ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Сря Ное 21, 2018 8:38 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Правила на форума

Натиснете за да видите правилата

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: Пет Апр 05, 2013 3:54 pm 
Аватар

ПИСМА НА ИТА ВЕГМАН И ХОРА ОТ ГРУПАТА - ЗА БЪЛГАРИЯ, ПРИ ПОСЕЩЕНИЕТО Й ПРЕЗ 1939 ГОД.

"Мила госпожице Рьолофс

При завръщането си чух, че сте ми подарили 100 франка за фонда, за което сърдечно ви благодаря.
Същевременно използвам възможността да попитам как сте и дали възнамерявате да останете още дълго в Холандия. Аз заминах преди вие да тръгнете и доста дълго ме нямаше. Както знаете, първо бях в Германия, посетих там институти и стари приятели; оттам заминах за Гнаденвалд, след това с параход по Дунав надолу през Австрия, Унгария, Румъния, България и стигнах до Черно море. Пътуването беше много интересно. Видях много от България, а на Черно море ми станаха ясни някои неща. Там е интересно главно защото от едната страна лежи Азия, а от другата Европа. България е сянката на Русия и там човек отново намира духовната Русия. Никога досега не съм разбирала какво представляват иконите, както го разбрах именно в България. Знаете, че иконите са картини на светци, поставени на една стена, която в православните църкви – а България не принадлежи към римските, а към гръцките католици – се намира винаги между публиката и свещениците. Службата се извършва зад иконостаса – така наричат тази стена – и свещеникът излиза отпред само при определени действия, които извършва пред публиката. Иначе всичко става зад тази стена, на която често има много злато и е украсена с картини на светците, които се намират в духовния свят и създават връзка между публиката (молещите се) и духовния свят. Така следва да се тълкува.
Цялото ранно християнство се намира под влиянието на Ариан. Знаете, често сме говорили за това, че двамата кардинали Атанасий и Ариан са били на различни мнения относно същността на Христос. А там долу цари арианското влияние, убеждението, че Христос наистина произхожда от Отец, но също, понеже се е свързал с човека, може да живее в сърцето на хората. Това всъщност е арианизъм и Вулфила е бил неговият най-голям тълкувател. Атанасианците са поставяли същността на Христос високо над хората и са приемали това, което е казвал Ариан за еретизъм.
В Югославия, която е млада държава, понеже Кроация, Словения, Босна, Херцеговина, Черна гора и Далмация са се присъединили, е съвсем различно, там има повече римо-католическо влияние, понеже тези страни са принадлежали към Австрия. Босна и Херцеговина сега са още по-мохамедански.
На границата с Югославия и Австрия посетих рожденото място на Рудолф Щайнер. Сградата на гарата е рождената къща и видях също и стаята, в която е бил роден.
Кралйевиц е съвсем малко селище и се разказва, че по времето, когато тук имаше най-тежките разправии с Гьотеанума, когато Форщандът и различни други антропософи бяха изгонени, няколко дни или седмици по-късно целият Кралйевиц е бил обхванат в пламъци, църквата и всички къщи освен сградата на гарата са изгорели и сега в последно време отново е бил изграден. Нали това е ужасно интересно.
Наблизо открих нещо, описано дори в Парсифал на Волфрам от Ешенбах – замъкът на предците на Парсифал. Можах да видя този замък, който днес принадлежи на антропософи, и бях извънредно впечатлена от него.
Това е накратко, мила госпожице Рьолофс, което видях през пътуването ми. Естествено бих могла да разкажа още много, но ще стане прекалено дълго. Както винаги, едно такова пътуване беше изключително ценно за мен. Отново събрах толкова материал, че цяла година ще мога да работя с него. Както винаги, тук имаме много работа и в момента един лечебно-педагогически семинар в Зоненхоф.
Сърдечно ви поздравявам!
Ваша И. Вегман"

Картичка от И. Вегман за д-р Валтер Пловдив/България, 21 юни 1939г.

"Мила д-р Валтер,
На път сме към Швейцария, но още в България в Пловдив на Марица. Прастар град под планината Родопи, където са се извършвали тракийски мистерии, например Орфей. Градът е пълнен с история. Тук са били източните и западните готи, Атила, има византийска култура, от която се намира още в църквите. Константинопол е бил много интересен, предимно новите археологични находки.
Сърдечен поздрав!
Ваша И. Вегман

Сърдечен поздрав!
Лоте"

Картичка от д-р Девентер за д-р Валтер
Варна/България, 6 юни 1939 г.

В тази идилия живеем и се наслаждаваме на спокойствие. След много пътувания и уморително напрежение отново всички се събрахме в неделя във Варна. Досега вали за съжаление, което се случвало само 8 дни в годината.
Това е хубава симпатична държава, където се чувстваме много добре.
На връщане ще посетим още розите и някои други места.
Сърдечен поздрав!
Ваша М. П. ван Девентер

Сърдечен поздрав, дано да сте добре, скоро ще ви пиша.
Ваша И. Вегман

Сърдечен поздрав! All good wishes to you
от Шейлах"

Две картички от И. Вегман за д-р Валтер
Свети Константин при Варна/България,7 юни 1939 г.

Скъпа моя д-р Валтер,
Къде сте сега. Нямам вашия адрес и се надявам отново да дойдете в Арлесхайм, така че този поздрав да ви достигне. Надявам се също, че сте си починала добре. Аз почивам отлично. Местоположението тук е прелестно. Черно море е нещо много особено, силно възбужда фантазията и аз чета, седнала на плажа, Херодот, който разказва всичко, станало в тези области.
Пътуването на Балкана е наистина доста трудно. Човек не може просто така да посети съседните народи. Необходима е виза за излизане и влизане и още различни други формалности.
На първата картичка виждате манастир с капела в една пещера от 1-во или 2-ро столетие след Христос. В скалите са издълбани килиите на монасите. Чудно хубав изглед към цялото Черно море.
На втората картичка се вижда градината на къщата, където живеем. Брегът е под тази спирка.
Вегетацията не е южна, но доста различна, отколкото при нас. Водата на морето е наситено синя, стоманено синя или сива.
Сърдечно ви поздравявам, също и сестра ви!
Ваша И. Вегман"

Благодаря на Нели Хорински за бързия превод! &__^

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]