ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Сря Окт 17, 2018 8:27 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Правила на форума

Натиснете за да видите правилата

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: Съб Яну 05, 2013 12:02 am 
Аватар

Макар и старо резюме, мисля, представлява интерес...

Кръгът на мистерийните течения
Кармични групи в Антропософското Общество.

Malte Diekmann: Der Kreis der Mysterienstrzwungen.
Karmische Gruppen in der Anthroposophischen Gesellschaft.
Verlay am Michaelshof, Samwaiz, 2005

Малте Дийкман стига до извода, че антропософското движение се състои не само от аристотелици и платоници, както смятат повечето антропософи, а от четири основни течения. Този извод авторът прави от съдържанието на т.17 “последно обръщение”, което Рудолф Щайнер прави на 28-и септември 1924 г. В него той разкрива част от тайната на Лазар-Йоан. Въпросът е: Кой беше този човек, който заедно с майката на Исус, стоеше под разпънатия Христос? Тук ние сме изправени не пред една цялостна индивидуалност; тук самата мирова Карма е подготвила за този исторически момент една личност, чиито съставни части идват от различни източници.

Физическото тяло, етерното тяло, астралното тяло, Сетивната душа и Разсъдъчната душа на този човек произлизат от Лазар. Той беше възкресен от Христос и стана ученикът, когото “Господ любеше”. В един от предишните си животи той беше Хирам, строителят на Соломоновия храм. Той идваше от течението на Каин. Другите съставни части на стоящия под кръста човек – Съзнателната душа, Духът-Себе, Духът-Живот и Човекът-Дух – произлизат от духовното същество на Йоан Кръстител, който след своята смърт и след възкресението на Лазар навлезе в последния и го изпълни със своите сили. В една от предишните си инкарнации Йоан Кръстител живя като пророк Илия. Той принадлежеше към течението на Авел.

Ето как под кръста стоеше един човек, в чиито седем съставни части Каин и Авел имаха еднакво участие, или – казано с други думи – един човек, в който Каин и Авел постигнаха своето помирение.
Преди и след Мистерията на Голгота тези две индивидуалности вървяха по различни пътища.
Душата на Йоан Кръстител се прероди в италианския художник Рафаело, а по-късно в поета Новалис. Индивидуалността на Лазар се появи по-късно в лицето на Кристиан Розенкройц. Всички тези разтърсващи открития са направени от Рудолф Щайнер.

След това кратко, но необходимо въведение авторът продължава: Рудолф Щайнер непрестанно напомня, че аристотелиците и платониците, заедно с Михаил, са наблюдавали и изживели Мистерията на Голгота, намирайки се на слънцето, т.е. по времето на Христос те не са били инкарни¬рани. Обаче другото Михаилово течение, представено от Лазар и Йоан, по времето на Христос е било инкарнирано на Земята. Изследванията на автора се приближават до тези на Ханс Петер фон Манен в неговата книга “Търсачите на Христос и служителите на Михаил”. Малте Дийкман влага нов смисъл в разбиранията на Манен и обозначава понятийното съдържание на първата от споменатите групи (аристотелици и платоници) с името “Служители на Михаил”, а втората група (включваща розенкройцери и т.н. Новалисови души) – с името “Търсачи на Христос”.

При аристотелиците и розенкройцерите е застъпен повече мъжкият елемент, а при платониците и Новалисовите души – повече женският елемент.

Аристотелиците имат отношение към мисленето (“Философия на свободата”), физическото тяло и техниката. Мисията им е да ги одухотворят напълно. Платониците с тяхното образно-имагинативно светоусещане са по-скоро свързани с етерното тяло и с жизнените процеси. Новалисовите души имат афинитет към астралното тяло и душевните процеси; техен идеал е любовта и саможертвата. Като представители на Новалисовите души бихме могли да посочим Кристиан Моргенщерн, Михаел Бауер, Фридрих Рителмайер. Розенкройцерите са хора с организаторски талант и вродена социална компетентност; те винаги се стараят да прокарат звездния ред в различните области на обществения живот. Като техни представители авторът посочва Гюнтер Ваксмут, Даниел Дънлоп, Елизабет Врееде.
Дийкман отделя специално място в своето проучване, за да представи Гьоте като платоник. Гьотеанизмът е стрелата, забита в плътта на все по-засилващият се материализъм. Учението за цветовете, пра-растението, метаморфозата на черепните кости – това са първите наченки на една нова биология, една наука за живота, чиято същинска мисия е напълно да оживотвори цялото ни абстрактно познание. Не можем да минем без Гьоте, тъй както не можем да минем и без живота.

Всичко в изложението на Дийкман – в съответствие със заглавието на книгата – се намира в движение и само за улеснение на читателя можем да посочим следната схема:
Розенкройцери - Аз
Новалисови души - Астрално тяло
Платоници - Етерно тяло
Аристотелици - Физическо тяло

И още по-нагледно: Нека да си представим антропософията като едно “мирогледно дърво”, чиито корени израстват в аристотелизма, а клоните и зелените му листа - в платонизма. Ние ще се удивляваме на цветовете му в лицето на Новалисовите души. А от плодовете му, достъпни за всички хора, ние ще се възползваме там, където са розенкройцерите.

Ние непосредствено усещаме: тази идея ни прави толерантни, тази идея ни предпазва от лудостта на индивидуализацията, която ни внушава, че сами всичко разбираме и всичко можем. Тази идея отваря очите ни за способностите на другите хора, но в същото време ни приближава към нашите собствени дарби.
Книгата е ценно помагало за всеки един антропософ и е от значение за самото Антропософско Общество. Надяваме се тя да бъде прочетена, разбрана и обсъждана в нашите среди.

Д-р Фрийдварт Хуземан
Превод от немски – Д-р Димитър Димчев

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Сря Яну 09, 2013 11:19 am 
Аватар

Това са пълни с настоящо и бъдещо съдържание и смисъл мисли, които нормално отлетяха в Архива, защото са в по-стари теми, но мисля отново да ги "закача" тука, даже бих ги изписала с огромни букви като много важни /поне за мен!/, а надявам се и за други хора, които мислят като мен...

"Любовта е моралното слънце на света. Обаче ползата от създаването на Земята е предпоставка за любовта. Една духовна наука без любов ще представлява опасност за човечеството. Без сетивната любов не би възникнало нищо сетивно, без духовната любов - нищо духовно. Чрез любовта се разгръщат творческите сили. На делата на любовта от миналото ние дължим нашето съществуване. Затова е мъдро да платим своите дългове чрез делата на любовта. Заедно с любовта има още две сили: властта и мъдростта. За последните две важи понятието големина и степенуване. Любовта не ги познава. Затова всеобхватното качество на божествеността не е всемогъществото или премъдростта, а любовта. Бог е чиста любов, не е най-висшата власт, не е най-висшата мъдрост."

Рудолф Щайнер "Любовта и нейното значение за света"
Лекция пред членовете на Антропософското Общество
17 декември 1912 год., Цюрих

В сърцето
Живее част от човека,
Която се въздържа
От всяка материя,
И е чисто духовна.
Тя от
Духа живее,
Но тъй че най-вече
В материята се проявява.
Ето защо Слънцето
В Човека-Вселена
Е сърцето.
Ето защо в сърцето
Човекът е
Изцяло
В най-дълбоките извори
На естеството свое.

Р.Щайнер

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пет Мар 08, 2013 9:27 pm 
Аватар

Попадна ми нещо интересно във връзка с теченията в Антропософията, илюстрация към лекция, изнесена в известен американски колеж.

Изображение

Сега ще се опитам да я разгадая, но не всичко е ясно, тъй че..., помагайте, моля!!! q#^

Вляво от лемниската с бял тебешир, отгоре-надолу:
Ходеща глава,
Сънуващи гърди,
Спяща вещество-обменна система.

Фигурата отдясно с бял тебешир:
най-отгоре Граалът на Парсифал,
около синия кръг Аристотелици-Платоници,
около жълтия кръг Млади души - Стари души,
около червения кръг - Крале-Овчари,
най-отдолу Артурианци.

Между двете фигури отгоре-надолу:
лилаво Скитианци, Физическо тяло;