ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Съб Май 26, 2018 7:18 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: Вто Окт 22, 2013 11:13 pm 
Аватар

kozirog написа:
... но ми е тъжно все пак от случващото се.

Ако въпросното "лично" има добри качества, тогава това е добре за цялото, но ако няма, тогава то се явява много силна спирачка за развитието. Ако то е съставено от папагали, ретранслаторни станции, антропософски латерни, щрауси и варненски лебеди от залива, ще се стреми да създаде себеподобни на всяка цена! Как иначе? `d_`

Така е. Обаче то тази "бетонност" тук в България не е случайна /тя е не само тук/, но реално за толкова малко и неразвито общество като нашето е даже свръхнормата. И мисля, че още по-тъжно ще става.
Но... лично аз мисля, че много внимание отделих на тези персони, всъщност ако не е лидерската им позиция в АОБ те са твърде незабележими, и едва ли щяха нещо да значат. Така че това ме и навежда на други мисли - кой как е попаднал там, как е достигнал до това "лидерско място" и т.н.

Моля братята и сестрите, които са със слаби нерви или съвсем току-що навлизащи в антропософските дебри да не четат тия постове, защото сигурно всичко ще им звучи антирозово, а ние - интригантски. Подобни наблюдения като изказаните тук обаче нямат нищо общо с дребните и интригантски задкулисни нечии прийоми на някои антропо-лидери, тук се говори ясно, честно и открито, а не мижитурски. Ако има разочаровани от този изказ, от позицията ,заета тук "млади антропософи" или вече узрели братя и сестри, да прощават... може и след години да ни разберат, нека са търпеливи!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Сря Окт 23, 2013 12:01 am 
Аватар

Ха-ха-ха............... `k@2` Квис са тис "съвсем току-що навлизащи в антропософските дебри" ма драга Дорина? `k@2` Ш'мъ скъсате от смях? `k@2` Някакви млади лебеди от Варна може би?

Напоследък все от там идват и пърхат с криле щастливо! Я вижте как от Филибето никой не смее да припари до хантропософиятъ! Да не е луд? .... `k@2`

Айде лека нощ

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Сря Окт 23, 2013 1:32 pm 
Аватар

И на края, за да приключа окончателно с въпроса за състоянието на АО в БГ и преди да предложа както винаги нещо градивно, ще кажа следното. Именно въпросните 3 партньорски двойки + г-жа Ботушарова в София са отговорни за неговото днешно детинско, сервилно положение. За съжаление обаче изглежда, че то ще се задържи още дълго и трайно и дори ще се утвърди като нормално и естествено. Това е така, защото на преден план в него вече излезе младото поколение в лицето на новия председател Франгов и Радославка. Те са сравнително млади, поради което тяхното влияние, техният отпечатък, ще се усеща още дълго.

Може да се каже, че тази година бе извършен един вид преход на поколенията в антропософията в БГ, осъществен от д-р Димчев. След като преди няколко години той пое щафетата на председателското място на АО от Стара Загора и я "отнесе" в Костенец, където живее сам с Бистра далеч от всички, на практика отне инициативата от старозагорци, които пък допълнително бяха умъртвени посредствената във всяко антропософско отношение двойка Данчо-Иглика. Днес за тях не се чува нищо! След безплодните години на председателствуване на АО д-р Димчев предаде щафетата още по на запад, към София, където тази година бе поета от д-р Франгов. Сякаш целта му е била тя да бъде колкото се може по-далече от родната му Стара Загора!?..... Активно участие в този преход обаче взе Радославка, която винаги е била неговата надежда за бъдещето. И тя..................едва наскоро изскочила от далечна Варна, която винаги е била нещо странично за антропософския живот в БГ, изхвърча като навита от пружина и се втурна с огромения си детински ентусиазъм на начинаеща да помага за преизграждането на АО. Във всичко това обаче трябва да отличим важният отпечатъкът на д-р Димчев, който още дълго ще се усеща във времето. Отговорността за това е негова!

От старият дух на антропософията в София днес не е останало нищо. Тази година беше последната за него, защото със смъртта на милата г-жа Светла Бисерова той си замина безвъзвратно. Това от една страна е много тъжно, но явно така трябва да бъде. Тя се мъчи ужасно да направи нещо - какво точно и тя не знаеше, - чакаше да се случи нещо с АО, но............не би! Тя даде обаче всичко от себе си. Малкият и предан кръг от хора около нея, към който принадлежах и аз и който развиваше антропософията в София в продължение на десетилетия до тази година, днес вече е напълно игнориран и не играе никаква роля в инициативите на АО. Те са изцяло поети от Ботушарова и Франгов, на които Радославка се явява помощник. С това можем да кажем, че една важна, а вероятно и последна страница от историята на АО в София е затворена. Нова не мисля, че ще има - за добро и лошо - а само една непрекъснато притопляна стара манджа от Франгов, Радославка и Ботушарова, къкреща на дорнахски огън.

Казвам всичко това не с радост, а за да се изясня положението на тези, които се интересуват, за да няма илюзии, че предстои нещо градивно в бъдеще в АО. Събитието в края на миналия век, когато щайнеристите и платониците трябваше да се родят заедно на Земята и да работят в обществото, което се очакваше да е прегърнало антропософията, не се случи, затова и прогрес няма да има! Особено външен. Но дано нещата имат друг развой в тоз повсеместен застой, както би казал поетът!

Но АО няма да се разруши и затова страх не трябва да име, защото то е от "бетон". Семеен и дорнахски "бетон"! Това е хубаво, защото ще запази в чист вид всичко, което д-р Щайнер сведе от антропософията на Земята. Казвам сведе, защото тя не беше, нито е негова, а представлява самостоятелно духовно същество със своя собствена същност. Фасадата на антропософията на 20. век ще продължи да бъде лъскана от нейните импотентни в творческо отношение местни активисти, а безразличието на обществото към нея вероятно също ще се засилва. Как иначе? Жалко както за едните, така и за другите!

Радославка е феномен! Едва навлязла в антропософията преди неколцина години и понаучила туй-унуй (оттук оттам) тя вече се явява неин основен фактор и нейна основна движеща сила. Можем да я наречем новата млада гранд дама на антропософията в БГ. На усмивки, тоалети, културни маниери, позитивност и други подобни лесни за научаване неща, които са важни за всеки окултизъм от салонен тип, е много добра, но дано покаже и нещо повече....., защото хората в България, отрасли на ръцете на древните посветени манихеи от Тракия (Варна не е в Тракия) го заслужават. Тя оглавява вече не само практическите инициативи във Варна, които се явяват основни за БГ в момента, но заедно с Франгов оглавява и ВСИЧКО, което се случва в антропософията на макро ниво в БГ. Тя просто вече е една "глава"! Освен "г-жа Франгов", тя е вече г-жа Всичко ! И всичко това стана неусетно, предполагам без дори тя самата да се усети. Ние го виждаме обаче!

На АО и неговите активисти на добър час от мен, Козирогът!

Изображение
Картина от Ян Госарт от Ренесанса; най-важно е коленичилото положение на Христос, при което един човек, един "градинар" ще му помогне да носи кръста до края, както и средният пръст на дясната ръка.

http://www.youtube.com/watch?v=kCwWAxX4I_g

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Сря Окт 23, 2013 7:58 pm 
Аватар

Задълбочен, точен и прозорлив анализ! Нито има какво да добавя, нито е нужно. Съгласна съм с всичко, защото нещата наистина са такива. Мисля, че чрез Светла Михаил, истинският Михаилов Дух ни напусна, остана псевдодуховната външна и салонна антропософия. Тенкс, Козирог! Важно е да се знаят, чуят и прочетат тези неща. Няма кой друг да ги каже. .>"^

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Сря Окт 23, 2013 8:45 pm 

Време е за едно неофициялно АО,тях да не би лично Щайнер да ги е назначил? Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Окт 24, 2013 9:29 am 
Аватар

Здрасти, Ванчо! Ами мисля, че по-скоро става дума за официална опозиция, която да не е структуро- и йерархо-подобие на АОБ, т.е. лично аз съм против структурите, забраните, командването и т.н., когато става дума да се работи за Духа и с Духа. Тази опозиция отдавна клокочи. И всъщност имаше хора, които се оттеглиха, "преосмислиха", странят от това общество, заглъхнаха... Нещата някак се центрираха тук, и то от както виждаш броени хора. Общият идеал, ако е истински, а не измислен, би създавал такива събирания като това в Драгалевци, и като тези, в които Козорог има опит и традиция. Ето това наистина си заслужава.

Поздрави и от мен и хубав ден! &__^

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Окт 24, 2013 11:00 am 
Аватар

Царят е гол.......да живее царят! Аз цар не желая да ставам! _\} Цунки

Кaкъв хубав глас има тази Кирсти........ http://www.youtube.com/watch?v=NtZasuMhqbw

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Чет Окт 24, 2013 7:08 pm 
Аватар

Дорина написа:
Общият идеал, ако е истински, а не измислен, би създавал такива събирания като това в Драгалевци, и като тези, в които Козорог има опит и традиция.

Не виждам някой да иска да те "провъзгласява" за цар, точно по отношение на подчертаното. Йерархията не е присъща на подобни отношения, ако са наистина в Духа, нали?!

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пет Окт 25, 2013 8:06 pm 
Аватар

Ми аko трябва аз да оглавя новото неофицялно антроповъзродително движение ? `&`4` О, как си падам по Ренесансите!
О, о, о ! ...

Неофит `sw`1`

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Съб Окт 26, 2013 9:48 am 
Аватар

Вие кой сте?! И с какво сте заслужили да ставате "цар", пък и да "раждате" и да "възраждате"? Заслуги са нужни за това - пред род, родина и цялото човечество... в случая!!! `k@2`

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]