ПРИЯТЕЛИ НА АНТРОПОСОФИЯТА - ЕЗОТЕРИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

Ex Deo nascimur. In Christo morimur. Per Spiritum Sanctum reviviscimus!
Дата и час: Пет Яну 18, 2019 9:08 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнениеПубликувано на: Пет Юни 14, 2013 7:31 am 
Аватар

Има разлика между обясненията на двете схеми - на розенкройцерската и тази от езотеричните уроци на Щайнер

"Кадуцей" — жезълът на Меркурий. 266-1, с.459
"Жезълът на Меркурий — това е и жезъла на Аарон". 266-2, с.357
Изображение

"Жезълът на Меркурий. Добрата и злата змия, ведеща човека через познанието (Меркурий) към преодоляване на злото със собствена сила". 266-1, с 205

" През първата половина от своето развитие Земята беше под влияние на Марс, през втората ... Под влияние на Меркурий. ..В окултизма Земята се обозначава от тези две планети ...тогава получаваме: състояние Сатурн, Слънце, Луна, състояние Марс - Меркурий, Юпитер, Венера и Вулкан.
По този начин състоянието Вулкан се оказва осмо, и в развитието играе същата роля, както октавата в музиката. Както октавата има повторение на първия тон, но в по-високо положение, така състоянието Вулкан е повторение на състоянието Сатурн, но на по-висока степен" ГА-100

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пет Юни 14, 2013 9:09 am 
Аватар

Тия две състояния на Земята - Марс и Меркурий, всъщност са посочени и на двете схеми, какво обаче означават двете изречения в края на Розенкройцерската схема...

Също и развитието от две змии в криле най-горе... вероятно е път на човечеството и път на посветения, и е от една страна вечната дуалност, която реално се появява на Старото Слънце първо като чисто физическо състояние, произлязло от взаимодействието на Духовните същества, и преминава тази дуалност през цялото еволюционно развитие на човечеството...
Ако се придържаме към познатите аналогии в развитието, което закономерно срещаме в езотериката и тук Земното развитие се явява точно в средата на 7-ем степенен еволюционен цикъл, както да речем следатлатнската гръко-латинска епоха за останалите следатлатнски епохи. Обаче тука става дума за свръх глобален космическо-духовен процес и разделението на Земния процес на две - Марсов и Меркуриев е нещо като постигане на вътрешен баланс в самата среда - нашето развитие, за цялото развитие на Слънчевата ни система. Така именно се получава октавата - хармоничното повторение в музиката на основния тон, но на по-висока степен... Вулкан ще е повторение на Стария Сатурн...

Все повече и повече започва да се просветлява идеята ми - защо в митологията срещаме раждането на Афродита-Венера от морската мида, заобиколена от Ерос, Нептун и Меркурий... Аз знам! `rq`

Козирог, ти какво мислиш?! Подсказка: Нептун-Посейдон е бог-патрон на древната Атлантида, Ерос не е син в случая на Афродита /т.е. не можем да ги отъждествим по родствена линия и от тях да произлезе общата идея за Светия Дух!/, а е роден заедно с първичните божества от хаоса, Меркурий-Хермес е окултна фигура важна за цялостното еволюционно развитие на човечеството... Венерка според Робърт Пауел има задачата да подпомага и ПОДГОТВЯ човечеството при смяната на културните епохи, които не съвпадат с астрологичните... Във всичко това е заложено и бъдещето!!!

А между другото Аполон подарява на брат си тоя жезъл-кадуцей, а знаем, че Аполон според Щайнер е бог, който представя Христос в древногръцката митология... q#^

Ето я пак розенкройцерската и щайнеровата схема, за да могат двете да се гледат едновременно и се сравняват:

Изображение------Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пет Юни 14, 2013 10:35 am 
Аватар

" До края на Марсовата половина на земния период не е имало посвещение"

Пита се кой е този период- това е периода обхващаш първата, втората, третата и половината на четвъртата раса - тогава е нямало посвещение - а защо това е така, може би трябва да се върнем към съответните тогавашни състояния на Земята и състоянието на самия човек.

" Първата половина на земното развитие, от началото до средата на Атлантската епоха (1,2,3 и половината на 4 раса) се намира в езотерична връзка с Марс".
доколкото си спомням тогава елементът желязо навлиза в земната сфера

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пет Юни 14, 2013 11:09 am 
Аватар

Мерси, Пепи!

Освен туй, докато берях малини в градината, ми дойде и друга идея - този принцип на дуалността и завършекът горе - това е символ на Троицата - Бог-Отец, който действа чрез змията от Стария Сатурн - в черен цвят, Синът, който поема точно от Земното развитие и продължава до края на Еволюцията на Слънчевата систама, и накрая Светия Дух, който реално покровителства цялата еволюция...

Така както е нарисувана розенкройцерската схема всъщност най-отдолу остава празно. Имаме 4 периода, които са огледални /това е относително, знаем, че всяко повторение е все пак от друго естество/. А най-отгоре стои БОГ, точно в срещуположната позиция е празно и пише Пътят на Посвещението... Разбира се, розенкройцерите си имат своите ритуали..., обаче ей там долу всъщност стои човешката душа, която е тръгнала по пътя на Посвещението... Туй там долу може да се възприема или като индивидуалната човешка душа, която тръгва по пътя на Посвещението, или като човечеството тръгнало по този път..., но ето че го има разграничението горе в надписа - обикновено човечество, което ще си извърви предначертания път..., а ето го и пътят на посветения, която е преминал, преминава и ще премине пътя, като мине през възлите на дуалните принципи /Отец и Христос/ и достигне до Светия Дух или с общото събирателно Бог... Тъй ги виждам нещата по тая схема...

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пет Юни 14, 2013 12:04 pm 
Аватар

При розенкройцерската схема, ако обърнеш внимание, се вижда, че 4 Земния период е разделен на две, не е даден като едно цяло, както при Щайнер. Земята е дадена с нейните два периода - Марсов и Меркуриев. Но ме смущава това, че първо е даден Меркуриевия, а фактически първи е Марсовия период. От ляво са периодите през които няма посвещение , а от дясно от Меркуриевия период започва посвещението в Малките мистерии.

Много ми се иска да имам време да се потопя отново в еволюцията на световете и хората..

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пет Юни 14, 2013 12:22 pm 
Аватар

Не бе, Пепи, проследи на роз.схема стрелката от Стария Сатурн, става кръстосване, и първи е Марсовия период, след това е Меркуриевият...
Мисля, че едва когато човек се потопи истински в еволюционното развитие на човечеството и самата Земя, може да има някакви проблясъци изобщо за бъдещето... Преди години, когато четях за първи път Тайната наука, и после на други места срещах тези описания, някак стоях отстрани и ги възприемах като една приказка, да - можех някак само да си представя, но като отвън... Докато с годините пак ги чета тези Щайнерови описания и ситуацията вече е съвсем различна... явно човек пораства и помъдрява... и побелява, и почва не само да разбира Щайнер, ами и да го чувства в себе си, чрез себе си...

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пет Юни 14, 2013 12:33 pm 
Аватар

ами нали точно изживяванията са ценни,
спомена от тях още е в мен
по отношение на сътворението на световете - сатурн, слънце луна и т.н.
прекрасните картини и едно особено чувство

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пет Юни 14, 2013 3:02 pm 
Аватар

Спомените от време-навреме трябва да ги размърдваме и размътваме...

Я гледай сега каква малинова приказка от моята градинка..., малко да приземиме темата де... `9l~

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пет Юни 14, 2013 3:38 pm 
Аватар

айй...искамммм...

може и
сладко от малини с палачинки

Върнете се в началото
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: Пет Юни 14, 2013 4:17 pm 
Аватар

А... само натурални, никакви сладка с тях... малинки с кисело мляко /домашно/!!!
Но... Пепи, дай да не се отплесваме сега от езотериката и жезълът на Хермес!!!
Виждаш колко е лесно човек да се отплесне... те другарите дебнат! ~!`1` Даже се явяват и в едни никви и никакви малинки..., само и само да ни разсеят от антропософските умувания... `9l~
Е... от мен да мине - палачинките от тебе, от мене сладкото от малини!!!
Че нека и Козирога да го поканим... как без него?! Ами Ванчо... - на него бях му обещала нещо май - антропософска торта! `9l~

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]