 pm 
Аватар

Интересно, защо подобен род информация за протичащи процеси по времето на Щайнер, които са си абсолютно идентични със сегашните в антропософските среди /че и по-зле!/ от първа ръка, не представлява интерес да бъде преведена досега?! ((D И тука разни "революционери" и "опозиционери" трябва да се захващаме и с това, което реално би трябвало съзнателно да бъде търсено от "мъдрите" антропософски глави?! `sw`1`

За Псевдо ли питаш?! Че ти откъде знаеш, че той знае немски?! Пепи, започвам да те подозирам в тайни масонски отношения >>^ )*_

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Фев 03, 2013 7:40 pm 
Аватар

то да е само немски....много езици знае...

%<%

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Фев 03, 2013 7:44 pm 
Аватар

Ясна работата, нямам повече въпрос... `9l~

И все пък ако се върнем на темата ти най-сериозно, пак ще отидем в идеите за различните кармични направления на Антропософията... Всъщност не ни ли е много лесно все с тях да се оправдаваме и да ги виним, защото това чудесно приспива чувството ни за отговорност, съвестта ни пред задачите, които стоят пред хората, които наистина са приели Антропософията като собствен път и й служат, служейки на всички... Ама де ги тия, и аз едни ги говоря, идеалистични... `S`4`

Пепи, не мога да се въздържа и да не преразкажа току-що прочетеното от Щайнер за звездното небе и неговото величие, и за онзи момент, в който душата ни осъзнава, че прекрасните цветя от растителния земен свят, капките роса сутрин по листата са отражение на този величествен звезден свят... Е и ако тази картина не проработи в душата на истинския "антропософ" и не го свърже с тази Духовна необятност и не му покаже истинската наша човешка мисия..., не знам, Пепи, какво друго може да "проговори" така ярко и в същия момент така дълбоко в съществото му!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Вто Фев 05, 2013 12:43 pm 
Аватар

Pepi написа:
"Разбира се, невъзможно е да се изисква от всеки член на Антропософското общество по някакъв начин да се подчини на новите импулси, ако той не притежава това в конституцията на душата.
Всеки е в правото си и за в бъдеще да остава, аз бих казал, благосклонен член на Антропософското общество, да възприема излаганото и да е доволен от това. Но онзи, който в една или друга форма иска да участва в представянето на Антропософията пред света, не може да се отнесе равнодушно към току-що
казаното. В бъдеще не на думи, а в действителност трябва в това отношение да цари най-пълна истинност."

Рудолф Щайнер
ГА234
&__^

Пепи, както винаги съм смятала, когато извадим от контекста едни цитат на Щайнер с няколко изречения определено този цитат остава като отрязан и в същия момент може до известна степен да загуби много важен свой нюанс... Пак се връщам на това, защото точно сега започвам да се занимавам с тази лекция, от която е цитата. И бих искала да допълня нещо съществено - Щайнер като го казва цялото това нещо, малко преди това обаче той обяснява какво е точно това "току-що казаното". И се оказва че става дума за Антропософията, която от позицията на Щайнер двайсет години по-рано е представяна в света по един начин, но след тези две десетилетия Антропософията е навлязла по някакъв начин в света, той вече я познава и е изградил определена позиция спрямо нея. И оттук нататък следва, че който днес /във времето на Щайнер/ иска да представя антропософията не трябва да е равнодушен към тази нова ситуация в отношенията между Антропософията и света и той го казва блестящо "светът е заел своя собствена позиция" спрямо Антропософията, а и другия важен момент - оказва се, че хората, които не отчитат току-що казаното от него, в подтекста на цялата тази мисъл се чете смисъла "остават равнодушни", което мен вече ме води и по посока на факта, че равнодушието и по времето на Щайнер е царяло сред антропософските среди не по-малко от днес... А пък равнодушието е точно приспиването с това да издигаме в култ съответната "конституция на душата ни" или да нищим "кармичните направления" и това да ни е достатъчно, за да спим непробудно... Какво означава да си в антропософското движение в неговия световен мащаб, да си член и на антропософска структурирана локална общност и в същия момент да не отчита човек какво се случва докато похърква... `d_` И всъщност в цялата тази мисъл мога само да усетя едно ненатрапчиво снизхождение от страна на Щайнер към "равнодушните", но не и оценка. Той просто умее да каже това, което чувства, без да се натрапва. Но е добре много точно да усещаме тези неща, иначе ще си спинкаме сладко столетия... "|<^
Продължавам по лекцията... ;%>

А ето го и отговора..., нима човек може да остане равнодушен към него и да остане един "благосклонен" член на похъркваща маса....
viewtopic.php?f=4&t=1192

Пепи, моля помогни ми да си намаля размера на новата картинка, не зная как?! D*D-

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Вто Фев 05, 2013 4:10 pm 
Аватар

Pepi, изпускаш нещо! АО не се състои само от активни и неактивни членове. Това е само един вид разделение, дадено от Щайнер. То в никакъв случай обаче не е обидно за неактивната част от хората.

НО! АО преди всичко се състои от платонически и аристотелически ориентирани души. (Казвал съм го и друг път, но това винаги се изпуска, защото е много деудобна истина за днешните 'водещи' антропософи.) Но днес на земята са инкарнирани само част, и то не най-добрата, вторите, защото първите, платониците, не се инкарнираха в края на 20. век. Така, че проблемите на сегашните антропософи са чисто вътрешни - измежду аристотелическите души, които си се делят на активни и пасивни! Активните сега са се настървили и за проблемите от отлива на хора и идеи, негласно обвиняват другите. Сега дори са тръгнали да ги тормозят по телефона да си плащат членския внос..... Оплакаха ми се! Само на мен ги е страх да ми звъннат..... `d_` Това е много смешно! А истински водещите души в А всъщност са платониците, които.....ги няма! #`y`3` И от тук идват проблемите - от тази липса! И тя не е случайна, само че малоумните 'активни' не могат дори да се замислят, защо това е така! Камо ли па да измислят нещо........! Те мисленето ДОРИ не могат да го започнат, което е тъжно. Но иначе се дуят.....и заплашват...... Ма много е смешно, не намираш ли? `S`4`

Това е едно парадоксално състояние, при което А днес е подхвърлена на едностранчиво развитите и неразбиращи А аристотелианци. Какво им е активното на активната част от тях, по-добре да не се коментира! Чиста излагация е всичко, което правят, по-специално в БГ ! Е, за начинаещите лелки и салонните окултисти и други малоумници сигурно дейността им изглежда като 'нещо'. Но явно е нищо, след като самите те напоследък напрекъснато говорят за някаква криза.... `sw`1` Каква е тази криза, бе?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 37 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]