ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Чет Авг 16, 2018 5:08 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: Сря Дек 19, 2012 10:43 am 
Аватар

Изображение

Заедно в стъпките на "Адвента".

"Адвентът" е важно време от годината. Всяка седмица през декември е стъпка към Коледа.

Латинската дума Adventus означава „идване, пристигане”. През това време ние можем да се подготвим за раждане. Казвам, "раждане", защото за всеки от нас то ще е различно. Христос в тези седмици е могъщо космическо същество, чиято същност е като семе във всяко човешко същество на тази земя. Той е до всеки от нас, за да даде възможност семената да покълнат и да растат, а това означава, че всички сме на различни етапи от този процес. Подобно на многото растения, които всяка година раждат различни култури.

Рудолф Щайнер е написал стих, който можем да използваме, за да ни води през целия месец.

Първата светлина на Адвента е светлината на камъните -
камъните, които живеят в кристали, раковини и минерали.

Втората светлина на Адвента е светлината на растенията -
растенията, които достигат до слънцето в танца на полъха.

Третата светлина на Адвента е светлината на животните -
всички очакват раждането, от най-голямото до най-малкото.

Четвъртата светлина на Адвента е светлината на човечеството -
светлината на надеждата, че можем да се научим да се обичаме и разбираме.

Р. Щайнер

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пет Ное 29, 2013 9:55 am 
Аватар

Изображение

Първата светлина на Адвента е светлината на камъните -
камъните, които живеят в кристали, раковини и минерали.

Ако вземем първата строфа за първата седмица от Адвента, можем да мислим за всичко, което е минерално в нашето същество. Това е физическият елемент, структурата на нашето тяло, която поддържа всички процеси на земния живот.

В нашето съзерцание можем да видим творческата мъдрост, която е създала нашето тяло. Тя е в нашето физическо тяло, в което намираме силите на Космическата Воля. Ние знаем, че чрез нашето тяло, можем да действаме и да бъдем в света. Ние също така знаем, че трябва да направим това с мъдрост и това е свързано с импулсите на човешката съвест. Представете си, че имаме такава воля, с която бихме могли да създадем човешко тяло. Представете си, с чиста съвест, че никога не сме направили нищо нередно.

Нашето тяло също ни дава усещане за себе си като отделно същество. В действителност, това ни дава осъзнаване за нашето себе като физическото същество, което взима собствени решения. Без тялото ни ние се изживяваме като част от целия Космос. Само когато се въплътим в нашето физическо тяло, чувстваме себе си като нещо уникално и отделно от всяко друго нещо на земята. Нашата задача е да работим чрез този опит и да видим себе си, свързани с всичко на тази земя и в Космоса, но сега като самостоятелно реализирана индивидуалност, а не като част от хомогеннно цяло. По този начин ние се подготвяме за Коледа - раждането на Христос вътре в нас.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пет Ное 29, 2013 9:56 am 
Аватар

Изображение

Втората светлина на Адвента е светлината на растенията -
растенията, които достигат до слънцето в танца на полъха.

След съзерцателното проследяване на отношението ни с нашето собсвено физическо тяло, през втората седмица на Адвент насочваме вниманието към нашето етерно тяло. Без етерното тяло физическо ни тяло ще умре. Един добър начин да се разбере това, е да поставите парче плод в чиния и да гледате как то се променя всеки ден, докато започне да изсъхва и да образува мухъл.. Жизнена сила, която дава на плодовете тяхната свежест е етерно. Земният етер е въздушно-водна одежда, от която всички неща получават живота си.

Растителното царство е физическо проявление на етерния свят. То копнее за слънцето и буквално ще „скочи” там, ако не е закотвено от неговата физическа субстанция. Вътре в нас, нашата физическа субстанция закотвя етерното ни тяло в точката, създаваща правилния баланс между тези две сили. Нека си зададем въпросът - колко важно е нашето етерно тяло? Какво правим, за да поддържаме жизнеността на етерното тяло, така че да не се превърне плесен, да не изсъхне и да не обрасне?

Един от най-добрите начини за поддържане на здравето и силата на етерното ни тяло е да съзерцаваме езотерична истина за съществото на Христос. Всяка година по това време Христос се ражда отново в най-фините елементи на земята. Преди две хиляди години Мария роди Исус, който в своето кръщение прие в себе си Космическия Христос. Сега, тази година, ние се подготвяме, за да родим нашето Аз СЪМ на Богоявление, на 6 януари, така че ние да приемем Христос в нашето същество в по-голяма степен, отколкото преди.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пет Ное 29, 2013 9:57 am 
Аватар

Изображение

Третата светлина на Адвента е светлината на животните -
всички очакват раждането, от най-голямото до най-малкото.

През третата седмица съзерцаваме нашето астрално тяло, тялото на чувствата. Това е нашето изразно средство на удоволствие и болка, пориви, желания и страсти, страх и удивление. Това е нашата емоционална активност, която се ражда от сетивните ни впечатления. Тази част от съществото ни е лицето на като взаимна връзка със света. Доколко сме осъзнати с цялата активност на нашето същество? Без това осъзнаване не може да се роди по-добър начин да изразим себе си. Това е от особено значение за астралното ни тяло, защото в него лежат тенденции, присъщи на животинското царство.

Има още много да учим и разберем за астралното ни тяло, защото в него често има много объркване за това какво e то и какво прави. Например, някои хора ще кажат, че ние мислим с астралното ни тяло. Всъщност ние мислим с нашето етерно тяло, а ставаме осъзнати за нашите мисли с астралното си тяло. След това, когато нашият Аз набере сила той трансформира част от нашето астрално тяло в наша съзнателна душа. Преживяването на това вътре в нас е наша задача.

Тенденциите, които носим в себе си като част от животинското царство очакват раждането на Исус, който представлява човешкото Аз-същество. Вглъбявайки се в тези идеи през третата седмица ние възпламеняваме третата Адвентска светлина.

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пет Ное 29, 2013 9:57 am 
Аватар

Изображение

Четвъртата светлина на Адвента е светлината на човечеството -
светлината на надеждата, че можем да се научим да се обичаме и разбираме.

Колко ярко можем да запалим тази четвърта светлина в нашето същество през следващите няколко дни? Да можем да обичаме и разбираме е нещото, което ни отличава от цялото творение. Това ни отличава, защото имаме избора. Този избор е най-големият дар в цялата вселена и все пак ние едва го отваряме.

Човешкият Аз, който се стремим да интегрираме в останалите три части на нашето същество, държи ключа към способността ни да обичаме и разбираме. Той ни дава възможност да стоим изправени. Свързана с изправеното състояние е способността ни да мислим. Нека да погледнeм малкото детето – то се изправя, започва да мисли и след това да говори. В този факт е разликата между човешкото същество и животното.

Ние ще създадем тази четвърта светлина, когато проникнем във всичко, което ни привързва към тази земя и родим живото мислене. Можем да направим това чрез нашия Аз. Живото мислене не разчита на съхранени спомени, а схваща истината като потоци от духовните светове. Не като ясновидска мъгла, а като чиста мисъл, за която логиката е присъща. Тогава наистина ще разберем, че онова, което се събужда в нас е силата на чистата любов, която създаде тази вселена.

от The Esoteric Connection /превод мой/

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Нед Ное 29, 2015 9:07 pm 
Аватар

Изображение

"Някога, много отдавна, когато Дева Мария била в очакване на раждането на детето, тя започнала да плетене одеялото му. Звездите дали лъчисти теми. Луната дала сребърни нишки. Слънцето дало светли златисти нишки. И така, Дева Мария събрала всички красиви прежди и започнала да ги втъкава заедно. Но! Ах! Конците се подхлъзвали и се отделяли, заради времето, което отделя лъчите на слънцето, звездите и луната и тя не можела да ги съедни.
- "Ах, скъпи камъни!", казала Мария, "Вие, които сте толкова силни и твърди, можете ли да ми помогнете да втъка всички нишки и да ги направя в едно одеяло за бебето Исус?"
- "Не, Майко Мария, ние ще ви посочим пътя към плевнята и ще направим една силна и стабилна основа за вашите стъпки, но не можем да помогнем да се тъкат конците."
- "Ах, мили растения!", казала Мария „Вие, които сте толкова красиви и зелени, а някои от вас остават зелени и през зимата, можете ли да ми помогнете да втъка всички нишки и да ги направя в едно одеяло за бебето Исус?"
- "Не, Майко Мария, ние ще ви направим градина за отглеждане на коледна звезда, лилии и рози Коледа, но не можем да ви помогнем да се тъкат конците."
- "Ах, мили животни!", казала Мария, "Вие, които сте толкова пъргави и весели, можете ли да ми помогнете да втъка всички нишки и да ги направя в едно одеяло за бебето Исус?"
- "Не, Майко Мария, нашия брат и магарето ще ви помогнат по време на дългото пътуване, но не можем да ви помогнем, да се тъкат конците."
Девата не знаела къде да отиде за помощ, защото било тъмно, а времето за Рождество вече скоро наближавало. И тогава един ангел дошъл при нея и мило и казал:
- "Майко Мария, трябва да питате децата, защото те - като деца на Земята, обичат със сърцата си. На тях сме изпратили любовта си, с нея можете да тъчете одеялото на детето Исус."
И от тогава, всяка година по това време, четири седмици преди Рождество, идва Ангел и внася светлина в тъмнината и всяко дете може да вземе тази светлина. И с него, и с любовта ви ще стигнем до Дева Мария, така че да можем да тъчем одеялото на детето Исус."

Източник: https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 956&type=3

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]