ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Нед Окт 21, 2018 5:39 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Дек 17, 2012 3:14 pm 
Аватар

Не бих нарекъл себе си "опозиционер", защото не съм луд да се опълча срещу цялото упадъчно материалистическо течение, заложено още при сътворяването на Земята, което все още е в действие и днес, и чийто най-висш, макар и трудно различим израз, е днешната "активна" част от АО. Това, че от известно време пиша в този форум и изразявам особено мнение, не означава, че съм противник на АО. Напротив, смятам, че то има правото да се развива, както се развива, и от тази гледна точка неговите лидери са напълно прави в това, което правят и говорят. Аз просто отказвам да се съобразявам с тях.

Не бих се нарекъл "доброжелател" по отношение на инициативите им. Напротив, намирам част от тях за най-добрите в момента за човечеството и препоръчвам на всеки да ги ползва. Това, че ги смятам за упадъчни и недостатъчно изпълнени със съдържание, е отделен въпрос.

Не смятам себе си и за "куче"! Този керван отдааааавна съм го пропуснал покрай себе си и не завися от него. Нещо повече, смея да твърдя, че аз свалих най-ценния товар от неговия гръб и той стана мое притежание. Така, както някога Кеплер е казал, че е откраднал 'златните съдове' от древния Египет, така аз бих казал, че откраднах същото злато от Запада и смятам да го върна там, където му е мястото. А накъде е поел по-нататък обезтовареният керван, питайте Данчо и Прокопито. Изразих съжаленията си вече към тях.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Дек 17, 2012 5:00 pm 
Аватар

Тези, които не могат да се развиват самостоятелно на основата на антропософията на Р.Щ., а от друга страна не им харесва в АО, са наистина в затруднено положение. Тях мога да ги посъветвам да страдат, осъзнавайки това положение. То не е случайно. Да страдат, да се отчайват, което е много полезно в известен смисъл и ще им се помогне!

А за желаещите да се развиват чисто антропософски, което е най-доброто, според мен и днес АО е едно чудесно място, както по времето, когато аз бях там. Почвата, атмосферата, на която този, който се стреми към духа, може да стъпи, е достатъчно силна и здрава в АО. В тази атмосферата, която витае около личности като Акабалиев и Светла Бисерова (също и Димчев, когато не е качен/скрит като Зевс на рилската си обител. Другите 'лидери' по-добре да не се доближават. Обикновените антропософи са хубави хора.) и днес присъстват силни духове, които са в състояние да пропият съзнанието на човека със силите си, при положение, че той е достатъчно отворен и устремен към тях! От самият човек зависи, дали това ще стане. Необходимо е и време. АО е нищо повече от благодатна почва, в която човешките "семена" могат да покарат, ако в тях има "нещо". Най-често няма. Напоследък израстването е станало по-трудно май, но не мисля, че е невъзможно.

А всъщност най-недоволните от АО са тези, които имат претенции то да се отваря все повече и още повече към външния свят чрез т.нар. си практически инициативи. Всъщност най-недоволните са най-практически ориентираните, а по принцип това са най-слабите антропософи.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Дек 17, 2012 5:30 pm 
Аватар

kozirog написа:
Напротив, намирам част от тях за най-добрите в момента за човечеството и препоръчвам на всеки да ги ползва. Това, че ги смятам за упадъчни и недостатъчно изпълнени със съдържание, е отделен въпрос.

Да, това са фактите. Има форма, но няма съдържание, или по-скоро има съдържание без истински антропософско ядро в него. Разбира се, това е общо казано. Далеч съм от мисълта, че няма и хора, които се стремят към истински антропософски смисъл във формата. Но пътят за повечето такива инициативи е връщането към корена, а реално коренът е десетилетия гниещ - говоря за Дорнах и за времето след смъртта на Щайнер, тогава не е ли цялото това уж "практическо" развитие от тогава до сега нещо, което реално е илюзия за антропософска практика? И ако коренът е изкоренен /или хайде да кажем, гние/, то с козметични процедури, и разни "био - мио" практики на всякакво ниво, няма да се оздрави, напротив, нужно е точно да изгние напълно, да се разгради, и да се посее здрава издънка /ако изобщо е останала такава от изгнилото дърво/...

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Дек 17, 2012 5:41 pm 
Аватар

kozirog написа:
В тази атмосферата, която витае около личности като Акабалиев и Светла Бисерова (също и Димчев, когато не е качен/скрит като Зевс на рилската си обител. Другите 'лидери' по-добре да не се доближават. Обикновените антропософи са хубави хора.) и днес присъстват силни духове, които са в състояние да пропият съзнанието на човека със силите си, при положение, че той е достатъчно отворен и устремен към тях! От самият човек зависи, дали това ще стане. Необходимо е и време. АО е нищо повече от благодатна почва, в която човешките "семена" могат да покарат, ако в тях има "нещо". Най-често няма. Напоследък израстването е станало по-трудно май, но не мисля, че е невъзможно.

А всъщност най-недоволните от АО са тези, които имат претенции то да се отваря все повече и още повече към външния свят чрез т.нар. си практически инициативи. Всъщност най-недоволните са най-практически ориентираните, а по принцип това са най-слабите антропософи.

Съгласявам се за тези три личности и аз, въпреки, че общата инерция понася и тях, но то и в това има смисъл.

По отношение на последната ти констатация бих споделила, че познавам извън България хора, които са закърмени с антропософия, вече са на години, и след дълги години вътре в антропософията или са решили да навлязат в някоя от практическите й области, при което след години и там битки, просто се оттеглят от "практиката" сломени, или просто обръщат гръб на официалното русло. Така че такива хора не бих ги нарекла в никакъв случай "най-слабите антропософи", особено пък ако става дума и за творци.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Дек 17, 2012 6:22 pm 
Аватар

Осъзнаването на положението е напълно достатъчно, за да се излезе от него. Няма страшно. Голиат е голем, но и гола вода също..! `S`4`

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Дек 17, 2012 7:32 pm 
Аватар

Нито сме опозиционери, нито сме кучета, както сме наречени...така е.
Просто ме боли като виждам какво се случва.
Но и НИЕ няма, има АЗ.

Всеки е това, което е избрал да бъде преди да се въплъти тук и сега в това тяло.
Всеки носи отговорност пред духовния свят за мислите и делата си, равносметката ще е по-късно не в този свят.

Написаното във вестника пробуди в мен чувството за отнемане на свободата ми. Опит да ме ограничат, опит да ме вкарат в някаква рамка на мислене и действие.

"Естествено е сред членовете да има различни гледни точки за тяхната позиция към Антропософското Oбщество. Този, който пристъпва към него може да има разбирането, че там ще открие това, което търси, тласкан от най-съкровените нужди на душата си. И в търсенето и откриването на това, което Обществото може да му даде, такъв член открива смисъла на своето членство. Вече съм посочвал, че срещу тази гледна точка по принцип нищо не може да се възрази.

Поради самата същност на антропософията, Обществото не може да обедини един кръг от човешки същества и когато те влязат в него да им налага задължения, които преди това те не са признавали, но се очаква да ги поемат само заради волята на Обществото. Всъщност задължения би могло да има само Обществото към членовете.

Но точно с това разбиращо се от само себе си нещо, е свързана една друга истина, която не винаги бива правилно разбирана, понякога даже не бива разглеждана.

Щом някой стане деен член по какъвто и да било начин в Обществото, той поема върху себе си голяма отговорност и един сериозен кръг от задължения. Тези, които не възнамеряват да бъдат така дейни, не трябва да бъдат обезпокоявани в спокойните области на тяхната работа; но ако някой член предприеме каквато и да било дейност в Обществото, той трябва оттогава нататък да превърне интересите на Обществото в свои собствени и не трябва в никакъв случай да забравя това."

Р.Щ.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Дек 17, 2012 7:35 pm 
Аватар

kozirog написа:
Осъзнаването на положението е напълно достатъчно, за да се излезе от него.

Така е. 3`1`

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Дек 17, 2012 9:43 pm 
Аватар

Цитат:
Щом някой стане деен член по какъвто и да било начин в Обществото, той поема върху себе си голяма отговорност и един сериозен кръг от задължения. Тези, които не възнамеряват да бъдат така дейни, не трябва да бъдат обезпокоявани в спокойните области на тяхната работа

Ха-ха, Пепи, понеже преводът на Писмата на Щайнер е мой, без да искам, от престараване, когато се правех на преводач преди време, съм замазал смисълът на думата активен с деен. Не звучи добре, признавам. Но понеже не съм от т.нар. дейни - поне според тях (в какво им е дейното #`y`3` , един бог знае - дейни на глупости...) съм употребил дума, която звучи по-слабо от другата: активен! А тези дейните/активните са толкова дейно-активни, че днес са довели АО до положението да повдигне като тема на годината въпросът за своята самоличност!?? #`y`3` #`y`3` Ебаси активността! Страшна активност. Ами то по-добре да си бяха спали, да ги ... в активните! Това ли е резултатът от тяхната преизобилна дейност? #`y`3` Не мога да повярвам! И не само това, но т.нар. 'активисти' стигнаха дотам да тормозят неактивните в кавички и да им натякват, че вместо да спят, поне да плащат членски внос!..... Дори имаше идея - съвсем сериозна - да се стига до изключване без членски внос! #`y`3` Ама моля ти се да паднеш от смях *`s3`

Когато бях в АО само допреди няколко години нямаше такива работи. Дишаше се спокойно, даже преспокойно. Като дойде американския демон и в рамките на 2-3 години замрази всичко! Затова се махнах....помниш как. Тоя в акомпанимента на няколко други въведе страха, униформеността, авторитарността и други американски екстри.
Ноооо.....такова е било писано за край на антропософията на 20. в. Поне така изглежда през 21. `sw`1`

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Дек 17, 2012 9:56 pm 
Аватар

Цитат:
Именно за това загатва Йоан Кръстител, казва: "Изменете вашето вътрешно поведение. Не се обръщайте вече към завладяването на физическия свят, но внимавайте, защото ето вече иде един нов импулс /Той иска да каже Христовия Импулс/. Ето защо казвам ви, че трябва да търсите духовния свят /царството божие/ вътре в самите вас, там прониква Духът, заедно с Христовия Импулс". Ето как Йоан Кръстител става предтеча на Христа.

Сякаш за днешните дни важат тези думи на Йоан, сведени до нас от Щайнер! А малко неадекватно ми се струват за онова време, когато материализмът тепърво е трябвало да достига кулминацията си през 19.в. Тепърва е почвал. Ноооо, днес спокойно можем да кажем, че всичко свърши. Развитие в това отношение не може да има или ако има - само по инерция! Но в тази инерция не трябва да бъдат търсени духовете на платоници и манихеи! Така че думите важат с още по-голяма сила именно днес!!!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Дек 17, 2012 10:21 pm 
Аватар

Цитат:
Земята и висшето Начало, което се е съединило с нея едва в момента на Тайната на Голгота, са се развили подобно на два противоположни полюса. Христос и Земята са се съедининили в едно, но преди това е трябвало първо да се развият поотделно като два полюса. Общо взето, за да се осъществи дадено нещо, то трябва да започне с диференцирането си като полярност. А по-нататъшното съединяване носи напредъкът в живота. Ето неговият смисъл.

Този цитат от Щ. според мен обяснява в голяма степен случващото се в момента (поне в този форум, но май и въобще). Затова Щ. е призовавал аристотелиците и платониците да се самоопределят, т.е. да се диференцират едни от други, за да могат след това да работят заедно ползотворно. Само че как да се определят едните, след като другите ги е нямало? Това е един от парадоксите, завещани от Щайнер. Парадокс, но изпълнен със смисъл, О, при това какъв смисъл само!? Наистина Божествен смисъл в най-висша форма. Нооо, загубилата се в едната крайност група духовни ентусиасти-аматьори от отбора на Аристотел въобще няма време за подобни неща. `d_`

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]