ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Сря Окт 17, 2018 6:15 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: Съб Ное 16, 2013 10:24 pm 
Аватар

С голяма носталгия към моето детство, и невидимите нишки, които ме свързват с този голям български композитор - роден в Цюрих, живял в детството си в моя роден град Шумен, на метри от родния ми дом. Неговата първа учителка по пиано е била учителка на моята леля и баща. Аз професионално също се свързах с музиката.

Изображение

Панчо Владигеров (13 март 1899 - 8 септември 1978) композитор, музикант, диригент, педагог и общественик от българско-еврейски произход, роден в Швейцария, но прекарал по-голямата част от живота си в България.

Панчо Владигеров е роден в Цюрих, но прекарва ранното си детство в Шумен. Музикалното си образование започва в Частното музикално училище в София, където пиано му преподава чешкият музикант Хенрих Визнер, а композиция и теория на музиката - Добри Христов. По това време Панчо прави първите си композиционни опити. От 1912 г. до 1915 г. изучава композиция и пиано в Държавното висше училище в Берлин (където е ученик на Хайнрих Барт и Паул Юон), след което се обучава в Академията по изкуствата в същия град. В Академията изучава пиано при Леонид Кройцер и композиция при Фридрих Гернсхайм и Георг Шуман. Завършва Академията с отличие през 1922 г., след като в периода 1918-1920 г. отбива военната си служба в България.
Още като студент постига и първите му международни успехи — на два пъти печели Менделсоновия конкурс. В началото на творческата си кариера Владигеров работи като музикант и диригент в театъра на Макс Райнхард в Берлин, изнася свои концерти в Германия, Франция, България, в които включва и баладата за глас и пиано „Луд гидия“ по едноименното стихотворение на Пенчо Славейков и написва музика към редица сценични произвдения. В тези години създава Концерт за пиано №1 и Концерт за цигулка (първи в нашата музикална литература), рапсодията "Вардар" (първото българско симфонично произведение, спечелило широка международна известност; в основата му е песента на Добри Христов - „Едничък чуй се вик“) и др.
През 1932 г. Панчо Владигеров се завръща в България и заема професорско място в Българската държавна консерватория, където работи в продължение на повече от 40 години. След завръщането си в родината композиторът постига и едни от най-големите си постижения — операта "Цар Калоян" (1936), Симфония №1 (1939), Концерт за пиано и оркестър №3 (1937), "Импровизация и токата" (1942), балета "Легенда за езерото" (1946), „Концертна фантазия за виолончело и оркестър“, „Българска сюита“, увертюрата "Девети септември", „Драматична поема“, „Еврейска импресия“ и „Люлинска импресия“, миниатюрите „Шумен“ и „Акварели“ и още много симфонични, камерни произведения, песни, сценична музика и др. Въпреки че проявява предпочитание към симфоничната музика, Владигеров написва и много вокално-инструментални творби с висока художествена стойност.
Брат му е известният български цигулар Любен Владигеров. Синът му Александър Владигеров продължава музикалната традиция — негови са вариациите върху народната песен "Дилмано Дилберо". Внуците му — близнаците Александър и Константин Владигерови, които живеят във Виена, също са известни музиканти.[1]

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пон Ное 18, 2013 9:44 am 
Аватар

И едно великолепно изпълнение на Людмил Ангелов, на любимата ми трета част от Трети концерт за пиано и оркестър! За добро настроение и огнен импулс пред тази седмица! `9l~

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]